A májusban hivatalba lépő Friedrich Merz, új német kancellár hajlandó Taurus manőverező robotrepülőket átadni Ukrajnának, ahol egyelőre semmi jele a harcok befejezésének. Donald Trump amerikai elnök ismét azt nyilatkozta, hogy véget szeretne vetni a fegyveres konfliktusnak. A Szumi ellen virágvasárnap végrehajtott véres orosz légicsapást azonban – másokkal ellentétben – nem ítélte el. Kaja Kallas uniós biztos szerint Moszkvára még nagyobb nyomást kell gyakorolni, hogy hagyjon fel a háborúval.
Drónokkal támadta tegnap egymás területét Ukrajna és Oroszország. A csapások mindkét oldalon anyagi kárt okoztak, és azután került rájuk sor, hogy az orosz hadsereg vasárnap két Iszkander-M rakétával óriási pusztítást okozott Szumiban.
A harci eszközök az ukrajnai város központját találták el, ahol sokan azért gyűltek össze, hogy megünnepeljék a virágvasárnapot. A rakétatámadásban 34 civil vesztette életét, 117-en megsebesültek. Az idén ez volt a legtöbb áldozatot követelő orosz támadás, amely egyetlen nap alatt a polgári lakosságot érte. Moszkva azt állítja, hogy ukrán katonatisztek találkozójára csapott le, és több mint 60 egyenruhással végzett.
Külföldi politikusok sokasága ítélte el a pusztítást. Az Egyesült Államok vezetői együttérzésüket fejezték ki, de Oroszország felelősségét nem említették.
A háború lezárását sürgető amerikai elnök szörnyűnek nevezte a történteket. Donald Trump szerint az egész el sem kezdődött volna, ha korábban is ő lett volna az elnök. A háborúért hivatali elődjét, Joe Bident tette felelőssé, és elítélte, amiért támogatást nyújtott Ukrajnának. Trump megismételte: véget szeretne vetni az ukrajnai fegyveres konfliktusnak.
PUTYINT HIBÁZTATTA
Az ukrán elnök Vlagyimir Putyint hibáztatta a háborúért. Volodimir Zelenszkij felszólította szövetségeseit, hogy gyakoroljanak még nagyobb nyomást Moszkvára. A CBS News-nak adott interjújában azt üzente Trumpnak, hogy látogasson el Ukrajnába, s személyesen győződjön meg a katasztrófa mértékéről. Zelenszkij szerint Putyin tovább nyomul, ha nem állnak ki ellene határozottan. Szerinte a világ biztonsága forog kockán.
Az amerikaiaknak azt tanácsolta, hogy ne dőljenek be az orosz propagandának. Közölte: Moszkva megbízhatatlan, Putyin célja az Orosz Birodalom újjáélesztése, s a jelenleg NATO-védelem alatt álló területek visszaszerzése.
MEGERŐSÍTENÉ KIJEVET
Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője tegnap arról beszélt (a tagállamok külügyminisztereinek tanácskozása előtt), hogy Oroszország elveti az általános tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatot, és a háború folytatását akarja. Kaja Kallas közölte, hogy Kijevet még erőteljesebben kell támogatni, Oroszországra pedig még nagyobb nyomást gyakorolni, hogy befejezze az agressziót.
Többet kell tennünk azért, hogy Ukrajna meg tudja védeni magát és a civileknek ne kelljen meghalniuk – üzente. Üdvözölte, hogy az EU-tagok által Ukrajnának szánt lőszermennyiség kétharmada már összegyűlt, de megjegyezte, hogy ennél többre van szükség. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az uniós társállamok 23 milliárd euró támogatást ígértek.
A KREMLNEK NEM TETSZIK
A várhatóan májusban hivatalba lépő új német kancellár felvetette, hogy az előző kormánnyal ellentétben hajlandó Taurus manőverező robotrepülőket szállítani Ukrajnának. Friedrich Merz kijelentette: ezzel nem Németország közvetlen háborús részvételét szorgalmazza. Szerinte a (német–svéd gyártmányú) nagy hatótávolságú Taurusokat az oroszok által megszállt Krím-félszigeten található katonai infrastruktúra és a Kercsi-híd ellen lehetne bevetni. Közölte: ha a Krím és Oroszország közötti legfontosabb földi összeköttetés megsemmisül, vagy ha valami történik a félszigeten, azzal Ukrajna stratégiailag újra jó helyzetbe kerülhet.
A Kremlnek nem tetszik Merz bejelentése. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő tegnap kijelentette: Merz álláspontja tovább bonyolíthatja az ukrajnai helyzetet.

Nyitókép: Egyesek változatlanul úgy vélik, minél több fegyvert szállítanak Ukrajnába, annál hamarabb tör ki a béke. A felvételen a légi indítású Taurus a Luftwaffe Eurofigterének szárnya alá csatolva