Tóthfaluba azért is jó menni, mert ott aztán tényleg mindig történik valami. Most épp a Durmoló téli népzenei tábor zajlik csütörtök óta. A magyarkanizsai község falvába érve Ambrus Imre helyben élő szobrászművész fából készült remekműve fogadja az érkezőt, és a központban lévő, időtálló karácsonyfa is az ő keze munkáját dicséri. Továbbhaladva, a még télen is szép park fogadja a betérőt a kollégium felé, ahonnan most minden irányból a népzene szól. Hegedű, brácsa, nagybőgő, tambura hangja szűrődik ki, felszálló ebédillat terjeng. A jól megszokott kedves fogadtatásra érek oda, ami mindenkinek kijár, aki Tóthfaluba látogat.
Juhász Gyula, a Durmoló téli népzenei tábor vezetője néhány perces szünetet iktat be a muzsikálás kellős közepére, hogy elmesélje nekünk, miként zajlik a hetedik téli tábor.
– Az oktatókkal együtt hetvenhat résztvevője van a tábornak. Alsósok, felsősök és középiskolások is érkeztek Vajdaság szinte egész területéről.
– Nagyon örülünk neki, hogy jöttek most Versecről és Ürményházáról is. Sokan először vesznek részt ebben a táborban, és remélhetőleg itt fogják megszeretni a népzenét, és itt fertőződnek meg annak szeretetével. Vannak visszatérő táborozók, akik itt tanulták meg az alapokat, sőt már a mostani oktatók közül is van olyan, aki ebben a táborban szerette meg és tanulta tovább a népzene fortélyait – mesélte Juhász Gyula. – Vannak közöttünk olyanok, akik valamikor régen eljöttünk egy táborba, és az intenzív együtt muzsikálás arra sarkallt minket, hogy aztán sokáig benne maradjunk ennek a bűvöletében. A zenélést is jó időben kezdeni, aztán pedig kitartónak kell lenni, hogy megmaradjanak ezen a szép úton – tudtuk meg Juhász Gyulától, aki arról is szót ejtett, hogy milyen hangszeren, kitől tanulhatnak a fiatalok.
– Citerázni Flaman Istvántól és Hézső Zsolttól tanulnak, a tamburázást Bolyos Miklóstól és Szabó Andrástól sajátíthatják el, énekelni pedig Szabó Annamáriától tanulnak. A hegedűcsoportokat Kurunczi Andor és Sterbik László vezetik, a kísérettel pedig én foglalkozom. A tábor anyaga a vajdasági szokásdalok, a jeles napokhoz, ünnepekhez kötődő dalok megtanulása. Ez egy fontos dolog, mert nagyon sok az olyan jeles ünnepünk, melyhez népdalgyűjtés tartozik – mondta Juhász Gyula, és elmesélte azt is, hogyan zajlik egy nap Tóthfaluban a táborlakók számára. – A reggeli után nyolc csoportban foglalkozunk a résztvevőkkel a parókia, a kollégium, a kápolna és a könyvtár termeiben, ahol zavartalanul gyakorolhatunk. Az a lényeg, hogy a gyerekek együtt legyenek, megtanulják az alapokat, hogy meglegyen az íze a dolognak, és átérezzék az együtt muzsikálás örömét.
A tábor hétfőn fejeződik be, és aznap 15 órától a Munkás Szent József római katolikus templomban zárókoncertet adnak a résztvevők, amelyen bemutatják, mit tanultak ez alatt az öt nap alatt. A koncertre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Nyitókép: Hétfőn zárókoncerten mutatják be a táborlakok, mit tanultak (Gergely Árpád felvétele)