2024. július 17., szerda

A rüh kezelhető

Dr. Nebojša Bohucki: Be kell tartani a higiéniai feltételeket a rühes fertőzés elkerülése végett, amennyiben pedig megjelenik a fertőzés, mindjárt meg kell kezdeni a kezelést

Az észak-bácskai körzetben évente megközelítőleg ötven rühfertőzést jegyeznek a szakemberek 100 ezer lakosra számítva. Legtöbbször a legfiatalabbaknál, a gyerekeknél jelentkezik, illetve az idős személyeknél az idősotthonokban. Dr. Nebojša Bohucki, a szabadkai Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosa elmondta, olyan fertőző betegségről van szó, amelytől nem kell tartani, kezelhető, de oda kell rá figyelni, és akkor elkerülhető.

– A diagnózis felállítását és a betegség kezelését az orvosok, az infektológus, illetve a dermatovenerológus végzi, a járványügyi szakorvosok pedig a fertőzés megelőzésével foglalkoznak, ennek érdekében követjük a járvány, így a rühfertőzés megjelenését és annak elterjedését is. Törvényes előírások közé tartozik, hogy az egészségügyi intézményeknek jelenteniük kell a fertőzés megjelenését. Ennek alapján reagálunk – magyarázta dr. Bohucki. Hozzátette, a rüh megjelenésének nincs szezonális jellege, vagyis megjelenhet az év bármely szakaszában.                                                                                     – Az észak-bácskai körzetben több évre visszamenőleg átlagosan 50 rühfertőzött személyt jegyzünk 100 ezer lakosra számítva. Ha a vajdasági adatokat nézzük, megközelítőleg 100 rühfertőzött jut 100 ezer lakosra, régiónként ugyanis változó a fertőzöttek száma – tudtuk meg. Elmondta, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a világon 130 millió ember él ilyen fertőzéssel. A rüh megjelenik ugyanúgy a gazdagabb államokban, mint a szegényebb országokban, és minden társadalmi réteget érint, fűzte hozzá.

– A rüh úgymond természetes követője az emberiségnek, elsősorban a rendkívüli állapotok idején jelentkezik, vagyis olyan helyeken, ahol sűrű az emberek elszállásolása, és nincs lehetőség tisztálkodásra, vagy nincsenek meg a szükséges higiéniai feltételek. De nem csak ilyen esetekben jelentkezik. Tudni kell, hogy ez egy a fejlett országokban is előforduló fertőzés, hiszen a rüh nemi úton is átvihető betegség, főként a fertőzés első fázisában, amikor még nem fedezték fel. A betegség 2–6 hetes inkubációs időszakkal jár, amikor a rühparazita járatokat váj a bőr külső rétegeiben. A rühparazita nagyon lomhán, lassan mozog, és nem szívesen hagyja el a gazdatestet, így egy sima kézfogás, ami rövid időtartamú érintkezésnek számít, nem elég ahhoz, hogy a fertőzés terjedjen. Azok a paraziták, amelyek tévedésből, vagy azért, mert nem felelt meg a gazdatest, elhagyják a járatokat, és a külső térbe kerülnek, 2-3 nap után elpusztulnak – részletezte dr. Nebojša Bohucki.

– Szabadkán a gyerekeknél, a 0-tól 15 éves korosztálynál jegyeztünk leggyakrabban rühfertőzést, ők óvodában, iskolában fertőződnek meg, és hazaviszik a parazitákat, ezután pedig a fertőzés több esetben szétterjed a családban, megfertőzik egymást, mivel a házastársak, a családtagok együtt alszanak (pl. a testvérek egy ágyban), vagy a gyerekek gyakrabban érintkeznek a szülőkkel, vagy a gyermekek egymás ruháit húzzák fel úgy, hogy azt nem mossák ki, vagy ugyanazt a törülközőt használják – mutatott rá.

Hozzátette, hogy a rühnek van egy fertőzőbb fajtája, az úgynevezett norvég, vagy kérges rüh, amely jelentős mennyiségű petét rak, és a bőr alatt jelentős mennyiségű, több mint egymillió parazita is meglapulhat, így ez a parazitamennyiség okozza a viszketését, a vakarással pedig kérgesedik a bőr. Mivel ebben az esetben nagyobb a bőrben a paraziták száma, akár egy kézfogás is elég lehet a fertőzéshez.

–  A kérges rüh ritkán jelentkezik, kifejezettebbek a tünetek, hiszen nagyon erős a viszketegség. Vagyis gyorsabban fel lehet állítani a diagnózist, ami után meg kell kezdeni a kezelést, illetve meg kell akadályozni a fertőzés terjedését, vagyis be kell tartani a tisztálkodási előírásokat, gyakrabban kell mosni az ágyneműt, a ruhánkat, valamint nem lenne szabad egy ágyban aludni a fertőzött személlyel. A fertőzött személy kezelése mellett, a legközelebbi családtagok kezelése is fontos. Ebben az esetben felületi kezelésre van szükség, amikor meghatározott krémekkel kenjük be a testet, amelyek olyan aktív alapanyagokat tartalmaznak, amelyeknek parazita elleni hatásuk van – mutatott rá dr. Bohucki. Hozzátette, ezek a krémek közül egyeseknek lehet nem kívánt mellékhatása is, hiszen méreganyagokat tartalmaznak, éppen ezért ki kell kérni az orvos tanácsát.

A rüh leggyakrabban a könyök alatti részen, az ujjak között, övtájékon, mellen és lágyéktájékon jelentkezik. Nem ritka, hogy a gyereknél a tenyéren, a talpon és az arcon is megjelenik.

– Szükség van a kezelés mihamarabbi megkezdésére, vakarózás közben ugyanis megsérthetjük a bőr felületét, ami további, úgynevezett szekundáris fertőzéshez, bakteriális fertőzéshez vezethet, amely további komplikációkat okozhat a szervezetünkben. Vagyis hosszabb ideig tartó viszketegség esetén fel kell keresni az orvost – mondta a járványügyi szakember.

Kiemelte, az állatoknál is jelentkezik a rüh, amely a házi kedvencről, például a kutyáról átterjedhet a gazdára is. Annak ellenére, hogy rövid távú fertőzésről van szó, hiszen a parazita az új környezetben nem tud majd szaporodni, de újrafertőzés veszélye is fennáll, éppen ezért a rühfertőzés esetén el kell végezni a házi kedvenc kezelését is. Az újrafertőzés már sokkal rövidebb lefolyású, mint az első fertőzés, mivel a bőr alatt már vannak járatok, a parazitának nem kell újat vájniuk.