2024. szeptember 1., vasárnap

János Vitéz

Új táncszínházi produkciót mutatott be a kishegyesi és a bácsfeketehegyi művelődési egyesület

A kishegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület a Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesülettel együttműködve táncszínházi produkciót készített Petőfi Sándor János Vitéz című művéből. A darabot a hétvégén bemutatták Kishegyesen, Bácsfeketehegyen, majd Szabadkán. A népzenére épülő darab bábszínházi elemeket is felvonultat, s a magával ragadó koreográfia mellett látványos díszlet és megvilágítás jellemzi. A János Vitéz mindhárom helyszínen elnyerte a közönség tetszését.

A táncszínházi produkció kapcsán Patyerek Csaba, a darab koreográfusa arról beszélt a médiának, hogy több oka is volt annak, hogy épp erre a műre esett a választásuk.

– A János Vitéz megmutatta, hogy két egyesület, két táncegyüttes képes arra, hogy összefogva látrehozzon egy ekkora volumenű és minőségű előadást. Bácsfeketehegynek nagy múltja van a János Vitéz kapcsán, már jó pár évtizeddel korábban az akkori színtársulattal feldolgozták színdarabként. Azóta több generáció is színpadra állította. Mi pedig Petőfi Sándor Művelődési Egyesület vagyunk, és idén Petőfi-bicentenárium van, a János Vitéz pedig Petőfi egyik legismertebb műve. Táncos szempontból izgalmas és nagy kihívásnak tartom. Mindebből kiindulva adott volt, hogy van értelme belevágni – mondta el a koreográfus, majd arról is szólt, hogy számára a legnagyobb kihívást a táncosok összefésülése jelentette. A darabban szerepelnek középiskolások, egyetemisták és munkaviszonyban lévők is, a két táncegyüttesből mintegy harmincöten vesznek részt a produkcióban – tudtuk meg Patyerektől.

Látványos színpadi jelenetek jellemzik a János Vitézt (Fotó: Lakatos János)

Látványos színpadi jelenetek jellemzik a János Vitézt (Fotó: Lakatos János)

A tánc mellett a bábozás egy fontos pluszt adott a darabhoz – mondta el a médiának Molnár Róbert, a darab rendezője.

– Úgy éreztem, hogy óhatatlanul szükségünk van bábokra, ha ezt a mesét teljes egészében és hitelesen meg akarjuk mutatni. Csak így tudjuk hitelesen láttatni az óriásországot, a boszorkányokat, a poklot stb. Nagyon sok mindent hozzá tudott adni ehhez a darabhoz, hogy táncos is, és bábos is – mondta el Molnár, majd arról is szólt, hogy a kishegyesi táncosok már korábban is részt vettek táncszínházi produkciókban, viszont a bácsfeketehegyieknek új volt a dolog.

– Aki először csinált ilyet, annak minden új, és mindent el kell neki mondani újból és újból. Viszont vannak többen is, főleg kishegyesiek, akik már részt vettek ilyen produkciókban. Összességében úgy gondolom, hogy egész gördülékeny volt a munka – fogalmazott a rendező.

Szakács Tamás, a bácsfeketehegyi művelődési egyesület elnöke és a táncosok vezetője maximálisan elégedett a két egyesület közös munkájának eredményével.

– Bátran mondhatom, hogy egy csoda született meg ebben az egy évadban. Novemberben kezdtük meg a próbafolyamatokat, és egymáshoz jártunk át próbálni. Eleinte hétvégente, majd a premier közeledtével pénteken és szombaton is próbáltunk, s az utolsó héten minden olyan apróság a helyére került, ami nehézséget okozott. Úgy érzem, hogy példaértékű táncszínházi előadás született – fogalmazott Szakács, és hozzáfűzte, hogy aki teheti, nézze meg a darabot.

Nyitókép: Látványos színpadi jelenetek jellemzik a János Vitézt (Fotó: Lakatos János)