2024. július 17., szerda

Ellepi a szemét a földjeinket

A Csantavér közvetlen határában található szeméttelep fokozatosan átterjed a polgárok termőföldjeire – Évente néhány alkalommal rendbe rakják, majd minden kezdődik elölről

Van, akinek a kenyerét veszik el azok, akik a Csantavér határában lévő illegális szeméttelepre hordják a szemetüket. Ez a telep ugyanis annyira kinőtte magát, hogy a környező megművelt és nem mellesleg első osztályú termőföldeket is szemét borítja.

A csantavéri Komval Közvállalat elszállítja ugyan a szemetet a faluból, de a lerakója a szántóföldön található. Ez a szeméttelep ma már nincs bekerítve, s ide viszi a szemetét mindenki, aki illegális úton akar megszabadulni az udvarában, házában lévő kacatoktól.
A szeméttelephez közeledve borzalmas látvány fogad bennünket. Több méter magasak a szemétkupacok, amelyeket több helyen benőtt a gaz és a fű. A környező, bevetett földterületeket nejlonszatyrok borítják, az emberek azt mondják, minden alkalommal, a megművelés vagy aratás előtt ki kell jönniük és összeszedniük a szemetet a búza, here, kukorica közül.
A szeméttelep óriási területen terül el, egy asszonynak annyira átterjedt a földjére, hogy már nem tudta azt művelni. Nem volt választási lehetősége, egy idő után árendát kapott a Komvaltól. Ennek a földnek, ahol valamikor konyhakerti növények teremtek, nyoma sincs. Ellepték a műanyag palackok, az állati ürülék, háztartási szemét, veszélyes hulladék. Mert bizony a szemét között minden van: számítógépek, monitorok, WC-kagyló, mosdó, konzervek, elhullott állat tetemek.
Rencsár Ilona azt mondja, a probléma már 1999-ben elkezdődött.
– Amikor 2002-ben a Csikért tisztították, ráhordták a földet a mezsgyére, s onnantól kezdve az én privát földemre hordták a szemetet, s az teljesen használhatatlanná vált. A fő baj az, hogy nem viszik be az emberek a Komval földterületére a szemetet, hanem a szélére rakják, emiatt nem lehet behajtani, és a telep meg csak terjed, nő. Azt ígérgetik, hogy majd beszállítják ezt a szemetet Szabadkára, és visszakapom a földemet. Az a föld soha nem lesz termőföld többé, ne ámítsanak senkit se. Én fizetem a földem után az adót, miközben soha többé nem fogom tudni értékesíteni – panaszkodik Rencsár Ilona.
A faluban a Komval, amely a mai napig társadalmi vállalat, szervezi meg a szemétszállítást, de ezzel, mint beszélgetőtársaink elmondják, nagyon kevesen élnek.
– Meg kell venni a kék zsákot is, ezt sokan nem akarják. A magánemberek is, akik nem fizetik ezt a szolgáltatást, kiviszik oda a szemetüket, emelt fővel, mintha ez egy hivatalos szemétlerakó lenne. Még Csantavéren a nagyobb vállalatok is ide hordják a szemetüket – részletezi Vituska Andrea, akinek a földterületét most érte el a szeméttelep széle. Férje mindennap kimegy felszántani a mezsgyét, hogy a hulladék ne terjedjen át a területükre.
– Azt mondták, hogy értékesítsük, adjuk el. Kinek? Ki venné ezt meg?
Amikor vettük, akkor a legmagasabb árat kellett fizetni, első osztályú földek ezek – emlékezik vissza Pálity Ernesztina, akinek a földje a szemétteleppel szemben található, ha erősebb szél fúj, tele van a területe szeméttel. Most sem tudta elvégezni a föld megművelését, előbb össze kell szednie a zacskókat, papírt, aztán lehet tárcsázni.
– Régen ez egy kis kupac volt, és be is volt kerítve. Fényes nappal ellopták a kerítést, senki sem törődött vele. Felkínáltak nekünk árendát, de ha erre igent mondunk, azt a földet soha többé nem tudjuk használni – mondja Vituska Andrea.
A városházáról a polgárok azt az ígéretet kapták, hogy ha lesz pénz, akkor újra összetúrják a telepet, de felteszik a kérdést, meddig tart az a rend.
Napjában húsz traktor is jár erre, és még annál is több hoz ide hulladékot, mert mint mondják, a szomszédos Nagyfényről, Visnyevácról, sőt Szabadkáról is képesek elhozni a polgárok a hátsó, földes úton a szemetet, így az épp ott guberáló romákon kívül senki sem látja, hogy mit tettek.
– Volt, akinek ez a darab föld volt az egyetlen megélhetősége. A kenyere. S most azzal a kis árendával kell vergődnie. Egyszerűen elfoglalják a földjeinket, és senki sem tud hosszú távú megoldást – panaszolja Vituska Andrea.
A csantavéri helyi közösség vezetősége is csak annyit mondott a polgároknak, hogy Szabadka illetékes a probléma megoldásában, s pénzre kell várni.
Lapunk megpróbálta elérni a Komval társadalmi vállalatot is, a tegnapi nap folyamán azonban senki sem jelentkezett a telefonhívásunkra.
Kószó Árpád kommunális felügyelő lapunknak azt nyilatkozta, a polgárok megszokták, hogy kiviszik oda a szemetüket, s hiába teszik azt rendbe, túrja össze a Komval évi 3-4 alkalommal, felszabadítják az utat, aztán a polgárok kezdik ismét elölről.
– Az idén még nem került sor a rendezésre, de a végzést már aláírtuk, ami azt jelenti, hogy egy hét, de legkésőbb tíz napon belül megjelennek a gépek a szeméttelepen, és rendbe rakják azt, amennyire lehet – mondta Kószó Árpád. Az elkeseredett polgárok nem tudják, hogy a regionális hulladéktároló megépülésével megoldódik-e a probléma, attól tartanak, hogy a polgárok utána is ugyanoda fogják vinni a szemetüket, hogy ne kelljen fizetniük a szállításért. A már ott lévő szemétteleppel pedig nem tudni, mi lesz. Azt felszámolni szinte lehetetlen, így az, akinek a földjéért most árendát fizetnek, előbb-utóbb el kell, hogy adja a területet. Hogy azt ki fogja megvenni, nem tudják.