2024. december 24., kedd

Mi lesz veled, zöld szökőkút?

Egyelőre csak a fa védőburkolat cseréjét tervezi a város

A zöld szökőkút, melyet sokan Szabadka egyik szimbólumaként tartanak számon, 2011 óta áll lezárva. Az 1985-ben Svetislav Ličin tervei alapján megépített, Zsolnay-kerámiával díszített szökőkút az évek során nagyon rossz állapotba került, a téli fagyok idején megrepedeztek a kerámialapok, a tisztítás során használt maró hatású vegyszerek is sokat rontottak az állapotán, a szökőkútba beépített csövek is elöregedtek, és nagy mennyiségű víz folyt el a szökőkútból, mely a környező épületek stabilitását is veszélyeztette. A szökőkutat körbevevő lépcsők is megsüllyedtek, széttöredeztek, a kerámialapokon gördeszkázó, görkorcsolyázó fiatalok pedig csak tovább rontottak az állapotokon.

(Fotó: Gergely Árpád)

(Fotó: Gergely Árpád)

A fenti okok miatt végül hat évvel ezelőtt úgy döntöttek, hogy teljesen lezárják a zöld szökőkutat, s azóta ledeszkázva áll a város kellős közepén a figyelmeztető felirattal: Felmenni tilos! Habár az elmúlt években több alkalommal is szóba került, hogy kezdeni kellene valamit ezzel az építménnyel, az illetékeseknek mindeddig még azt sem sikerült eldönteniük, hogy mit. Három lehetséges megoldás merült fel, az egyik szerint helyreállíthatnák a jelenlegi szökőkút eredeti állapotát, egy másik elképzelés szerint az eredetihez hasonló szökőkutat alakítanának ki Zsolnay-kerámia és zöld gránit kombinálásával, ugyanis a zöld gránit sokkal ellenállóbb az időjárási körülményeknek és a karbantartása is könnyebb, a harmadik elképzelés szerint pedig egy teljesen új, földbe süllyesztett, kör alakú szökőkutat építenének a régi helyére, amely mellett átjárható lenne a főtér ezen része, és egy kis parkot is kialakítanának körötte, így szükség szerint rendezvények színtere is lehetne, nem utolsósorban pedig a karbantartása nem igényelne semmilyen anyagi ráfordítást.

Mivel idővel bebizonyosodott, hogy a meglévő szökőkutat nem lehet felújítani, ugyanis az egészet szét kellene bontani ahhoz, hogy egyáltalán hozzáférhessenek a törött, elöregedett csövekhez, melyeket anno beleépítettek magába a szökőkútba, ezért a zöld szökőkutat valószínűleg már soha többé nem fogjuk látni olyan formában, ahogyan több mint harminc évvel ezelőtt megépítették. Két évvel ezelőtt Maglai Jenő, Szabadka akkori polgármestere úgy fogalmazott, egy teljesen új megoldást kell találni a zöld szökőkúthoz kapcsolódóan, és 70–100 millió dinárba kerülne egy esetleges új és modern technológiájú szökőkút megépítése, mely kielégítené a szabadkai igényeket.

Az előzmények ismeretében az önkormányzat illetékeseihez fordultunk információkért, arra kíváncsian, hogy a városnak milyen elképzelései vannak a zöld szökőkúthoz kapcsolódóan. Többek között szerettük volna megtudni, mikor terveznek lépéseket tenni a szökőkút felújítása, átépítése, vagy egy új szökőkút építése kapcsán, egyáltalán megéri-e a régi építmény megőrzésén gondolkodni vagy kifizetődőbb valami mást ide építeni, vannak-e már elképzelések, hogy mi mutatna itt jól, mennyibe kerülne az egyik, illetve a másik verzió a városnak, milyen forrásból finanszíroznák a munkálatokat, tettek-e már lépéseket ez ügyben és mikor várható bármilyen konkrétum a zöld szökőkút kapcsán.

Az önkormányzattól felelős személy aláírása vagy illetékes osztály megjelölése nélkül írásban elküldött válaszokat változtatás nélkül, teljes egészében közöljük.

„Szabadka város idei évi költségvetésében szerepel a zöld szökőkút karbantartására, valamint a rendezésére és felújítására vonatkozó projektdokumentáció kidolgozásához tervezett összeg. A zöld szökőkút karbantartására, valamint ideiglenes megóvására kiválasztott kivitelezővel már aláírásra került a szerződés és várható a munkálatok megkezdése, melyek magukba foglalják az elöregedett favédőburkolat eltávolítását és az új lehelyezését. Egyben sor kerül a tisztításukra és féregtelenítésükre is. A zöld szökőkút ideiglenes védelme arra az időre szól, amíg el nem készülnek a zöld szökőkút végső megoldására vonatkozó tervek, illetve amíg megkezdik a tervek megvalósítását.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás