A kishegyesi helyi közösség és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezésében tegnap délelőtt a kishegyesiek az 1848-as szabadságharc utolsó győztes csatájára emlékeztek. Elsőként ft. Brasnyó Ferenc plébános celebrált ünnepi szentmisét, majd a templom melletti szoborparkban alkalmi műsorral tisztelegtek a kishegyesi csata előtt, amely pontosan 170 évvel ezelőtt történt. A megemlékezésen többek között jelen volt Debreczeni Sándor, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának alkonzulja, Kerekes Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere, Szűgyi István, a községi képviselő-testület elnöke, és az önkormányzat más tisztségviselői.
Pont 10 évvel ezelőtt kezdődött meg a kishegyesi szoborpark kialakítása Mátyás király szobrának elhelyezésével, mondta el ünnepi beszédében Juhász Bálint, a Prosperitati ügyvezetője és a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja. Ezt Guyon Richárd szobrának elhelyezése követte, s tették mindezt azért, hogy megmutassák, Kishegyes az egyetemes magyar történelem része. A magyar szabadságharc mai mértékkel mérve is modern elveket vallott, európai elveket, s megelőzte korát, fogalmazott beszédében Juhász Bálint.
– Ez a felkelés felemelt és megkülönböztetett bennünket, magyarokat, és ez a csata egyedivé tesz bennünket, kishegyesieket. Ha megkérdezzük a magyar embert, hogy melyik a legszebb nemzeti ünnepünk, akkor nagy eséllyel azt mondja, hogy március 15-e. Ez nem véletlen, hiszen amikor Európa nemzeteinek kezén jobbára lánc csörgött, akkor a magyar nemzet fiai kardot ragadtak és a szabadságunkért harcoltak – mondta Juhász Bálint.
Az ünnepi műsor során Molnár Róbert színművész mondott hazafias szavalatokat, valamint a Fokos zenekar játszott alkalomhoz illő dalokat. A megemlékezés végén a jelenlévők elhelyezték a kegyelet virágait Guyon Richárd honvédtábornok, a kishegyesi csata magyar seregei parancsnokának szobra előtt. Magyarország főkonzulátusának nevében Debreczeni Sándor alkonzul, a Magyar Nemzeti Tanács nevében Linka B. Gabriella tanácstag, a VMSZ nevében Juhász Bálint, valamint Kerekes Zoltán és Sándor István helyi szervezeti elnökök, a kishegyesi önkormányzat nevében Szűgyi István és Mohácsi Zoltán, a községi tanács tagja, a kishegyesi helyi közösség nevében Vörös Julianna tanácselnök-helyettes és Sipos Tibor titkár koszorúzták meg a szobrot.