Élőújságot tartott pénteken este az Óbecsei Népkönyvtárban a Bácsország vajdasági honismereti szemle szerkesztősége. A lap azoknak a vajdasági, anyaországi, Kárpát-medencei szakembereknek és amatőr kutatóknak ad teret, akik ennek a régiónak a történelmét, művészetét, társadalom- és természetrajzát kutatják. Olvasótábora szakemberekből és a múlt iránt érdeklődő olvasokból áll. Nevét a Szabadkán 1904 és 1906 között Csillag Károly szerkesztésében megjelent lapról kapta. A honismereti szemle 1995-től 1998-ig a Hét Nap című hetilap mellékleteként jelent meg. Rövid szünet után,1998-ban a Grafoprodukt nyomda kiadványaként, 2004-től a Bácsország Vajdasági Honismereti Társaság lapjaként jelenik meg évente négy számmal. A Bácsország folyóiratban elsősorban Vajdaság múltjával foglalkozó tudományos és népszerűsítő stílusban írt helytörténeti, néprajzi, művelődéstörténeti, művészettörténeti, régészeti, vízrajzi, tájtörténeti írások jelennek meg. Az elmúlt években hagyományossá vált évente néhány tematikus szám megjelentetése is, ahol egy téma többnyire vajdasági vonatkozásait olvashatják az érdeklődők.
– A Bácsországnak az idén megjelent egy különszáma, tehát a négy szám mellett egy ötödik szám, amelyet a Petőfi Társaság segítségével adtak ki. Ennek témája a délvidéki magyar vadászat – fogalmazott Nagy Tibor történész. – 2021-ben Budapesten rendezték meg a vadászati világkiállítást. Ekkor Magyarország Kormánya, illetve az Országos Magyar Vadászkamara úgy döntött, hogy a határon túli magyarságot is megszólítja. Akkor szembesültem én két dologgal. Az egyik az volt, hogy mennyire nem ismerik a délvidéki vadászatot. Úgy van elkönyvelve, hogy ha vadászat, akkor az csakis Felvidék és Erdély lehet, mert ott vannak hegyek, nagy vadak. Bácskát és Bánátot sokan csak úgy ismerik, hogy itt van jó fekete föld, és semmi más. Amikor leültünk, rájöttünk, hogy nagy vadászokkal igazán mi rendelkezünk. Kiderült, hogy a legnagyobb fegyvergyűjteménnyel is a vajdaságiak rendelkeznek. A másik dolog, hogy mivel nem ismert a délvidéki vadászat, gyakorlatilag félre van dobva, és nem népszerűsítjük. A Vajdasági Magyar Vadászok Társasága úgy döntött, hogy ezen változtat. Amikor a Bácsország felkínálta a lehetőséget, hogy szerkesszünk egy ilyen újságot, minket is nagyon meglepett. Gyorsan szétnéztem, kikhez tudok fordulni, kik azok a vadászok, helytörténészek és történészek, akik érdekeltek és járatosak ebben a témában. Találtam is néhányat, és az ő segítségükkel született meg ez a különszám, amit gyakorlatilag a délvidéki magyar vadászati történetnek szenteltünk.
A Bácsország Vajdasági Honismereti Társaság tagjai évente többször tartanak könyv- és folyóirat bemutatókat Szerbiában és Magyarországon egyaránt. A vajdasági magyar vadászatot népszerűsítő kiadványt a tervek szerint több településen is bemutatják majd.
Nyitókép: A Bácsország legújabb kiadványát is népszerűsítették Óbecsén