2024. november 23., szombat

Hiányszakmát tanulókat ösztönöznek

Magyarkanizsán aláírták a szerződéseket

A magyarkanizsai önkormányzat olyan főiskolásoknak és egyetemistáknak írt ki pályázatot ösztöndíjak odaítéléséről, akik a községben hiányszakmának számító ágazatokon tanulnak. A szerződéseket szombaton reggel írták alá a tanulók, akik szüleikkel érkeztek a városházára. A nagyteremben tizenkilenc diák várta, hogy a polgármester, Fejsztámer Róbert kézjegyével ellássa a megállapodást. Bagány Ágnes, a magyarkanizsai községi tanács oktatással megbízott tagja köszöntötte a jelenlevőket, akiket emlékeztetett és kért arra, hogy tanulmányaik végeztével is maradjanak a községben, vállaljanak itt munkát. Ugyanerre hívta fel a figyelmet Fejsztámer Róbert, magyarkanizsai polgármester is, aki biztosította a nyertes ösztöndíjasokat afelől, hogy a község tárt karokkal várja a munkavállalókat, nem csak az egyetemet fejezetteket, hanem szakmunkásokra is szükség van.

A fiatalok jórészt Szabadkán és Újvidéken tanulnak, akiknek a kilenc hónapon át folyósított tizenkétezer dinár minden bizonnyal jól fog jönni, és a szülők pénztárcáját is kíméli.

- Az önkormányzat Ösztöndíj Bizottsága határozza meg azokat a hiányszakmákat, amikre be lehet adni a pályázatokat. Idén egységesítettük a sport és a tanulmányi ösztöndíjakat, így12 ezer dinárt kap mindenki havonta kilenc hónapon át. Érdemes itthon tanulni, hiszen az ösztöndíjak mellett a kollégiumi lakhatás is biztosított, sőt, a szerb nyelv elsajátítása is itt lehetséges.

Hiányszakmák a községben például az orvos, jogász, mérnök, informatikus, matematika-, fizika-,  földrajztanár, szerb nyelvtanár. Nagyon sok olyan egyetemi végzettséghez kötődő hiányszakmánk van, amiknek ha nem kezdjük el a pótlását, akkor néhány éven belül nagyon nagy bajban leszünk. A fölsőfokú végzettség mellett a középiskolát fejezők is találnak munkát Magyarkanizsán – emelte ki a polgármester.

A tizenkilenc ösztöndíjat kapó tanulónak két olyan egykori egyetemista is beszámolt a városházán, akik egykori támogatottakként mára már munkavállalók a községben. Az ösztöndíjasok két hetet töltenek a községben gyakorlati munkával, mellyel betekintést is nyerhetnek a község intézményeinek működésébe, esetlegesen kedvet is kapva az itteni elhelyezkedéshez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A városházán írták alá a szerződéseket (A szerző felvétele)