2024. november 21., csütörtök

Allaga Géza emlékest Óbecsén

A magyarországi CimbaliBand koncertjét élvezhette a közönség a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben

A cimbalom ezer arca címmel tartottak zenés emlékestet pénteken Allaga Géza tiszteletére az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben. A rendezvény vendégzenekaraként a magyarországi CimbaliBand koncertezett. Az együttes tagjainak jelentős népzenész múltja van, zenéjükben elegyedik az autentikus magyar népzene a közönség által kedvelt modern zenei stílusokkal, mindez úgy, hogy a dalok alapját egy igen különleges hangszer, a cimbalom alkotja. A zenekar nem titkolt célja, hogy eljuttassa a magyar népzenét azokhoz, akik nem kimondottan rajonganak érte, és még jobban megszerettessék azokkal, akik már befogadókká váltak. Unger Balázs, a CimbaliBand zenekar vezetője és cimbalmosa elmondta: az elsődleges célja alapvetően ennek a különleges hangszernek a népszerűsítése volt.

– A zenekarral egy olyan műsort állítottunk össze a mai estre, amelyben fellelhető egy kicsit a balkáni népzene, egy kicsit a modernebb zenék is, merthogy a klasszikus zenében is történtek átiratok, erre is fogunk utalni a koncerten. Ezenkívül természetesen a magyar népzenét helyezzük előtérbe, illetve a cimbalmot. Nem véletlenül, hiszen Allaga Géza Óbecse szülötte, és nagyszerű kottákat készített a cimbalomhoz, amelyből még jómagam is tanultam. (…) Mivel hogy én a legkisebbeket tanítom, tehát ilyen hatéves kortól, én vagyok az a tanár bácsi, aki odaáll a szülő elé, és azt mondja, hogy érdemes lenne a gyereknek egy cimbalmot vásárolni. Akkor megkérdezi a szülő, hogy mennyibe kerül, és kimondom, hogy körülbelül egymillió forint. Akkor azt mondják, hogy inkább kiíratják a cimbalomról, ezért valami kompromisszumot kell találni. Most ezen vagyok rajta, hogy hogyan találjunk ki egy olyan hangszert, ami lehet, hogy nem is kell annyira szóljon, de a gyerek haza tudja vinni, és legalább az alap kis dallamokat ki tudja gyakorolni. Aztán majd amikor tényleg olyan tehetséges a gyerek, akkor már megpróbálunk a szülőnek a lelkére beszélni, hogy legalább egy használt cimbalmot vegyenek – közölte Unger Balázs.

Allaga Géza gordonkaművész, cimbalomtanár és zeneszerző 1841. március 25-én született Óbecsén, őt tekintik a magyar cimbalomoktatás atyjának. A cimbalomjátékot népszerűsítő koncertek megálmodója Cseszák Zsombor Junior Prima-díjas népzenész, aki a koncerten is közreműködött néhány szám erejéig.

– Kárpát-medence-szerte maga a hangszer és a hangszeren való játék is a reneszánszát éli, egyre több fiatal érdeklődik a cimbalom iránt, és ez felénk sincs másképp. Óbecsén például négy tanítványom van jelenleg, és van egy újvidéki kislány is, aki érdeklődött a hangszerjáték iránt. Azt gondolom, hogy van ennek az egésznek jövője – fogalmazott Cseszák Zsombor, aki hozzátette, joggal lehetünk büszkék Allaga Géza örökségére, és ennek szeretnének emléket állítani. 

Ifj. Csasznyi Imre péterrévei népzenész ezúttal műsorvezetőként lépett színpadra.

– A CimbaliBand egy meghatározó zenekara a világzenei népzenei szcénának Magyarországon és a határon túl is. Egy olyan új zenei világot hoztak, ami engem és nagyon sokakat inspirált, hogy igenis szabad hozzányúlni a népzenéhez, szabad hozzátenni a mi érzéseinket, de ehhez elengedhetetlen, hogy minél jobban ismerjük a saját kultúránkat. Unger Balázs azonkívül, hogy sokunk példaképe, nagyon jó barátom is, és nagyon jó szakmai beszélgetéseket volt szerencsém vele folytatni. Balázs nemcsak a zenekar vezetője, hanem népzenészként is sokat tesz azért, hogy ez a kultúra mégjobban elterjedjen a magyar közösségekben – mondta ifj. Csasznyi Imre.

Az Allaga Géza emlékestet a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központ szervezte meg az idén harmadik alkalommal. A vendégzenekar előtt az óbecsei Csermely zenekar szórakoztatta a közönséget. A CimbaliBand koncertje után táncház várta az érdeklődőket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A CimbaliBand Cseszák Zsomborral kiegészülve (Fotó: Kancsár Izabella)