2024. október 30., szerda

Közösségként is figyeljünk egymásra!

A kánikula miatt gyakrabban riasztják a mentőket Óbecse községben

A kánikula, azaz a hosszan tartó, rendkívül forró időjárás komoly veszélyeket rejthet az egészségünkre nézve. Az extrém hőség hatására számos egészségügyi probléma alakulhat ki, a hőgutától kezdve a kiszáradásig, ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően védekezzünk, továbbá gondoskodjunk magunkról és hozzátartózóinkról a forró napokon. Gondos Attila, az óbecsei egészségház mentőszolgálatának orvosa elmondta, hogy ebben az időszakban gyakoribbak a rosszullétek, a melegfront érkezése és általában a nagy meleg a krónikus betegségben szenvedőknek okoz nehézségeket. Felnőttek esetében megnövekszik az ájulások száma a munkahelyen, a gyermekek pedig napszúrás tüneteire panaszkodnak.

– A magas hőmérséklet különösen veszélyes az idősekre, a kisgyerekekre és a krónikus betegségekkel élőkre. Az idősek szervezete kevésbé hatékonyan képes szabályozni a hőmérsékletet, ezért fokozottan ügyeljünk rájuk. A legkisebbekre ugyanúgy oda kell figyelni. A gyermekek hőszabályozása még nincs kifejlődve, ezért nagyban függ a külső tényezőktől. Könnyebben kiszáradhatnak, és gyorsabban túlmelegedhetnek. Ügyeljünk rá, hogy gyakran igyanak, és ne töltsenek hosszú időt a napon! Figyeljünk arra is, hogy ne tartózkodjanak túlhűtött, klimatizált helyiségben! A nyári kánikula megviseli még az egészséges emberi szervezet is, így egy kellemes hőmérsékletű, klimatizált helyiségben sokkal kellemesebben érezzük magunkat. Húzzuk be a függönyöket vagy redőnyöket, hogy csökkentsük a nap hőjének bejutását! Ügyeljünk arra, hogy a klíma ne fújjon közvetlenül ránk, mivel magából a berendezésből nagyon hideg, 8–10 Celsius-fokos levegő jön ki! Ez a hideg levegő a nyálkahártyáinkon beindíthajta a megfázásos vírusok szaporodását, torok- és fülgyulladás alakulhat ki. A nyári megfázás nagyon gyakori megbetegedés napjainkban, a légkondicionáló berendezések nem megfelelő használata okozhatja – közölte a mentőorvos.

A kánikula komoly kihívást jelenthet, de megfelelő előkészületekkel és óvintézkedésekkel hatékonyan védekezhetünk ellene. A megfelelő hidratáció, a hűtési technikák alkalmazása, a közösségi tudatosság és az egészséges életmód fenntartása mind hozzájárulhat ahhoz, hogy biztonságban átvészeljük a forró napokat.

– Kicsit humorosan fogalmaznék: meg kellene őriznünk a hideg fejünket ezekben a meleg napokban, és számolni kell azzal, hogy valóban beköszöntött az idei nyár. Még csak július közepe van, ez az első hőhullám, és tapasztalatból tudjuk, hogy még jön néhány. A nappali hőmérséklet már elérte a 38, 39, sőt a 40 Celsius-fokot. Odafigyeléssel könnyebben átvészeljük ezt az időszakot. Azt ajánljuk, hogy ha csak lehet, kerüljük a közvetlen napfényt dél és 16 óra között. Ha muszáj kint lennünk, akkor jusson eszünkbe, hogy az erős napsugárzás káros! Fennáll a napszúrás és a hőguta veszélye, a napon tartózkodás során védjük a fejünket és a nyakunkat a tűző napsütéstől! Viseljünk könnyű, világos színű fejfedőt, kalapot vagy micit! A ruházat kiválasztása szintén kulcsfontosságú a kánikula idején, a helytelen öltözködés tovább növelheti a testhőmérsékletet, és kellemetlenségeket okozhat. Viseljünk könnyű, lezser, természetes anyagú ruházatot, amely lehetővé teszi a bőr szellőzését! Az egyik legfontosabb lépés a kánikula elleni védekezésben a megfelelő hidratáció fenntartása. Ilyenkor különösen fontos a sópótlás és a megfelelő folyadékbevitelre való odafigyelés. Folyadékpótlás céljára a legmegfelelőbb a csapvíz, az ásványvíz, a limonádé, valamint a teák, amelyek nagyon jól esnek hidegen, langyosan és melegen is. A nagy hőségben mindenképp kerüljük az alkoholos italokat, hiszen ezeknek értágító és tudatmódosító hatásuk van! Persze ez nem azt jelenti, hogy az esti órákban nem ihatunk meg egy pohár hideg sört vagy fröccsöt a családtagjaink, barátaink, ismerőseink körében, de napközben mindenféleképp kerüljük az alkoholfogyasztást! Ugyanígy vagyunk a túlzott kávéfogyasztással, az sem esik jól a szervezetünknek ilyen melegben. A megfelelő étrend szintén segíthet a hőség elleni védekezésben. A zsíros kenyér megfelelő reggeli ilyen időben, esetleg szalonna kenyérrel, ellát bennünket energiával a délelőtti órákban, de nem terheli a szervezetünket, szépen beindul az emésztésünk. Délután és az esti órákban fogyasszunk könnyen emészthető, friss ételeket, például salátát, gyümölcsöket és zöldségeket! Javában tart a dinnyeszezon, a dinnye kitűnően hűsít a nagy melegben. A gyermekeknek jólesik a fagylalt. Egy fagyitól nem alakul ki torokgyulladás, ne mondjunk nemet, a kicsik örülni fognak, és könnyebben átvészelik a napot – fogalmazott Gondos Attila.

A testmozgás és a megfelelő pihenés kulcsfontosságú a hőség kezelésében. Kánikula idején minimalizáljuk a fizikai megterhelést, különösen a szabadban. Ha sportolunk, tegyük azt kora reggel vagy késő este, amikor hűvösebb van! Gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű pihenésről és alvásról, mert a hőség extra terhelést jelent a szervezetnek! A hőség idején fontos, hogy közösségként is figyeljünk egymásra.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gondos Attila, az óbecsei egészségház mentőszolgálatának orvosa (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)