2024. július 16., kedd

Születésfát avatnak Palicson

Május 4-e és 7-e között kerül sor az idei Születés Hete rendezvénysorozatra

Ötödik alkalommal szervezi meg az Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány a Születés Hete rendezvénysorozatot. Ez az a néhány nap az évben, amikor a családalapítással kapcsolatos fontos információk koncentráltan érhetők el az érdeklődők számára. Ezek zömében tájékoztató, kulturális jellegű események. A rendezvénysorozat nem titkolt célja továbbá, hogy a várandós családokban tudatosítsák ennek az életszakasznak a fontosságát és szépségét.
Az elmúlt öt év hozadékáról és az idei programról Ricz Dencs Tündével, a rendezvény fő szervezőjével, mentálhigiénés szakemberrel beszélgettünk.
Különleges programmal kezdődik az idei rendezvény. Egy olyan születésfa avatásával, amelyre felkerülnek az elmúlt öt évben született gyermekek nevei, de azoké is, akik nem születhettek meg, vagy csak nagyon rövid ideig éltek.
– Amikor elkezdtük szervezni az idei programot, arra gondoltunk, hogy mivel ötéves évfordulót írunk, jó lenne ennek valamiféle emléket állítani, megállni egy pillanatra és visszatekinteni, honnan is indult ez a történet. Anyaként, szülőként úgy tudjuk a legjobban mérni az időm múlását, ha a gyermekeinkre nézünk, milyen gyorsan nőnek, okosodnak, ügyesednek. Innen indult a születésfa állításának ötlete. Pontosabban egy meglévő fát nevezünk át születés fájának, mert májusban már nem lehet ültetni. A Palics–Ludas Közvállalat nagy segítségünkre volt a fa kiválasztásában. Olyan helyet szerettünk volna, ahol sok gyermek és szülő megfordul, így esett a választás az Ábel parkra, ami a Palicsi-tó mellett található, a játszótérnél. Ez lesz az idei Születés Hetének a megnyitó rendezvénye. Ide azokat a szülőket várjuk, akiknek az elmúlt öt évben születtek a gyermekeik, ezeknek a gyermekeknek a neve kerül fel a fára, hogy kicsit visszanézzük, hogy milyen sokan is vagyunk. Nagyon szép időszak volt ez az öt év. Azoknak a folyamatoknak, amelyeket öt évvel ezelőtt beindítottunk, hogy beszéljünk mindarról, amik a várandósságot, a szülést, születést és az azt követő időszakot körbeveszik, sok mindenre hatással voltak. A Születés Hete egyik legnagyobb eredménye szerintem, hogy nagyon sok olyan esemény lett Vajdaság-szerte, ahol lehet ezekről a dolgokról beszélni. Szabadkán mindenképp, hiszen lettek baba-mama klubok, lett honlapja a vajdasági magyar szülőknek. Nem biztos, hogy ez közvetlenül kötődik a Születés Hete rendezvényeihez, de biztos, hogy ez is az elmúlt öt évben történt. S emellett egyre több olyan tudatos anyuka van, aki szeretné megélni a szülését, jó élményként megtapasztalni. Egyre többet gondolnak arra, hogy mi minden kell ahhoz, hogy ez a történet úgy alakuljon, hogy aztán szép emlék maradjon, s nem egy szükséges rossz, amin túl kell esni.
Az idei program is bővelkedik előadásokban, mindenki magára találhat bennük, az is, aki még csak tervezi a szülőségét, de az is, aki már nagyban megéli.
– Csütörtökön három nagyszerű előadó várja az anyukákat, szülőket. A sort Vataščin Balázs Emese dúla fogja kezdeni, aki a várandósságról beszél majd, megosztja azokat a felkészítő gondolatokat, amelyek a szülést és várandósságot veszik körbe. Őt követi Maróy Ditta szülésznő, szülésfelkészítő, aki a háborítatlan szülésről beszél, és egy olyan intézményből érkezik, amely az otthonszülés és a kórházi szülés között helyezkedik el. A szülészeten kívüli ellátásról fog beszélni, és a születésotthonoknak a működését mutatja be. Ilyen intézmény nálunk ugyan még nincs, de Magyarországon már létezik több, és elérhető távolságon belül is.
Komenda Renáta védőnő és laktációs tanácsadó hallgató arról az időszakról beszél, szintén csütörtökön, amikor már megvan a baba, és elmúlt az euforikus öröm, hogyan zajlanak a mindennapok. Minden évben gondolunk azokra is, akik túl vannak már a varázslatos időszakon, van kisebb-nagyobb gyerekük, nekik szól Szombathy Groskó Zsuzsával Az intimitás, szexualitás szülés után című előadás. Ez egy olyan tabu téma, amelyről nagyon keveset beszélünk, de azt gondoljuk, hogy attól, hogy lesznek gyerekeink, ezekről a dolgokról sem kell megfeledkeznünk. Egy jóízű, nőcis beszélgetés lesz, persze nem zárjuk ki az apákat sem, de nyilván a mi testünk az, ami változik, alakul ebben a történetben, és arról fogunk beszélni, hogy ezek a változások hogyan befolyásolják a kapcsolatunkat, és hogy tudatosan mi mindent tehetünk.
Az előadások mellett minden évben műhelymunka is várja az érdeklődőket. Az idén milyen problémákra próbálunk megoldást találni?
– Szombaton egész nap műhelyezünk. Délelőtt olyan születés-, szülésélmény-feldolgozás lesz, amelyre várjuk azokat, akik már szültek, a szülésre készülőket, de a foganási nehézségekkel küzdőket is. Karner Beatrix perinatális szaktanácsadó segít a szülésélmények feldolgozásában. Aki még nem szült, de úgy érzi, hogy a szülés borzasztóan elrettentő dolog a számára, annak is érdemes elnézni, mert a saját megszületésünk meghatározza azt, hogyan fogunk mi szülni, nem teljesen független a két dolog egymástól. Tehát bárki részt vehet a foglalkozáson, de kiemelném, hogy korlátozott létszámmal dolgozunk majd.
Délután azokat a dolgokat vizsgáljuk meg, szintén műhelymunka keretében, hogy mi van azokkal a családi örökségekkel, amelyek nem tárgyban mérendők, amelyek akár akadályozhatnak bennünket abban is, hogy megfoganjunk, vagy ne tudjuk kihordani a babát. Ezek végletes esetek, de olyan is előfordul, hogy ugyanazok a dolgok történnek meg a családban, például ugyanabban betegszenek meg nők, ugyanazok a működési módok, az anya elvált, s végül a lánya házassága is tönkrement.