2024. augusztus 26., hétfő

Vállalkozz az organikus termelés szektorában!

A GIZ támogatásával hatnapos képzést tartanak a fiatalok számára

A Terra's Egyesület, a szabadkai önkormányzat és a GIZ, azaz a Német Nemzetközi Együttműködési Szervezet több vállalkozói képzést is tart az organikus termelés területén, s ennek keretében a képzés megkezdésével párhuzamosan a felek egy memorandumot is aláírtak. A cél, hogy az organikus termelés szektorában serkentsék a vállalkozói szellemet a fiatalok körében, s a hatnapos képzés során többek között szó lesz általában a vállalkozásról és annak beindításáról, az üzleti terv elkészítéséről, a kereskedelemről, a termék forgalmazásról, a reklámról, a termék csomagolásáról. A képzés az Access, Szerbia kis- és középvállalatainak támogatását célzó projektum keretében valósul meg, melyet a GIZ támogat.

Snježana Mitrović, a Terra's projektmenedzsere elmondta, a végéhez ért a Serbia Organica Organikus termelés Szerbia fenntartható fejlődésének szolgálatában elnevezésű projektuma, melyben ők is részt vettek, s amelynek egyik legnagyobb eredménye, hogy Szabadkán megszületett az organikus termelés fejlesztésének akcióterve is. Az akcióterv alapján a következő öt évben várhatóan ez a szektor is fejlődésnek indul, és ezt szolgálja a napokban folyó képzés is.

– A projektum egyik célja az volt, hogy együttműködés alakuljon ki a civil szektor, valamint a helyi és országos hatalmi szervek között. Nekünk ez sikerült, s amíg országos szinten felülvizsgálták az erre vonatkozó nemzeti akciótervet, Szabadkán elkészült a helyi akcióterv, mely összhangban áll a nemzeti szintűvel. Örülünk, hogy el is fogadták ezt az akciótervet, mert irányt mutat, merre kell haladni, mit kell csinálni a jövőben.

Mint elhangzott, Szabadkán jelenleg tizenöten foglalkoznak organikus termeléssel összesen 190 hektáron, de arra számítanak, hogy a jövőben ez a szektor jelentősen fellendül.

Zagorka Marković, a GIZ organikus termelés szektorának munkatársa elmondta, a szerbiai organikus termelés fejlesztését immár hét éve támogatják, s összesen hat városban tartanak majd ilyen jellegű képzéseket, mint a szabadkai.

– A képzések célja a vállalkozásfejlesztés, ezzel együtt pedig a munkahelyteremtés, azaz új start up cégek beindítása, melyek az organikus mezőgazdaság területén nyújtanak majd különféle szolgáltatásokat. Évek óta figyeljük ezt a szektor, s arra a következtetésre jutottunk, hogy a piacon bár vannak első osztályú organikus élelmiszereket előállító termelők, de túlságosan le vannak foglalva magával a termeléssel, és nincs lehetőségük, néha elegendő tudásuk sem ahhoz, hogy termékeik eljussanak a vevőkhöz, a másik oldalról nézve pedig a vevők sokszor nem tudják, hol, hogyan tudnak eljutni az organikus élelmiszerekig. A cégeknek őket kellene összekötniük bizonyos szolgáltatások által, s ennek a szektornak egy új értéket teremtsenek – magyarázta Zagorka Marković.

Nebojša Daraboš, a város gazdasági ügyekkel megbízott tanácsosa örömét fejezte ki, hogy a GIZ felismerte a Terra's Egyesülettel közös törekvésüket, hogy segítsenek az organikus termelés fejlesztésében, melyre egy 2020-ig szóló akciótervet is kidolgoztak. Mint kiemelte, az organikus termelés nálunk nincs eléggé fejlett szinten, részben az anyagiak hiánya miatt, részben az önkormányzati támogatás elmaradása miatt, ennek a memorandumnak az aláírása azonban mindenképpen egy lépés előre, s a jövőben az önkormányzat is igyekszik segíteni az organikus termeléssel foglalkozó vállalkozásokat, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a költségvetésből kifejezetten erre a célra is különítsenek pénzt.