Óbecse község 2025. évi költségvetése 2,1 milliárd dinárt tesz ki, az erről szóló határozatot a községi képviselő-testület decemberben megtartott utolsó ülésén fogadták el a képviselők. Nagyjából 120 millió dinárt irányoztak elő a szociális védelmi szolgáltatásokra. Az előirányzott összeg jelentős részét a községbeli nevelési-oktatási intézmények színvonalának fejlesztésére szánják, erre mintegy 640 millió dinárt különítenek el, vagyis a teljes bevétel mintegy 32 százalékát. Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke az idei beruházások közül a helyi Testvériség Általános és Középiskola Đura Jakšić utcában lévő épületének teljes körű felújítását emelte ki, amely a tartományi kormány mintegy 170 millió dináros támogatásának köszönhetően valósul meg.
– A közbeszerzési eljárás véget ért, kiválasztásra került a kivitelező, és a szerződést is aláírták. Az önkormányzat már átutalta a mintegy 45 millió dinár előleget a kivitelezőnek. Januárban választjuk ki a felügyelő szervet, erre a 2025. évi költségvetésből két és fél-hárommillió dinárt tudunk biztosítani. A tervek szerint akár már januárban megkezdődhetnek a felújítási munkálatok az említett intézményben, ahol sajátos nevelési igényű gyermekek oktatásával és nevelésével foglalkoznak. A szerződés szerint 120 nap áll a kivitelező rendelkezésére. Ezzel egy nagyon régóta dédelgetett terv valósul meg, és új, modern körülmények között tanulhatnak majd a diákok. Megemlítenék néhány fontos intézkedést, amellyel az önkormányzat a gyermeket vállaló vagy iskoláztató családok helyzetén szeretne könnyíteni az idén is. Ebbe beletartozik az elsőszülött gyermekek után járó egyszeri, 40 ezer dináros támogatás, továbbá az idén is támogatjuk a magzati szűrőtesztet azoknál a kismamáknál, akiknél orvosilag ez indokolt. A teszt összegének felét, mintegy 40 ezer dinárt, az önkormányzat állja. Ingyenes az óvodai ellátás minden gyermek számára, és ingyenes tankönyveket biztosítunk az általános iskolába indulóknak. Lényeges intézkedés még a középiskolások utaztatásának a támogatása. Teljes mértékben támogatjuk azoknak a középiskolásoknak az utaztatását, akik valamelyik községbeli településen élnek, és valamelyik óbecsei középiskolába járnak. Részben finanszírozzuk azoknak a községbeli középiskolásoknak az utaztatását, akik olyan középiskolát választanak, amely nincs Óbecse község területén. Ezek közül a legnépszerűbb a Zentai Egészségügyi Középiskola és az újvidéki Április 7-e Egészségügyi Iskola. Emellett ösztöndíjjal támogatjuk az egyetemistákat. Az ösztöndíj havi összegét az eddig 8000 dinár helyett 10.000 dinárra növeltük, és tíz hónapon keresztül folyósítjuk – magyarázta Kiss Igor.
A községi képviselő-testület elnöke hangsúlyozta, az önkormányzat folyamatosan azon munkálkodik, hogy az egészségügyi szolgáltatások színvonalasabbak és elérhetőbbek legyenek a polgárok számára az óbecsei Egészségházban. Hozzátette, ez magába foglalja a szakorvosi létszám és az egészségügyi szolgáltatások körének bővítését. Megjegyezte, hogy először került a költségvetési tételbe a GastroFest és a Szent István-napi rendezvény, ami fontos a községbeli magyar közösségnek.
Az infrastrukturális beruházásokkal kapcsolatban Kiss Igor elmondta, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség tagjai évek óta szorgalmazzák a Topolyai út teljes körű felújítását. Ez ugyan a Szerbiai Utak Közvállalat hatáskörébe tartozik, de a beruházás kiemelten fontos a község polgárai számára. Hozzátette, hogy ez a projekt mindenhol zöld utat kapott, és ugyan nem ígérik, de abban bíznak, hogy a felújítási munkálatok akár már 2025-ben megkezdődhetnek.
A múlt évet értékelve a községi képviselő-testület elnöke megjegyezte, hogy a fejlesztések ugyan nem olyan ütemben valósultak meg, mint azt a 2023-as év végén tervezték, de összességében elégedettek az eredményekkel.
– Amikor a költségvetésről beszélünk egy olyan községben mint Óbecse, akkor elmondhatjuk, hogy az éves büdzsé java része, mintegy 90 százaléka a különböző intézmények működtetésére megy el, kezdve a nevelési-oktatási intézményektől az önkormányzatig, érintve az egészségházat, a kulturális intézményeket és a közvállalatokat is. A fejlesztéseket az önkormányzatok a legtöbb esetben nem saját eszközökből valósítják meg, hanem különféle tartományi, köztársasági, esetleg magyarországi, határon átnyúló EU-s pályázatoknak, forrásoknak köszönhetően. Megemlíteném a községháza tetőszerkezetének a felújítását, a munkálatok második szakasza hamarosan befejeződik. A Tartományi Műemlékvédelmi Intézet mintegy 100 millió dinárt biztosított erre a célra, míg a helyi önkormányzat körülbelül 20 millió dinárt különített el. A nyílászárók cseréjére is sor kerül a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium, valamint az önkormányzat támogatásának köszönhetően. Ez egy nagyon régi épület, amely még az 1880-as években épült. Nagyon régen végeztek rajta felújítást, s ez sajnos látszik kívülről és belülről is. Óbecse központjában, a főtéren több régi épület is ékeskedik, és a községházán kívül az összes létesítményt felújították. Sajnos az önkormányzat épülete van a legrosszabb állapotban, ezen szeretnénk mielőbb változtatni, hiszen az a cél, hogy ez az épület is ékessége legyen a város főterének. Egy másik jelentős beruházás is kezdetét vette tavaly szeptember elején: a szerbiai Környezetvédelmi Minisztérium mintegy kétmilliárd dináros támogatásának köszönhetően a következő két évben több mint 62 kilométernyi szennyvízcsatorna épül Óbecsén. Tapasztaljuk, hogy a munkálatok a helyi polgároknak valamelyest bosszúságot okoznak, mi is járjuk a terepet, s látjuk, hogy egy-egy szakaszon mekkora a felfordulás, de arra kérem a polgárokat, legyenek türelemmel, hiszen a végeredmény önmagáért beszél majd. A projektnek köszönhetően teljesen megoldódnak a szennyvíz okozta problémák a háztartásokban. A munka befejeztével Óbecse szennyvízhálózatának lefedettsége szinte százszázalékos lesz, s ennek köszönhetően élen fogunk járni országos szinten – fogalmazott a községi képviselő-testület elnöke.
Nyitókép: A szennyvízhálózat kiépítési munkálatai tavaly szeptember elején kezdődtek meg (Fotó: Kancsár Izabella)