2025. április 4., péntek

Hiány van nevelőszülőből Magyarkanizsán

A Szociális Központban megfeszített tempóban dolgoznak

A magyarkanizsai Szociális Központ tevékenysége szerteágazó, sok ügyintézéssel kell foglalkozniuk a csecsemőkortól az öreg korig. Az utóbbi időben megsokszorozódott a munkájuk a migránsok miatt is. Telek Krisztina, az intézmény igazgatója elmondta, hogy mi minden tartozik a hatáskörükbe, és mik okozzák a legnagyobb fejtörést a szociális központban, ahol még káderhiánnyal is küzdenek.

– Összesen 180-féle tevékenységet végzünk, de ezt így nem tartjuk számon, mert folyamatosan dolgozunk, nemcsak napi nyolc órában, hanem a mindennapi ügyeletben is. Nagyon sokszor a lakosok azt gondolják, hogy a szociális központ az a hely, ahol pénzt adnak, ha valakinek nincs, de természetesen ennél sokkal árnyaltabb a dolog, és a tevékenységünk is sokkal szerteágazóbb. Az anyagi juttatások megítélése, mint a szociális segély, az egyszeri segély vagy az ápolási díjak meghatározása a munkánk harminc százalékát teszi ki csupán. Hetven százaléka pedig a családjogi törvényben megfogalmazottak szerint történik. Ide hatalmas terület tartozik, a családvédelem, ami felöleli a gyámságot, a kiskorú bűnözők védelmét, a gyermekelhelyezés véleményezését, és bármilyen esetet, amikor bármilyen joga sérül a gyermeknek vagy a felnőttnek. Az idősek elhelyezése szintén hatalmas terület, illetve az intervenciók, amelyekre hívnak minket – mesélte az igazgatónő, akit arról is kérdeztünk, hogy az elmúlt időszakban melyek voltak a legnagyobb problémák a községben. – A problémák állandó jellegűek. Területenként azt mondanám, hogy a gyerekek esetében hatalmas problémát jelentenek a családon belüli konfliktusok, a lerendezetlen viszonyok. Külön gond a munkanélküliség, ami az iskolázatlansági ráta miatt magas, de nem azért, mert nincs munkalehetőség a községben. Másik nagy terület az idősekről való gondoskodás. Sokan külföldre költöztek a fiatalok közül, sok idős maradt egyedül, főleg a tanyavilágban. Egy idő után ők is gondoskodásra szorulnak, ebben sokat segítenek a falugondnokok és a Caritas dolgozói is, akik a terepen végzik a munkát. Amikor már nem elég ez a szolgáltatás, az idősek otthonokba kerülnek. Ennek a folyamatnak is a szociális központ a kiindulópontja. A magyarkanizsai község specifikus, ugyanis a felhasználók java része magyar anyanyelvű, ezért Magyarkanizsán, Törökkanizsán, Moholon vagy Szabadkán, esetleg Törökbecsén lehetséges az elhelyezésük. Látássérültek számára legközelebb Pancsován találtunk megfelelő helyet. Nagyon nehéz a gyermekek elhelyezése is, akik nem a biológiai családban élnek, mivel a nevelőszülőink kapacitása telítődött. Sajnos már tavaly is más községbe voltunk kénytelenek elhelyezni az egyedül maradt gyerekeket. Az örökbe fogadni kívánó szülőknek is ajánlott nevelőszülőnek jelentkezni, ilyen módon sokkal hamarabb bővülhet a családjuk – magyarázta Telek Krisztina, aki megjegyezte, hogy jelentős káderhiánnyal küzdenek, így ők az örökbefogadással nem foglalkozhatnak.

Telek Krisztina (Fotó: Jenei Klementina)

Telek Krisztina (Fotó: Jenei Klementina)

– A meghatározott dolgozói szám sem lenne elegendő nálunk, mert a határ menti település, Horgos is hozzánk tartozik. Ott a migráció mellett a roma populáció is gondot okoz. Az embercsempészet, a kábítószer, a kiskorú prostitúció is jelen van, annak ellenére, hogy mindenki erőn felül dolgozik, de ezt a társadalmi változások hozták – mondta az intézmény igazgatója, majd hangsúlyozta, hogy az önkormányzatnak köszönhetően egy-egy pszichológust és gyógypedagógust is alkalmazhattak. Az intézmény dolgozói annak ellenére, hogy kevesen vannak, jó csapatot alkotnak, ha engedélyt kapnának további munkások felvételére, még hatékonyabbak lennének.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A magyarkanizsai szociális intézményben sok a látogató (Fotó: Jenei Klementina)