2024. november 23., szombat

Elkészült a palliatív központ

Megnyílhatna az új ellátás, de kérdés, hogy ki fog dolgozni benne – A Gerontológiai Központ nyitott szociális védelmi szolgáltatása is veszélyben van

A Gerontológiai Központnak jelenleg 530 felhasználója van, de hamarosan növekedhet ez a szám, hiszen a palliatív központ megnyitásával további hatvan lakó érkezhet az intézménybe. A központot az elmúlt két évben több mint száz alkalmazott hagyta el, elsősorban a nehéz anyagi körülmények miatt, hiszen többségük minimálbért keres ebben az állami intézményben. Az idei tervek között az első helyen a licenc megszerzése szerepel, tudtuk meg az igazgatótól, Petar Balaževićtől.
– Az elmúlt két évben a Gerontológiai Központból 115 alkalmazott távozott. Köztük csak néhány nyugdíjba vonult személy van, a többi jobb munkát talált, többségük pedig külföldön tette ezt. Az ápolók, nővérek és más kisegítő személyzet mondott fel, természetesen ennek anyagi okai vannak, hiszen tudni kell, hogy a Gerontológiai Központ alkalmazottainak hatvan százaléka minimálbért keres, vagy 21-22 ezer dinárt, s ebből nem lehet megélni. Ezeket a munkahelyeket feltöltöttük, sajnos a minisztériumtól azonban egyetlen jóváhagyást sem kaptunk az elmúlt két évben új munkaerő felvételére, ezért tulajdonképpen törvényt kellett sértenünk. Így valamivel több mint tíz százalék a szerződéses munkatársunk, mert úgy gondoltuk, hogy fontosabb megőrizni a szolgáltatások minőségét, mint szigorúan tartani magunkat az előírásokhoz – mondja a munkaerőhiány kapcsán Petar Balažević, majd hozzáteszi:
– A múlt hónapban nagy feszültségeket okozott az intézményen belül a bejelentés, hogy megszűnhet a nyitott szociális védelmi szolgálat. Az önkormányzat 73 alkalmazottunknak biztosítja a fizetését, s ezt tavaly sikerült megmenteni, igaz, hogy utólag született erről döntés. Az, hogy ebben az évben sikerül-e, nem tudni, hiszen júniusban ismét várható a racionalizáció újabb köre. Bízom abban, hogy a társadalom felismeri ennek a szolgáltatásnak a szükségességét, hiszen ez ebben a városban pontosan 45 éve létezik, és hatalmas az igény rá. Szabadka elsőként alapította ezt meg, s itt alakultak az első gerontológiai klubok is, az első a Kertvárosban. Ezeknek a kluboknak összesen 7000 tagja van, mintegy 2000-en napi szinten ellátogatnak valamelyikbe a tíz közül. Itt van fodrász, pedikűrös, masszőr, társaságban lehetnek, ehetnek, sakkozhatnak, s 9 dinárért megihatnak egy kávét. Sajnos pénz hiányában nem tudtuk továbbfejleszteni ezt a rendszert. A házi ápolásnak nem kevesebb mint 800 felhasználója van, valóban tragikus lenne, ha ezek az emberek ez a szolgáltatás megszűnne. A mi nővéreink, ápolóink sokuk számára az egyetlenek, akik rájuk nyitják az ajtók. Nincs arra lehetőség, hogy mindannyian a központba helyezkedjenek el. A nyitott szociális védelem programra legutóbb 2013-ban kaptuk meg a szükséges, akkor 51 millió dináros támogatást, ez az összeg 2016-ra 38 millió dinárra csökkent. Ez csakis a 73 alkalmazott fizetésére és útiköltségére elég. Az összes többi pénzt mi biztosítjuk – magyarázta az igazgató.
A beruházások kapcsán elmondta, tavaly nagyberuházásokat tudtak végrehajtani. A munkaügyi minisztérium támogatásának köszönhetően 50 millió dinárból sikerült kiépíteni a palliatív ellátást biztosító központunkat.
– Sok félreértés volt ez az épület körül, valóban építési engedély és idő előtt kezdtük meg az építést, de útközben minden szükséges dokumentációt megszereztünk, s az épület elkészült. Jelenleg a műszaki átvétel van folyamatban, és nagyon büszke vagyok erre az épületre. Tehát hamarosan használható lesz az épület, a kérdés csupán, hogy ki fog dolgozni benne. Hogy a minisztérium jóváhagyást ad-e, kérdés. Hatvanhat férőhelyes a központ, így legalább 5 nővér, tíz ápoló és kisegítő személyzet kellene, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy ide a legsúlyosabb eseteink kerülnek.
Összesen tizenegy sikeres projektumunk volt az elmúlt évben. A Felnőttek Otthonában kamerákat helyeztünk el, napkollektorokkal melegítjük a vizet, illetve biomasszával fűtünk. Sikerült két esetben is sikeresen pályáznunk a közmunkaprogramra. A munkaügyi minisztériumnak köszönhetően is sikerült háziasszonyokat, falusi gondnokokat alkalmaznunk, és nekik köszönhetően sikerült berendeznünk a palliatív központunkat is, illetve mindhárom épületünkben kiépítettük a mozgássérültek számára a bejáratot. Összesen 75 millió dinárt sikerült a tavalyi évben különböző pályázatokból biztosítanunk.
Az idei év prioritása a standardoknak eleget tenni, annak érdekében, hogy megkaphassák a licencet. – Májusig tervezzük a még szükséges átalakításokat, s az ígéretek szerint a minisztériumtól kapunk 5-6 millió dinárt az 5. és 6. emelet átalakítására, ahol jelenleg van még néhány tízágyas szobánk. Ezeket át kell alakítani három-négy ágyas szobákká. A jelenlegi előírásokhoz kell alkalmazkodnunk, fürdőszobákat kell átalakítanunk, s májusban megkezdődhet az engedélyeztetési folyamat – tette hozzá.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás