A köztársasági képviselőház tegnap többségi szavazattal választotta meg Đuro Macutot a kormány élére, és ezzel elfogadta az új kormányfő által ismertetett programot, illetve a minisztériumok összetételéről szóló javaslatát. Megalakult az új kormány, amely fókuszában az oktatás áll majd, az oktatás reformja, a társadalmi feszültségek csökkentése és a párbeszéd megkezdése a felmerült problémák rendezésére. A hatalmi koalíció támogatta a kormányfő kinevezését és a kormány megválasztását, a parlamenti munkában részt vevő ellenzék nem.
A kormány 31 tagú lesz. Siniša Mali pénzügyminiszter, Ivica Dačić belügyminiszter és Andrijana Mesarović gazdasági miniszter lesz a kormány alelnöke. Dragan Glamočić vezeti majd az agrártárcát, Sara Pavkov a Környezetvédelmi Minisztériumot, Aleksandra Sofronijević az építési, közlekedési és infrastruktúrával foglalkozó minisztériumot. Dubravka Đedović Handanović vezeti továbbra is a bányászati és energetikai tárcát. Jagoda Lazarević került a Kül- és Belkereskedelemi Minisztérium élére, Nenad Vujić az Igazságügyi Minisztériumot, Snežana Paunović az Önigazgatási és Önkormányzati Minisztériumot, Demo Beriša pedig az Emberjogi és Kisebbségjogi Minisztériumot vezeti. Bratislav Gašić továbbra is a Védelmi Minisztérium, Marko Đurić pedig a Külügyminisztérium élén marad, az Eurointegrációs Minisztérium vezetését pedig Nenad Starović veszi át.

A 33 éves Sara Pavkov, a környezetvédelmi tárca vezetője a kormány legfiatalabb tagja (Fotó: Beta)
Az Oktatási Minisztérium élére Dejan Vuk Stanković került, Zlatibor Lončar vezeti továbbra is az Egészségügyi Minisztériumot, Milica Đurđević Stamenkovski pedig a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociális Védelmi Minisztériumot. Jelena Žarić Kovačević vette át a Családvédelmi és Demográfiai Minisztériumot, Zoran Gajić vezeti továbbra is a sport tárcát, Nikola Selaković a Kulturális Minisztériumot, Milan Krkobabić pedig a Vidékfejlesztési Minisztériumot.
Bálint Béla akadémikus vette át a Tudományos és Innovációs Minisztériumot, Husein Mamić az Idegenforgalmi és Ifjúsági Minisztériumot, Boris Bratina a Tájékoztatási és Telekommunikációs Minisztériumot, Darko Glišić pedig továbbra is a Nagyberuházási Minisztériumot vezeti.
A 25 miniszter mellett lesz öt tárca nélküli miniszter is: Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović és Tatjana Macura.
A parlament a kormányalakító személyéről, a kormány programjáról és a minisztériumok személyi kérdéseiről kétnapos vitát folytatott. A vita viszonylag visszafogott hangulatban folyt, lehetőséget kaptak az ellenzéki és a hatalmi párt képviselői is, hogy megosszák gondolataikat. A vita során az ellenzéki pártok nem támogatták az új kormány megválasztását. Mint hangsúlyozták, az nem fog sokban különbözni az előző kormánytól, szerintük csakis az átmeneti kormány jelentene megoldást a társadalmi elégedetlenségre és feszültségre, a megválasztott kormány a folytonosság kormánya, ami szerintük nem jó. Változásokra van szükség. Más ellenzéki képviselők azt emelték ki, hogy csakis az egyetemi hallgatóknak van legitimitása, hogy kormányt alakítsanak, hiszen ők élvezik jelenleg a legtöbb polgár támogatását. Az ellenzék részéről a legtöbb kritika Dejan Vuk Stanković miniszterré választására érkezett. A kedden kezdett parlamenti ülésen Miloljub Albijanić, az Egészséges Szerbia (Zdrava Srbija) képviselője, aki az Aleksandar Vučić – Szerbia nem állhat meg listán jutott be a parlamentbe és az Egyesült Szerb Parasztpárttal alkotott képviselői csoportot, kijelentette, számítottak egy miniszteri posztra, de ezt nem kapták meg. Egyébként is az egyetemi hallgatók mellett állnak. Tegnap ez a képviselői csoport széthullott.
A hatalmi koalíció képviselői egységen támogatták az új kormányfőt. Kiemelték, örülnek annak, hogy végre nem az eurointegráció az ország prioritása. A Szerb Haladó Párt képviselői közölték, Macut addig élvezi pártjuk támogatását, amíg Vučić politikája mentén végzi a munkáját, mert szerintük az államfő testesíti meg az ország fejlődését, ő szerezte vissza az ország nemzetközi tekintélyét. Elvárásaik szerint Macut az eddig kitaposott ösvényen tartja az országot, és a folytonosság kormányának élére áll.

