A muzslyai rét termőföldben szegény, inkább jószágtartásra alkalmas. Első osztályú föld szinte nincs, a negyed-ötöd osztályú földeken pedig kizárólag gabonatermesztésből nehéz megélni, így sokan állattartással is foglalkoznak. Ők most a szárazság okozta rossz termés miatt nehéz helyzetbe kerültek. Ennek ellenére lesz húsvéti bárány.
A muzslyai réten sok a legelő, de az is rosszabb minőségű. A szárazság következtében évente három-négy hónapon keresztül lehet csak itt legeltetni. Komoly számvetés szükséges mielőtt a gazdálkodó állattartásba fogna.
Palatinusék öt évvel ezelőtt ötven anyaállattal kezdték, jelenleg háromszáz württemberg fajtájú juhuk van. Az állomány november óta 120 báránnyal gyarapodott, a következő két hónapban pedig még ennyi kisbárányt várnak.
– Másfél hónapja ellenek a birkák és meg vagyunk elégedve. Egyedüli gond az, hogy száraz volt az év, kevés a hereszéna, tehát a takarmánnyal lesz gondunk februárban. De leküzdjük azt is, és folytatjuk a munkát – mondta Palatinus Ervin.
Budai Zoltán csökkentette a jószágállományát, de kitart a juhok mellett. Mint mondja, a legnagyobb gond az, hogy nehéz munkást találni a jószág mellé.
– Württenberg fajtáim vannak. Ezeket tartom, mert bírnak legelni is, meg nem olyan igényesek, mint a cigáják. A tanyám tövében épülő autóút viszont aggodalommal tölt el, mert szűkül a legeltetési terület, de majd takarmánnyal pótoljuk. Vetünk gabonát, mert birkákat is kell abrakolni – mesélte a gazdálkodó.
A Borbély család a Prosperitati Alapítvány támogatásából cigája juhokat tart.
– Öt éve tartunk juhokat. A nyereség nem túl nagy, de valamivel foglalkozni kell. Ilyenkor benn vannak a hodályban, tavaszra majd legeltetünk is. A kis kosokat eladjuk, a nőstényekkel pedig szaporítjuk az állományt – mondta Borbély Irén.
A bárányok értékesítése az elmúlt években gondot okozott. Ugyanis nincs biztos értékesítési rendszer, a felvásárlók pedig ilyenkor „leverik” az árat. Jelenleg a bárány kilogrammjáért ötszáz dinárt kínálnak.
– Az előző évre egy pozitívumot mondhatok, hogy akkor találtunk egy biztos átvevőt. Ha az idén is így felvásárolják a bárányokat, akkor az egy jó mozzanat lesz. Viszont a gond az, hogy már három éve a birkagyapjú senkinek sem kell. Két évig vigyáztuk, tavaly eldobáltuk – mondja Palatinus Ervin.
A bárányok főként az anyaállományt szaporítják. Csak a kosokat értékesítik. Ez azt jelenti, hogy várhatólag tovább gyarapszik a juhállomány Közép-Bánátban.
Nyitókép: Cigája bárány (Fotó: Kecskés István)