2024. július 16., kedd

Felépülnek a migránslakások

A Szerb Haladó Párt szabadkai frakciója levetette napirendről a migránslakások építésére vonatkozó nyilatkozatok megvitatását

A szabadkai városi képviselő-testület csütörtökön megtartott ülésének egyik legérdekesebb témája annak a nyilatkozatnak a megvitatása és szavazásra bocsátása volt, mely a migránslakások építése ellen és a migránsok számára létrehozott befogadóközpont bezárása mellett állt ki a Március 27-e utcában. Ehhez kapcsolódóan a VMSZ szabadkai frakciója és a Mozgalom a Polgári Szabadkáért frakciója is beadta a maga nyilatkozatát, melyet a 16-os és 29-es pont alatt napirendre is tűztek, azonban a Szerb Haladó Párt szabadkai frakciója kezdeményezte mindkét pont levételét a napirendről, melyet a képviselők meg is szavaztak.

Az ülés kezdetén a nyilatkozat témája kapcsán maga Nenad Ivanišević, a kormány migrációs folyamatok munkacsoportjának elnökhelyetteseként is felszólalt, aki köszönetét fejezte ki, hogy szólhat abban a témában, melyért Szerbia a legtöbb elismerést kapta az európai közösségtől. Mint kiemelte, a migránslakások építése két ország, azaz Szerbia és a Norvég Királyság közötti megállapodás eredménye, ami az Európai Unióval való Együttműködési Iroda jóváhagyásával jött létre.

(Fotó: Gergely Árpád)

(Fotó: Gergely Árpád)

– Ebben a projektumban olyan személyekről van szó, akik esetleg menedékkérők lehetnek, de igen kevés ilyen személy van Szerbiában, s bár mintegy egymillió ember haladt át az országunkon, alig hatezer migráns tartózkodik jelenleg Szerbiában, s nincs szándékukban itt maradni. Az UNHCR adatai azt mutatják, hogy az elmúlt hat évben először 250 ezer szír tért vissza hazájába Nyugat-Európából, s a tizennyolc hónapig tartó projektum, melynek majdnem a felén túl vagyunk, olyan személyekre vonatkozik, akik a legsebezhetőbbek, mégpedig a gyerekekre és gyermekes anyákra, egészen pontosan hat anyára, akiket ezekben a lakásokban helyeznénk el, amíg le nem zajlik a menedékkérelmük, később pedig ezek a lakások a Gerontológiai Központ tulajdonába kerülnének át. Fontos elmondanom, hogy pillanatnyilag a szabadkai befogadóközpontban 98 migráns tartózkodik, miközben egy éve több mint hatszázan voltak. Mára ezek az emberek eltűntek, nem találkozunk velük a városban, az utcákon, a parkokban – mondta Nenad Ivanišević.

Stevan Bakić, az SZHP szabadkai frakcióvezetője a napirendi pontok levételének megindoklásában elmondta, teljes mértékben támogatják a szerb kormány munkáját és migránspolitikáját, s mivel a kormány kiáll a lakások megépítése mellett, ezért számukra mindkét nyilatkozat elfogadhatatlan, s kezdeményezik, hogy a két nyilatkozat kerüljön le a napirendről.

Nágel János (Fotó: Gergely Árpád)

Nágel János (Fotó: Gergely Árpád)

Nágel János, a VMSZ szabadkai frakcióvezetője erre reagálva elmondta, nem egyezik a koalíciós partner által elmondott indokokkal, s Nenad Ivaniševićnek is ismernie kellene a migránsválságból eredő problémákat, hogy mit gondolnak erről az emberek, s amíg államtitkár volt, másként kellett volna kihasználni az erőit, hogy a migránsok útvonalát más irányba terelje. Hozzátette, továbbra is koalíciós partnerükként tekintenek a Szerb Haladó Pártra, s úgy vélik, tévesen értelmezték a VMSZ által megfogalmazott nyilatkozatot.

– A deklarációval nem volt semmilyen hátsó szándékunk, s az nem a kormány politikája ellen szól, azonban ne felejtsük el, hogy minket a szabadkai polgárok választottak meg, s figyelembe kell venni az ő érdekeiket és meghallgatni a petíciót aláíró polgárokat, hiszen ők ellenzik a kapacitások bővítését, s biztos vagyok benne, hogy rajtuk kívül még sokan ugyanígy gondolkodnak, még ha nem is írták alá a petíciót – mondta Nágel János, aki a sajtónak nyilatkozva úgy fogalmazott, sajnos nem tudtak elegendő képviselőt meggyőzni arról, hogy napirenden maradjon a kérdés, s nincs meg a kellő erejük a migránslakások kiépítésének megakadályozására, de a koalíciós partnerrel továbbra is jó a viszonyuk, egyébként is a migránskérdés az egész világot megosztja, ugyanakkor elérték a céljukat, felkarolták a polgári kezdeményezést, melynek híre felsőbb szintekre is eljutott.

