2024. október 6., vasárnap

Kispiaci és magyarkanizsai gyerekek a másságról

A foglalkozások egyik helyszíne a Fészek napközi, ahol Pilisi Ildikó ezúttal éppen levest oszt a gyerekeknek

A foglalkozások egyik helyszíne a Fészek napközi, ahol Pilisi Ildikó ezúttal éppen levest oszt a gyerekeknek

Mit szólnának ahhoz, ha színes bőrűek költöznének a szomszédjába? Mi jut eszébe egy elhanyagolt külsejű személyről? Ilyen kérdésekkel foglalkoztak hónapokon keresztül kispiaci és magyarkanizsai fiatalokkal egy pályázat keretében, amely az ifjúság véleményét hivatott formálni a másságról. A program keretében játékos feladatok formájában, szituációs gyakorlatokon keresztül járták körbe a különböző negatív sztereotípiákat és a hozzájuk kapcsolódó viselkedésformákat. A munka során a foglalkozásokat vezetők igen érdekes dolgokat tapasztaltak, megismerkedhettek a gyerekek véleményével, amelyről sok esetben kiderült, hogy olykor igen határozott, ám annál kevésbé tudatos. A lassan a végéhez közeledő projektumhoz a kispiaci Together civil szervezet és a Magyarkanizsai Szociális Központ a Tartományi Ifjúsági és Sporttitkárság pályázatán kaptak támogatást. A foglalkozások ezzel párhuzamosan két helyszínen, a magyarkanizsai Fészek napköziben és a kispiaci helyi közösségben folytak. Pilisi Ildikó, a program koordinátora elmondta: arra törekedtek, hogy felkészítsék a gyerekeket különböző nem várt helyzetekre, amelyek az életben gyakran előfordulnak.

– Azt tapasztaltuk, hogy ebben a rohanó világban nincs időnk megismerni egymás kultúráját, hagyományait, s ezekből nagyon sokszor olyan konfliktushelyzetek alakulnak ki, amelyet a gyerekek nem tudnak kezelni. Az iskolában, az utcán, de itt a napköziben is több olyan gyerek van, akinek eltérő az anyanyelve, kultúrája, ezért ahhoz, hogy békésen tudjanak egymás mellett élni, a felnőttek útmutatása is szükséges. A munkatársakkal azt tapasztaltuk, hogy a gyerekek élvezték ezeket a foglalkozásokat, mert nemcsak passzív résztvevői voltak a programnak, hanem elmondhatták véleményüket, és közösen vitattuk meg a problémákat – mondta Pilisi Ildikó. Hozzátette, hogy a munkába nemcsak a napközi dolgozóit vonták be, hanem például egyetemistákat is bekapcsoltak, akikkel a gyerekek könnyedén, bátran kommunikálnak.

A kispiaci Together szervezet 2009-ben alakult, tevékenységük során elsősorban a fiatalokkal foglalkoznak, a kézműves- és különböző foglalkozások mellett például jótékonysági akciókat is szerveztek már. A szervezet elnöke, Bagi Szabolcs elmondása szerint a részt vevő gyerekeket a tanárok ajánlásával gyűjtötték össze, ám tulajdonképpen az vehetett részt a foglalkozásokon, akinek kedve volt hozzá, s így is igen nagy volt az érdeklődés a felső tagozatosok körében.

– A foglalkozásokon nagyon érdekes dolgokat figyeltünk meg, például kiderült, hogy a gyerekek többsége egy enyhe testi vagy szellemi fogyatékos társukkal például sokkal megértőbben viselkedik, mint egy más nemzetiségűvel. Volt egy feladat, amelyben képeket mutogattunk nekik, hogy mondják el, mit látnak, ezen pedig vagy egy elhanyagolt külsejű egyén volt, vagy valamilyen más nemzetiségű, aki a bőrszíne vagy egyéb külső tulajdonságok láttán könnyen felismerhető volt. Érdekes volt szembesülni azzal, hogy például egy kínai férfira is elutasítóan reagáltak, de amikor megkérdeztük őket, hogy mi alapján van rossz véleményük, akkor nem tudták megmondani. Úgy vélem, mindenképp nagyon hasznos volt ez a program, a gyerekek élvezték, és sok mindent megtanultak ez alatt a néhány hónap alatt – mondta Bagi Szabolcs.

A szervezők elmondása szerint a gyerekek pozitív fogadtatásán felbuzdulva és a téma fontosságát látva a jövőben is folytatni szeretnék ezt a programot.