2024. július 17., szerda

Szemben a vízgyárral

Nagybecskerek közel nyolcvanezer lakosának a legnagyobb problémája továbbra is az egészséges ivóvíz hiánya. Lassan egy évtizede lesz annak, hogy a magas arzéntartalom miatt a tartományi egészségügyi felügyelőség betiltotta a vezetékes víz használatát, a város mindenkori vezetése pedig azóta is keresi a megoldást. A nyilatkozatokból ítélve a kommunális probléma elsősorban a politikusokat foglalkoztatja. Csak az a baj, hogy a nyilatkozatokból még nem lesz vízgyár. Sőt a vízgyárral kapcsolatos, időnként egymással ellentmondó kijelentések elbizonytalanítják a közvéleményt, de a leendő beruházókat is. Mert a projektum megvalósításához eredetileg a tavasszal kellett volna hozzá fogni, amit őszre halasztottak. Most a jövő év tavaszát emlegetik, a legtöbben már jóslatokba sem mernek bocsátkozni.

A vízgyár építéséről az esseni WTE Wassertechnik társasággal a korábbi összetételű önkormányzat kötött szerződést, tavaly áprilisában. A németek pilóta-berendezése kimutatta, hogy képesek megtisztítani a bánáti vizet az arzéntól, és azt is vállalták, hogy három éven belül elkészítik a berendezést. De itt kezdődtek a gondok. Mert a 25,6 millió eurós beruházáshoz hiányzott az állami garancia.

Az utóbbi két hónap alatt több olyan nyilatkozat hangzott el, amelyek kétségbe vonták a beruházás megvalósíthatóságát. Olyan hírek is szárnyra keltek, hogy a WTE a visszalépést fontolgatja.

A múlt héten azonban Ivan Bošnjak (SZHP) polgármester közölte, hogy a nagybecskereki vízgyár építésére garanciát vállaltak a köztársasági pótköltségvetésben, a végső döntést pedig majd a helyi parlament szeptemberi ülésén hozzák meg a képviselők. Ezzel szemben Darko Karan (ÚSZ), aki a közelmúltig a polgármester tanácsadója volt, kijelentette, hogy a WTE-vel azonnal szerződést kell bontani, mert a pilóta-berendezés nem mutatta ki a várt eredményt, a beruházást kedvezőtlen kölcsönök kísérik, az állami garancia biztosítása pedig lehetetlen a Pénzügyminisztérium időbeni beavatása nélkül. De szerinte ezért is szerződést kell bontani, mert nincs kilátásban az elavult városi vízvezeték-hálózat felújítása.

Radovan Bulajić (SZSZP), a városi képviselő-testület elnöke többször cáfolta, hogy a jelenlegi hatalom lemondott volna a vízgyár építéséről. Szerinte végső soron maga az önkormányzat a saját vagyonával vállalhatja a garanciát.
A vízgyárral kapcsolatban hétfőn nyilatkozott az LDP városi bizottsága, amely szerint Nagybecskerek a legjobb esetben is csak 5–7 év múlva kaphat vízgyárat. Ezért szerintük további öko-kutakat kell(ene) építeni, elsősorban a város területén.