Az ülés viszonylag csendesen zajlott (Fotó: Beta)
A többi között a Vajdasági Magyar Szövetség is biztosította a kormányfőt a támogatásáról. Bájity Borisz, a párt képviselője tegnapi felszólalásában kiemelte, a VMSZ az államtitkárok szintjén kíván aktívan részt venni a munkában. Támogatják, hogy a feszült hangulatot csillapítani kell, és visszaterelni az intézményes keretekbe. Ő is a párbeszéd fontosságára mutatott rá, hiszen – mint mondta – a kritikából ugyan lehet tanulni, de az anarchia nem vezet eredményre. A polgárok békére is nyugalomra vágynak. Bár a VMSZ érti az elégedetlenséget, döntéseit mégis a logika, az észszerűség, a tények és az eredmények alapján hozza meg. A pártprogramukat szeretnék megvalósítani, amihez partnerre van szükségük. Ezek a programok nemcsak a magyar közösség érdekeit szolgálják, hanem mindenkinek jobb életkörülményeket teremtenek. A VMSZ az SZHP-vel kötött koalíciós szerződés által az ország egyenrangú fejlődése mellett száll síkra, azzal, hogy figyelmük Vajdaságra összpontosul. Bájity, mint előző nap a frakvióvezető dr. Pásztor Bálint is, amondó volt, hogy vitát kellene nyitni Vajdaság finanszírozásáról, és végre meghozni az ehhez szükséges törvényt.
Elmondta azt is, hogy pártja ez alatt az idő alatt nem ül ölbe tett kézzel, új gazdasági stratégiát dolgoz ki, hogy a gazdaság tovább fejlődhessen, új diákotthonok, sportpályák épüljenek. Kiemelte, a kormányalakító expozéja mindenre kiterjedt, sőt megoldásokat is kínált az ország előtt álló kihívásokra, párbeszédre hívta a társadalmi események szereplőit.
A képviselők által megfogalmazottakra válaszolva Macut rámutatott, hogy figyelembe kell venni, Vajdaság most is kettős finanszírozáson van, és figyelmbe kell venni a jelenlegi lehetőségeket ebben a témában. A nemzeti kisebbségi kérdésekben hangsúlyozta, továbbra is azok az emberek dolgoznak ezen, akik eddig, így reményei szerint nem csorbulnak a kisebbségi jogok. Kitért azokra az ellenzék által megfogalmazott aggodalmakra is, amelyek a megtorlásra vonatkoznak az oktatás terén. Elmondta, ilyesmire nem kell számítani, de az oktatási intézményeknek vissza kell térni az oktatáshoz, hogy az ne okozza egy teljes generáció „kiesését”.
A késő délutáni órákban a képviselők befejezték a vitát, és nyilvános véleménynyilvánítással megszavazták az új kormányt. Az új kormánytagok ezt követően letették az esküt.

Nyitókép: A köztársasági képviselőház többségi szavazattal Đuro Macutot nevezte ki a kormány élére (Fotó: Beta)