2025. január 5., vasárnap

Ne tűrjük a nők elleni erőszakot!

A szociális háló megerősítésén dolgoznak Magyarkanizsán is

Újabb program valósult meg pénteken a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban A 16 akciónap a nők elleni erőszak ellen elnevezésű nemzetközi kampány apropóján. Magyarkanizsa önkormányzata a német GIZ fejlesztési ügynökség égisze alatt működő A szociális háló megerősítése Szerbiában elnevezésű projektum keretében tanácsadást szervezett a témában. Varjú Potrebić Tatjana, az Auxilium oktatóközpont vezetője elmondta, hogy fontosnak tartják egy ilyen jellegű tanácskozás megtartását Magyarkanizsán is.

– Ez a történet három évvel ezelőtt indult, amikor az önkormányzat felkérésére az oktatóközpont elkészítette azt a bizonyos akciótervet, amivel a romák helyzetének előmozdításán próbálunk javítani. Az akciótervet nagyon sok munka követte, mely mellé az önkormányzat is teljes mellszélességgel odaállt. Az oktatóközpont itt egy követő intézmény, mely a közbeszerzésen elnyerte azt a pénzösszeget, amivel ezeket a programokat támogatni lehet és a megvalósításban is aktív szerepet vállal. Abban reménykedünk, hogy látványos eredményekről számolhatunk be a projekt zárásakor, két hét múlva – mondta a központ vezetője.

Telek Krisztina, a magyarkanizsai Szociális Központ igazgatója pedig kifejtette, hogy a nap témái az erőszak megelőzése, az antidiszkrimináció, a nemi egyenjogúság, a családjogok és a család védelme.

– Az erőszak témát boncolgatjuk szélesebb körben, megpróbáljuk átfogni a gyermekkortól egészen az időskorig, a résztvevők pedig azok a dolgozók, akik oktatási intézményekben, egészségházban, a Vöröskeresztben, civil szervezetben, vagy pedig magában a szociális szolgáltató központban dolgoznak. Legtöbb még mindig a nők ellen elkövetett erőszak. Sajnos a gyermekek ellen elkövetett erőszakot még mindig nem fogja eléggé a törvény, tehát további képzésekre van szükség a szakemberek részére. Nem szabad elfelejteni, hogy amikor a családon belüli erőszakról beszélünk, és esetleg a szülők között kerül sor erőszakra, a gyermek mindig elszenvedő alanya a problémának. Szerbiában nulla tolerancia vonatkozik az erőszak minden formájára, tehát a digitális erőszaktól a szexuális erőszakon át a gazdasági erőszakig. Kötelességünk jelenteni, ha a szomszédunkban, a közelünkben vagy akár az utcán sétálva vagyunk erőszak szemtanúi. Mindenképpen a rendőrséghez kell fordulni ilyen esetekben. Amennyiben ettől valaki valamilyen oknál fogva fél, vagy esetleg csak kutakodik az iránt, hogy milyen lépéseket kell majd megtennie a jövőben és mi vár rá, akkor akár a szociális központhoz, akár a választott orvoshoz nyugodtan lehet fordulni – mondta Telek Krisztina.

A pénteki projekt keretében Varjú Potrebić Tatjana, Telek Krisztina, Pósa Varjú Léna és Fejsztámer Marianna tartottak előadást.

 

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az erőszakot mindenképp jelenteni kell! (Fotó: Bajić Jenei Klementina felvétele)