Maglai Jenő, a Mozgalom a Polgári Szabadkáért frakcióvezetője elmondta, még májusban kezdeményezték, hogy rendkívüli ülés keretében tárgyalják meg ezt az ügyet, s láthatóan ezen az ülésen is lekerül a napirendről a migránslakások kérdése. Mint hozzátette, továbbra is úgy vélik, a meglévő kapacitások Szabadkán elegendőek, s a migránsok elhelyezését humánus módon meg tudja oldani a város, ezért ellenzik a migránslakások kiépítését.

– Egyértelmű, hogy a VMSZ-nek nincs semmilyen politikai ereje az önkormányzatban, s a Szerb Haladó Párt egyértelműen megmutatta, hogy a polgárok véleménye nem számít, azt tesznek amit akarnak, s hogy a partnereikhez hogyan viszonyulnak, amikor anyagi érdekek húzódnak meg a háttérben, hiszen 300 ezer euróért építenek 280 négyzetmétert. Ezek után azt javasoljuk a polgároknak, hogy szerveződjenek és gyakoroljanak nyomást magára az adományozóra, a norvég nagykövetségen keresztül a Norvég Királyságra.

A 2016-os év zárszámadásával kapcsolatban Saša Vučinić (DP) elmondta, a tavalyi költségvetés 77 százalékban valósult meg, aggodalomra ad okot, hogy a fejlesztések alig több mint 60 százalékban valósultak meg, s hogy a további gazdasági és infrastrukturális fejlesztések is csúsznak, elmaradnak, amit a költségvetés módosítási javaslata is előre jelez. Az ellenzék szerint a költségvetés módosítása után is nagy problémái lesznek a városnak, s a nagy projektumokból semmi sem tud megvalósulni, hiszen a város a túlélésért küzd minden hónapban.

Kern Sólya Mária (VMSZ) szerint a módosítás után tartható lesz a költségvetés, meglesz a kontinuitás, látják, hogy a nagy beruházások megvalósítása felé haladnak, s számos pályázaton vesz részt a város, melyből sok fontos projektum valósulhat meg.

Bogdan Laban polgármester úgy fogalmazott, nagy optimizmussal dolgoznak a következő hónapokban, hiszen a módosítás, mely a tartományi és köztársasági támogatásokra támaszkodik, reális, s amennyiben az idei évi költségvetés megvalósítása rosszabb lesz a tavalyinál, lemond a polgármesteri funkciójáról.

Elfogadták a korrupcióellenes helyi akciótervet, valamint a 2017-től 2021-ig tartó, a romák felzárkóztatásáról szóló akciótervet, mely felöleli az oktatás, a lakhatás, a foglalkoztatás, valamint az egészségügyi és szociális ellátás területét is. A Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény alapításáról szóló rendelet kapcsán Maglai Jenő kijelentette, képviselőcsoportjuk nem fogja megszavazni, mert elméletileg ugyan csak formálisan bővül az intézet tevékenysége, azonban nagy anyagi vonzata is lesz annak, ha a Naša Radost keretében akarják készíteni a gyerekek uzsonnáját, ebédjét, ugyanis ehhez felszerelés beszerzése szükséges, s hogy olcsóbb lenne egy külső céget ezzel a munkával megbízni. Veljko Vojnić (SZHP) szerint azonban, ha valaki utánaszámol, egyértelművé válik, hogy kifizetődő egy ilyen projektum, s mint rámutatott, a város egy gyermek étkeztetésére évente 17 ezer dinárt költ, s ennél olcsóbban egy cég sem vállalná a gyermekek ellátását.

A csütörtöki ülésen szavaztak az idei káderügyi tervről, melynek értelmében az önkormányzat munkatársainak számát megnövelik, továbbá a képviselők megszavazták, hogy a Palics-Ludas, a Szabadkai Gázművek, a Távfűtőművek és az Útügyi, Várostervezési és Lakásüzemeltetési Közvállalatok esetében kiírják az igazgató kinevezésére vonatkozó nyilvános pályázatot, Szabadka Város Idegenforgalmi Szervezetének élére Nešo Radulović személyében kinevezték az új megbízott igazgatót, a Tervbizottság elnökévé pedig Zagorka Panićot nevezte ki a képviselő-testület.