Az Óbecsei Népkönyvtár 126 éves múltra tekint vissza: 1898. december 19-én Bács-Bodrog vármegye törvényhatósága szabályzatban döntött a községi népkönyvtár felállításáról Óbecsén. Az intézményben a múlt év folyamán is számos kulturális programot szerveztek: az író-olvasó találkozók mellett többek között irodalmi és zenés esteket, könyvbemutatókat, szavaló- és mesemondó versenyeket, különféle vetélkedőket és kreatív műhelymunkákat is tartottak. Lovas Đijanta igazgatónő elmondta, hogy a könyvtár újabb sikeres évet zárt. A tavalyi év folyamán a könyvállományt is gyarapították 2233 irodalmi alkotással.
– Büszkén mondhatom, hogy az Óbecsei Népkönyvtár a legrégebbi kulturális intézmény községünk területén. Kiemelkedő jelentőséggel bír a helyi közösség kultúrájának gondozásában, fejlesztésében, amely nagyszámú projekten és programon keresztül valósul meg. A könyvtárat igyekszünk olyan hellyé változtatni, ahova nem csak azért érdemes betérni, hogy könyvet kölcsönözzünk. Intézményünket lassan kulturális és információs központtá alakítjuk át, ahol olvasóink hozzá tudnak férni az információkhoz nyugodt körülmények között. A mai modern kor embere számos kihívással áll szemben. A technológia korszakában sokan megfeledkeznek a könyv és a könyvtár jelentőségéről, megfeledkeznek a valódi, mély és alapvető értékekről. Ezek az értékek éppen a könyvekben lelhetők fel, nem pedig a közösségi média valamelyik platformján vagy az internet virtuális valóságában. Annak érdekében, hogy megőrizzük a gondolkodási képességünket és az egészséges lelki világunkat, válasszunk jó könyveket. Az olvasás a funkcionális közösségek alapja. A különböző könyvtárak állománya hasonló, ami viszont megkülönbözteti az egyes könyvtárakat egymástól, az a helytörténeti anyagok gyűjteménye. Tavaly az illetékes tartományi titkárság támogatásával elkezdtük ennek az anyagnak a digitalizálását. Eddig több mint 700 plakát és egyéb nyomtatvány esett át a teljes folyamaton. Azt tervezzük, hogy a közeljövőben ezeket a weboldalunkon is elérhetővé tegyük, és szeretnénk további anyagokat is digitalizálni. Intézményünk 126 éves. Nemcsak a szecessziós stílusú épülete és a megőrzött díszítőelemei teszik széppé és kellemes hellyé, hanem azok az emberek is, akik itt dolgoznak, és a szorgos mindennapokban kedvesen fordulnak idősebb és fiatalabb olvasóinkhoz, igény szerint ajánlanak nekik személyre szabott olvasnivalót, információt, tanácsot. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi körülmények között is meg tudjuk tartani a pozitív jövőképünket, igényeljük a hatékony újításokat, díjazzuk az innovatív ötleteket, és empátiával fordulunk embertársaink felé – fogalmazott Lovas Đijanta.
![Lovas Đijanta, az Óbecsei Népkönyvtár igazgatónője (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár) Lovas Đijanta, az Óbecsei Népkönyvtár igazgatónője (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár)](/Aktualis/260293/image-thumb__260293__msz-article-nocrop/obecse%20nepkonyvtar%20%282%29.jpg)
Lovas Đijanta, az Óbecsei Népkönyvtár igazgatónője (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár)
Az Óbecsei Népkönyvtár könyvállománya több mint 101 ezer szerb, magyar, angol és német nyelvű irodalmi alkotásból, publikációból áll. Az óbecsei anyaintézmény mellett Péterrévén, Bácsföldváron és Radičevićen is működik fiókkönyvtára. A hagyományos rendezvényeiket minden évben megszervezik, amelyek – az igazgatónő elmondása szerint – igen népszerűek a látogatók körében.
