2024. július 31., szerda

A művészetben lehet igazán kibontakozni

Gálaműsorral zárul pénteken este a XIV. Tücsök Népművészeti Tábor Péterrévén

Tambura- és citeramuzsikától, valamint népi énektől hangos a héten a péterrévei Csasznyi család portája, ugyanis a helyi Dr. Kiss Imre Művelődési Kör hagyományápoló csoportja az idén tizennegyedik alkalommal szervezte meg a Tücsök Népművészeti Tábort. A foglalkozásokon 78 gyermek vesz részt, a helybéliek mellett érkeztek táborozók Újvidékről, Temerinből, Óbecséről, Moholról, Adáról, Zentáról, Magyarkanizsáról, Topolyáról, emellett Magyarországról, Németországból és Bécsből is.

– Első alkalommal veszek részt a Tücsök Népművészeti Táborban. Szeretnék megtanulni citerázni, de énekelek is. A legjobb barátnőim is itt vannak, jól érezzük magunkat – mondta a péterrévei Bicskei Hanna. A szintén péterrévei Angyal Emília másodszor vesz részt a táborban.

– Most kezdtem el citerázni. Szerintem egy nagyon jó hangszer, és nagyon örülök, hogy én is megtanulhatok rajta játszani. A baráti körömben igen népszerű a citera – mesélte Emília.

Szabó Janka Óbecséről érkezett a táborba.

– Először vagyok itt. Jól érzem magam, sok új barátot szereztem. Én is a citerázók táborát erősítem, most ismerkedem a hangszerrel. Nem nehéz, jól haladok – mondta Janka.

 

Ifj. Csasznyi Imre a tamburásokkal foglalkozik (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Ifj. Csasznyi Imre a tamburásokkal foglalkozik (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

A táborban a tamburások csoportja a legnépesebb, közel negyven gyermekkel három csoportban foglalkoznak a foglalkozásvezetők.

– Harmadik alkalommal veszek részt a Tücsök Népművészeti Táborban, a középső csoportban tamburázok. Úgy indult ez az egész, hogy apukám megkérdezte, milyen népi hangszeren szeretnék játszani, én pedig azt válaszoltam, hogy kipróbálnám a tamburát. Néhány évvel ezelőtt kölcsönkaptam egy tamburát apu egyik barátjától. Aztán apukám látta rajtam, hogy nekem ez nagyon megy, szeretem, csinálom, úgyhogy felkeresett egy tamburakészítőt. Két évet kellett várnom a saját tamburámra, mert a készítése során akadtak problémák. A saját hangszeremet hoztam a táborba is. Azért szeretem ezt a tábort, mert itt vannak a barátaim, jól érzem magam. Játszom nagybőgőn, gitáron és basszprím tamburán is. Aktív tagja vagyok a helyi Ciripelő zenekarnak – mondta a péterrévei Bovánovics Dávid.

 

Kézműves foglalkozásokon vehetnek részt a gyermekek (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Kézműves foglalkozásokon vehetnek részt a gyermekek (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Az öt nap során a tamburásokkal ifj. Csasznyi Imre, Zombori Péter, Gombis Dénes és Pálfi Péter, míg a citerásokkal Pásztor Ivett foglalkozik. A népiének-oktató Szabó Batancs Anett. Csasznyi Zsófia a gyermekjátékokat és a gyermekdalokat tanítja a legkisebbeknek. Ifj. Csasznyi Imre kiemelte: a művészetben a gyermekek szabadon kibontakozhatnak.

– A gyerekekkel kapcsolatban nagyon furcsa személyes megfigyeléseim vannak. Egész évben foglalkozom velük, rendhagyó énekórákat is tartunk G. Nagy Réka Viktóriával Magyarország-szerte és a határon túl is. Pár év alatt elég jól feltérképeztük azt, hogy talán még soha nem volt ekkora szükség a népzenei táborokra, mint most. A gyerekek egy olyan instant világban élnek, hogy a kreatív gondolkodásuk és képességeik nagyon-nagyon leszűkültek. Ez egyáltalán nem az ő hibájuk. Ezzel párhuzamosan viszont az érzelmi intelligenciájuk hatalmas lett. A zenében meg tudnak találni egy olyan egyensúlyt, ami nem tesz különbséget, hanem összehozza őket. Játékosan kell használniuk a kreatív képességeiket. A táborozók fantasztikusak, én a legnagyobbakkal foglalkozom, nekik most sárközi dallamokat tanítok, ebből még sok újat lehet mutatni. Most nagyon sok lány van a csoportban, ez egyáltalán nem megszokott. Inkább az előadásmódra fektetjük a hangsúlyt, arra, hogy minél jobban magukra formálják, de a fő cél a bandában való muzsikálás. Nagyon fontos, hogy megtanuljanak zenekarban játszani, alkalmazkodni a másikhoz. Péterrévén egyébként egész évben folyamatos a tamburaoktatás a gyerekek számára, a helyi zenekarokat Bolyos Miklós vezeti – közölte a művészeti vezető.

 

Népi éneklést tanulnak a táborozók (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Népi éneklést tanulnak a táborozók (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Csasznyi Magdolna, a péterrévei Dr. Kiss Imre Művelődési Kör hagyományápoló csoportjának a vezetője, a tábor egyik szervezője elmondta, a rendezvény célja a vidékünkre jellemző népi hangszereknek a népszerűsítése a fiatalok körében.

– Elsősorban a tamburamuzsikát szeretnénk megszerettetni a gyerekekkel. A táborban a tambura mellett folyik citera- és népdaloktatás, a legkisebbekkel pedig népi játékokat és gyerekdalokat tanítanak. Szabadidős programokkal is készültünk a táborozók számára, egyesületünk kézműves csoportjának tagjai kézműves foglalkozásokat tartanak. Esti programjaink is vannak, az első nap Pásztor Ivett és Ördög Lóránt mutatkozott be citerával, harmadik nap a Pengetős banda tagjai léptek fel, negyedik nap a Tamburás Tesók fogják szórakoztatni a táborozókat. Elmondhatom, hogy amikor elindítottuk a tábort, a tamburamuzsikát szerettük volna népszerűsíteni, és örömünkre szolgál, hogy évről évre több a tamburás jelentkező. A foglalkozásokba már négy évvel ezelőtt bekapcsolódott egyesületünk asszonykórusa is, és az idén csatlakozott hozzájuk a moholi Csobolyó Művelődési Egyesület asszonykórusa. Közösen készülnek a gálaműsorra egy csokorral – fogalmazott Csasznyi Magdolna.

A tábor résztvevői a hét folyamán tanultakat pénteken 19 órakor egy gálaműsoron mutatják meg a közönségnek. A Tücsök Népművészeti Tábor a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt rendezvénye. A tábor az idén a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Bethlen Gábor Alap, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően valósult meg.

Nyitókép: Citeráznak a táborozók (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)