A múlt hét végén Bugacon ötvenezres tömeg volt kíváncsi a hatodik Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés látványosságaira. A fém- és bőrpáncélban felvonuló hagyományőrző csoportok között a vajdasági különítményt a magyarkanizsai Szalma Tamás vezette, aki saját készítésű bőrpáncélban és sisakban vitte a zászlót. Hogyan készíthető bőrből az egész testet beborító védőruha, páncél? – kérdeztük a nem mindennapi foglalatosságot űző Tamást, a tavaly decembertől hivatalosan is bejegyzett Magyarkanizsai Íjászkör tagját:
– Három éve foglalkozom bőr- és fémpáncélok, vértek, fejvédő sisakok készítésével. Az első útmutatót egy magyarországi, törökszentmiklósi ismerősömtől, Táborosi Pétertől kaptam, ő már korábban kezdte a vértek készítését, és át tudta adni tapasztalatait. Mivel géplakatos vagyok, el tudom készíteni a vértek elemeinek előállításához, kivágásához szükséges szerszámokat. Jó minőségű marhabőrből vágom ki a kis lapocskákat, amelyeket két helyen ki kell fúrni, és utána erős zsineggel össze lehet fűzni az egész testfelületet beborító bőr védőpáncéllá, ez a bőrvért. Hasonló módon készül a fejvédő sisak is. A hozzá való alapanyagot, a marhabőrt Zentán szerzem be. Egy bőr védőöltözék, bőrvért elkészítéséhez mintegy öt négyzetméter marhabőrt használok fel, amelynek négyzetmétere 70 euróba kerül. Nem olcsó szórakozás és időigényes munka a bőrelemek elkészítése és összevarrása. Az anyag ára több mint ötszáz euró, és akkor még nem beszéltünk a több száz munkaóráról, amennyit rá kell fordítani, mire elkészül egy bőrvért – mondta Tamás, majd így folytatta:
– A fémvértek jobban védték a lovas és gyalogos harcosokat, de csak a vezéreknek, a jobb módú harcosoknak tellett fémvértre, az egyszerű nép fiainak pedig még bőrvértjük sem volt. A bőr- és fémlapocskák egymásra simulnak, mint a hal pikkelyei, a viselőjét a kardvágástól és a nyílvesszőtől védték. A fémvérttel az a probléma, hogy állandóan olajozni, kenegetni kell zsírral, mert hamar berozsdásodik. Őseink sózott és meszezett bőrrel dolgoztak, amely sokkal keményebb volt, vetekedett a vas keménységével. A só és a mész leoldotta a bőrből a zsírokat, kifeszítve kiszárították, a végeredmény csaknem olyan kemény volt, mint a vas. A Kurultajra egy lovas- és egy gyalogsági vértet hoztam, amelyben felvonultam a többiekkel a küzdőtéren – mondta Szalma Tamás.