– Ami a programok megvalósításához szükséges forrásokat illeti, ez évről évre változik. Egyes programok megvalósításához könyvtárunk az illetékes minisztériumtól kap támogatást, eseteként a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a helyi önkormányzat támogat minket, emellett vannak egyéb rendezvénytámogatóink is. Tavaly is megrendeztük a Bibliojátékokat, az általános és középiskolások vetélkedőjét. Ezt a rendezvényt 2011-ben szerveztük meg először, népszerűsége azóta is töretlen a diákok körében. A vetélkedő résztvevőinek a korosztályuknak megfelelő könyvet kell elolvasniuk, feldolgozniuk, ezt követően pedig csapatjátékok során mérik össze felkészültségüket. A férfiak körében is próbáljuk népszerűsíteni az olvasást: az Úriemberek hete elnevezésű rendezvénysorozatunkat 2017 óta szervezzük meg, a tartományi művelődési titkárság 2020 óta támogatja ezt a rendezvénysorozatot. A fiatalok és a gyerekek másik fontos eseménye az évente megrendezésre kerülő mesemondó verseny, amelynek intézményünk 2007 óta ad otthont. A verseny célja az olvasási kultúra népszerűsítése, valamint a legfiatalabb generációk fejlődésének támogatása a szónoki beszéd, a helyes kifejezés és a mesemondás területén. A Zajedno–Együtt elnevezésű regionális versíró pályázatunkra 10 és 18 év közötti gyermekek és fiatalok küldhetik el munkáikat. A versíró pályázatunk célja a gyermekek és fiatalok irodalmi alkotótevékenységének támogatása, a költészet közelebb hozása, megszerettetése a fiatalokkal, az írott szó népszerűsítése, valamint az irodalmi jellegű regionális együttműködés elmélyítése. Szavalóversenyeket, különféle műhelymunkákat, kvízeket és táborokat is szervezünk. Az Óbecsei Népkönyvtár nyári zenetáborában profi zenészek vezetik be a gyermekeket és fiatalokat a pop- és a rockzene világába. A CHILLajka@5 programsorozatunkkal a fiatalokat szólítjuk meg, ennek keretében különféle műhelymunkákat, vetélkedőket és előadásokat szervezünk számukra. Minden évben megemlékezünk a magyar kultúra napjáról, emellett Óbecsén a Petőfi-szobornál is ünnepi megemlékezést tartunk az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom tiszteletére a helyi Petőfi Sándor Általános Iskola, az Óbecsei Népkönyvtár és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör közös szervezésében – mondta Lovas Đijanta.
![A Bibliojátékok népszerűsége évek óta töretlen a diákok körében (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár) A Bibliojátékok népszerűsége évek óta töretlen a diákok körében (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár)](/Aktualis/260294/image-thumb__260294__msz-article-nocrop/c05obecsei%20nepkonyvtar%202024%202.jpg)
A Bibliojátékok népszerűsége évek óta töretlen a diákok körében (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár)
Az Óbecsei Népkönyvtár programjainak jelentős része a gyermekeknek és a fiataloknak készül. A könyvtár jó együttműködést ápol a község oktatási intézményeivel.
– A mai modern világban nagy kihívások előtt áll a gyermekek és fiatalok nevelése. A kultúrát napjainkban nem igazán ismerik el a gyermekek nevelésének, oktatásának és fejlődésének fontos részeként. Ez a szemlélet tükröződik a család tevékenységeinkhez való hozzáállásában is, ezért igyekszünk ezt a szakadékot áthidalni, elsősorban az iskolákkal való kapcsolattartással. Arra törekszünk, hogy a gyermekek a könyvtárra ne csak úgy tekintsenek, mint a könyvek otthonára, hiszen ez egy olyan hely, ahol szórakozhatnak és minőségi időt tölthetnek. Az első osztályba induló kisdiákok a tanév kezdetén megismerkednek a gyermekosztállyal és az ott dolgozó könyvtárosokkal, magyar és szerb nyelvű gyermekelőadással kedveskedünk nekik, emellett mindannyian egyéves, ingyenes tagsági könyvet kapnak – közölte az igazgatónő.
A lehetőségekhez mérten az Óbecsei Népkönyvtárban a könyvállományt is gyarapították tavaly: 1662 szerb, 515 magyar és 56 angol nyelvű kiadvány került a könyvespolcokra. Az óbecsei önkormányzat mintegy 500 ezer dináros támogatásának köszönhetően új könyveket vásároltak, a tartományi pályázaton való sikeres szereplés révén 120 ezer dinár értékben szereztek be irodalmi alkotásokat. A művelődési minisztérium 568 ezer dinár értékben biztosított könyveket, továbbá számos szerzeményt kapott az intézmény magánszemélyektől, kiadóktól, szerzőktől és szervezetektől 320 ezer dinár értékben. A könyvtár több éve kiadói tevékenységet is folytat: monográfiák, katalógusok és különféle kiadványok jelentek meg az intézmény gondozásában.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: A nyári zenetáborban profi zenészek vezetik be a gyermekeket és fiatalokat a pop- és a rockzene világába (Fotó: Óbecsei Népkönyvtár)