2025. január 10., péntek

A képviselők a vízgyárról

A nagybecskereki városi képviselő-testület péntekre bejelentett ülésének legfontosabb napirendi pontja a városi vízműveknek a vízgyár építésével kapcsolatos jelentése lesz. Radovan Bulajić házelnök előzetes nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy beszámolnak majd a vízgyár építésére kiírt versenypályázat menetéről, és kikérik majd a jogászok véleményét is arról, hogy van-e jogi alap a vízgyár építéséről kötött szerződés megvalósításához. Mindenesetre a nagybecskereki vízgyár építésének a további sorsát a politikusok a képviselők kezébe adták.

A vízgyár építésére kiírt versenypályázat dokumentációját 12 korporáció vette meg, és hárman vettek részt a pályázaton. Végül a korábbi összetételű önkormányzat az esseni WTE Wassertechnik társasággal kötött szerződést – a tavalyi választások előestéjén. A németeket nemigen foglalkoztatták a szerbiai választások, hanem munkához láttak, és pilótaberendezésükkel néhány hónap alatt megtalálták a magas arzéntartalmú bánáti víz megtisztításának legcélszerűbb technológiáját. Ennek bejelentése után pedig azt is elvállalták, hogy három éven belül elkészítik a berendezést. Ennél tovább azonban nem jutottak.
Sokan még emlékeznek arra, hogy a szerződés aláírásának legnagyobb ellenzője Goran Knežević korábbi (demokrata) polgármester, aki akkor már a haladók egyik vezető politikusa volt. A haladók és a szocialisták nagybecskereki hatalomra kerülése után azonban az első nyilatkozatokból még úgy látszott, hogy az új hatalom támogatja a mintegy nyolcvanezer lakosú város legnagyobb kommunális problémájának a megoldását. Idővel azonban a koalícióban levő politikusok egyre többször tettek ellentmondásos nyilatkozatokat a vízgyár építéséről. Míg egyesek továbbra is a németekkel kötött szerződés mellett álltak (legalább is szavakban) és a munkálatok mielőbbi megkezdését emlegették, addig mások annak azonnali felbontását követelték. A cáfolatok ellenére világossá vált, hogy koalíciós belviszály kezdődött a vízgyár körül. A helyzetet csak bonyolította a tény, hogy a 25,6 millió eurós beruházáshoz hiányzott az állami garancia.

Nyilvánvaló, hogy a pénzhiány mellett a politikusok pontszerzési célokkal tett nyilatkozatai is hozzájárultak ahhoz, hogy többévi előkészületek után gyakorlatilag visszakerüljön a probléma megoldása oda, ahonnan elindult. Pedig lassan egy évtizede lesz annak, hogy Nagybecskereken és a környező falvakban a tartományi egészségügyi felügyelőség betiltotta a vezetékes víz használatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás