A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban újabb fórumot szerveztek szerdán. Ezúttal a községbeli pedagógusok, intézményvezetők hallgatták meg a szakemberek előadásait. A támogató háttér elnevezésű fórumon olyan témákat boncolgattak, amelyek sajnos nagyon is aktuálisak lehetnek az iskolások életében is. Az előadók ismert szakemberek és pedagógusok voltak, akiknek témáit meghallgatva minden bizonnyal sok választ kaptak a pedagógusok a bennük felmerülő kérdésekre. Dr. Sági Zoltán a függőségi betegségekről és azok okairól, Papp Ágota a kommunikáció személyességéről, Tóth Vásárhelyi Anita az érzelmi biztonságról, Szepesi Zoltán a társadalmi szerepek jelentőségéről értekezett a függőséggel küzdő jellemének konszolidációját illetően, míg Bagány Igor a digitális világ veszélyeire hívta fel a figyelmet. A fórumon harminchárom óvónő, tanító, tanár és iskolaigazgató vett részt.
Jerasz Anikó, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ megbízott igazgatója elmondta, hogy a téma nagyon aktuális.
– Fórumunk célja, hogy az óvodapedagógusok, az osztálytanítók, a különböző szaktantárgyakat oktató tanárok figyelmét felhívjuk a megelőzésre, a támogató háttér fontosságára, hogy az erőszak és a függőség különböző fajtáiról halljanak, hogy felhívjuk a figyelmet a pszichoaktív anyagokkal való visszaélésre, valamint hogy rámutassunk, mekkora súlya van a világos, egyértelmű kommunikációnak. A továbbképzés egy pontot érő szakmai fórumként lett akkreditálva a Vajdasági Pedagógiai Intézet által és a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatásával – mondta el az intézmény megbízott igazgatója.
Papp Ágota pszichológus, addiktológus a kommunikáció személyességéről tartott rendkívül érdekfeszítő előadást. Megtudhattuk egyebek között azt is, hogy a mostani generációk elsődleges információforrásai már nem a tanárok, hanem az internet.
– A tanár az alfa és a Z generáció számára tutor, mentor, az, aki megszerettetheti a tantárgyat, aki motiválhat, amihez a tisztelet megtartása vagy épp kivívása nagyon fontos napjainkban is – mondta Papp Ágota.
Dr. Sági Zoltán neuropszichiáter, pszichoterapeuta a függőségi betegségekről, azok kialakulásának okairól beszélt a résztvevőknek, akik rengeteget tanulhattak a témában ezáltal.
Hogy a pedagógus miként segíthet a gyermeknek, arra is fény derült.
– A tanárok a mindennapok nagy részét töltik a gyermekekkel, akiknek megvannak a személyiségfejlődési specifikumaik. A mindennapi teljesítményt illetően kialakul egy kép egy-egy gyerekről az oktatásban. Ha ez a kép változik, például viselkedésbeli változások történnek, visszaesnek a tanulási eredmények, a korosztállyal való kommunikáció zavarttá válik, akkor ezek fel kell, hogy hívják a pedagógusok figyelmét arra, hogy valami történik – mondta dr. Sági Zoltán, aki hangsúlyozta, hogy van lépési lehetőség.
Ugyanezen előadókkal december 12-én még egy fórumot szerveznek Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban, ahová majd a községbeli és a távolabbról érkező pedagógusokat is örömmel várják.
Nyitókép: A tanárnak észre kell vennie a változásokat (Puskás Károly felvétele)