2024. július 17., szerda

Cáfol az (ügyvezető) igazgató

Jovana Ljiljak: Leváltásomat azok kérik, akik tönkretették a Nagybecskereki Lakásgazdálkodási Ügynökséget

Forrósodik a hangulat a Nagybecskereki Lakásgazdálkodási Ügynökségben: előbb a dolgozók egy csoportja írt levelet a város vezetőinek, amelyben Jovana Ljiljak ügyvezető igazgató leváltását követelik, tegnap pedig az érintett tartott sajtótájékoztatót, és cáfolta az ellene felhozott vádakat, nem tagadva, hogy szeretne megszabadulni azoktól, akik ellene fordultak.

Jovana Ljiljak (SZMM) okleveles közgazdász immár a harmadik ügyvezető igazgatója a közvállalatnak. Eddig két pályázat után sem sikerült megválasztani az igazgatót. Mindkét alkalommal a jelöltek között volt Jovana Ljiljak is.

A héten az ügynökség kilenc dolgozója – köztük három egykori igazgató is – levelet írtak a városi képviselő-testületnek és a káderügyi bizottságnak, amelyben bírálják Jovana Ljiljak eddigi munkáját. Többek között felróják neki, hogy nincs meg a kellő szakmai tudása az igazgatói munkakör végzéséhez, hogy hanyagolja a beruházásokat, ami miatt késik a tíz szolidaritási lakás építése, katasztrofális káderpolitikát vezet, nagyok a reprezentációs kiadások, rossz a dolgozók iránti viszonyulása. Emiatt azonnali leváltását követelik.

Jovana Ljiljak tételesen cáfolta az ellene felhozott vádakat. Szerinte elsősorban a korábbi igazgatók (a közvállalatban négyen is vannak) és magas beosztású dolgozók fordultak ellene. Mégpedig akkor, amikor kérdőre vonta őket, hogy eddig miért nem léptek fel azokkal a bérlőkkel szemben, akik magas összeggel tartoztak az ügynökségnek. Ennek eredményeként pedig ez év tíz hónapjában 8,6 millió dinárral sikerült növelni a lakbérek megfizettetését. Mint mondja, elhanyagolt ügyvitelt talált a közvállalatban, az adósok ellen nem indultak eljárások (pedig voltak, akik 8–10 millió dináros lakbérrel is tartoztak), nem volt meg a vállalat elektronikus adatbázisa, az ügynökségre bízott 18 ezer négyzetméternyi üzlettérből csak 14 ezer négyzetméter volt bérbe adva. Amikor pedig a dolgokat helyre akarta rakni, akkor ellene fordultak azok, akik szerinte hozzájárultak az áldatlan helyzethez. Jovana Ljiljak cáfolta, hogy növekedtek volna a reprezentációs kiadások, hiszen azok 2008-ban több mint 400 ezer dinárra rúgtak, az idén viszont 125 ezer dinárt tettek ki. Ugyancsak csökkent az üzemanyagra kifizetett összeg is. A szolidaritási lakások építése pedig szerinte nem késik: a szerződést aláírták, és jövőre elkészül a 420 négyzetméternyi lakótér.

Az ügyvezető igazgató szerint a helyzeten az segítene, ha megszabadul(hat)na a közvállalat korábbi vezetőitől, akik szerinte nemcsak, hogy nem végzik munkafeladataikat, hanem gáncsoskodnak is. Ez persze jórészt a politikai erőviszonyok alakulásától függ, hiszen köztudott, hogy a közvállalatok vezetőit az aktuális hatalom nevezi ki. Egyes vélemények szerint valójában a helyi hatalmat irányító SZHP két csoportjának a viszályáról van szó.