2024. augusztus 7., szerda

Test, lélek és elme javára

Jógával a teljes egészségért

Csubrilo Körmöci Valéria, aki szociológus végzettségű, és több diplomája mellé még megszerezte a jógaoktatóit is, Magyarkanizsa községben segít óvni testi és lelki egészségünket. A kétgyermekes törökkanizsai anyuka csaknem egy éve tart jógaórákat törökkanizsai, oromi, alkalomadtán szabadkai és magyarkanizsai fiataloknak és kevésbé fiataloknak. Néhányunk fejében még az él, hogy ez a torna valami könnyed kis meditatív rekreáció, ám ennél jóval több, ez derült ki a Valériával való beszélgetésünk alkalmával.

– Gyermekkoromban kezdődött a jógával való találkozásom. Édesapám sikeres sportoló volt, így a sport nem állt tőlünk távol. Könyvei között jógakönyvek is voltak, amelyeket én szívesen lapozgattam, és már akkor elnyerték a tetszésemet. Hét évvel ezelőtt kerültem újra közelebb a jógához, amikor Magyarkanizsán találkoztam vele, és ez lett az a sport, ami tényleg az enyém, bár sokat kipróbáltam, de mindaddig egyikben sem éreztem otthon magam. A jóga más volt, így nemcsak gyakoroltam, hanem én magam is elvégeztem egy oktatói képzést. Így most már jógaoktatóként is tevékenykedem, erről tanúskodó diplomával a kezemben. Fontosnak tartom, hogy amit csinálunk, azt hozzáértéssel végezzük, kellő tudással a tarsolyunkban – mesélte Vali.

– Hiányzott valami a család és a munka mellett ráadásnak, amivel magamat is karbantartom, illetve pluszként hozzá tudok tenni. Az, hogy belevágtam az oktatásba, annak is köszönhető, hogy hiánypótlónak éreztem ezt a tevékenységet, vajmi kevesen foglalkoznak vele megfelelő szinten. Szabadkán a jógaközpontban intenzív oktatáson tanultam meg, miként lehetek nemzetközi oktató – magyarázta Csubrilo Körmöci Valéria, aki ezzel a diplomájával a világ bármelyik részén taníthatna, ő mégis a mi kis régiónkban próbálja népszerűsíteni ezt a tevékenységet, amely elmondása szerint nem csak egy egyszerű torna.

– A jóga a testet, a lelket és az elmét egyesíti. Mind a hármat megdolgoztatjuk, aztán lenyugtatjuk és megnyugtatjuk. A testünket a tornával, lassú izomnyújtó mozdulatokkal feszesítjük. Megelőzzük a betegségek kialakulását, ugyanakkor a rehabilitációban is nagyon sokat segít. A gyógyszeres kezelést nem helyettesíti, de hozzásegíti a szervezetet a gyorsabb felépüléshez, a közérzet javításához. Az orvosok is kifejezetten ajánlják a jógát. Például sokan a teherbeeséssel küzdöttek, és vannak olyanok, akik talán ennek is köszönhetően élhették meg a gyermekáldás csodáját – emelte ki Vali.

– Egy jógaóra szűk másfél óra, persze ez a résztvevőktől is függ. Az elején meditálunk, majd kezdődik az intenzív torna, ami nem jelent fizikai megterhelést, nem kell ugrálni sem. Az idősebbeknél gyakrabban pihenünk, amikor szükséges. A pihenés becsukott szemmel, a lélegzésre figyelve történik, és addig, míg a csoport minden tagja nem nyitja ki a szemét, és érzi késznek magát a következő gyakorlatra, addig pihenünk – mesélte az oktató, aki azt is elárulta, hogy szívének nagyon jóleső érzés, amikor a jógázók az óra végeztével sem szélednek szét azonnal, hanem megnyugodva üldögélnek még egy kicsit.

– Nekem a derék- és gerincproblémáimban sokat segített, ugyanakkor a női oldalra is nagyon jó hatással van. A testem kéri is a tornát, ha kimarad néhány alkalom. Már a lábaim sem fájnak annyira, mint egykor a visszerek miatt. A rendszeres jóga nekem is sokat segített, és ezt szeretném másoknak is átadni, megmutatni – magyarázta Valéria, akit, ha megkeresnek a közösségi oldalon, bárki jelentkezhet nála. És hogy hogy talál minderre időt a fiatal, szakképzett anyuka? A válasz egyszerű számára: – Ha szeretsz valamit, akkor megéri! 

Nyitókép: Csubrilo Körmöci Valéria (Fotó:BJK)