2025. január 22., szerda

A népviselet él!

Silling István könyvét mutatták be Magyarkanizsán

A kupuszinai népviseletről szóló kötetet, mely a Képes viseletszótár alcímet viseli, Magyarkanizsán a József Attila Könyvtárban is bemutatták szerda délután. Resóczki Vázsonyi Csilla közreműködésével érdekes beszélgetés folyt a népviseletekről, tartalmas délután élvezői lehettek azok, akik Silling István legújabb könyvéről hallgattak ismertetőt. A Kanizsai írótábor Vándorkulacsának idei tulajdonosa, Silling István szeptemberben már beszélt Magyarkanizsána  kupuszinai népviseletekről, most azonban talán mlg behatübban ismerkedhettek meg azzal az érdeklődők, akik az ékes szóhasználat és az ízes beszéd hallgatói lehettek.

A könyv szerzője elmondta, hogy a könyv nem csak a viseletet vette górcső alá, hanem a viseletek megnevezéseit is, illetve a könyv elején szól a viseletek készítési és tárolási módjáról, továbbá arról is, hogy mi maradt meg a régi viseletekből. Elmondta, hogy valójában szótárkészítő, a kupuszinai tájszótárt írta meg és a kupuszinai nyelvjárást kutatta, de a viseleteket ilyen módon még nem kutatta.

– A teljes viselet bemutatása még nem történt meg mindezidáig. Na, most került rá sor! A nyugat-bácskai három faluban, ahol még van viselet: Doroszló, Gombos és Kupuszina. Vártam, hogy a kupuszinait valaki más írja meg, de erre nem volt vállakozó, nekem pedig nyugdíjas koromban kapóra jött a szabadidőm. Már sok-sok fényképet összegyűjtöttem, és úgy éreztem, hogy a feleségemmel ketten elkészíthatjük a viselet szótárát és bemutatását képekben – mondta a szerző.

Megtudtuk azt is, hogy a legrégebbi tárgyak, kellékdarabok az 1800-as évekből valók. A népviselet bármennyire is befejezéséhez közeledik, a kivetkőzés történik, a kellékei még minden igazi kupuszinai házban megvannak.

– Ha máshol nem, a szekrényekben megvannak, meg a lakodalmakban, illetve a népi tánccsoport fellépésein megmutatkoznak, tehát él még a viselet – nyomatékosította Silling István Magyarkanizsán is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Már a nyelvhasználat gyönyörűsége is lenyűgözte a hallgatókat, fotó: Bajić Jenei Klementina