2024. július 17., szerda

Ének, tánc, színjátszás

A Népkör MMK szakosztályairól

A Népkör Magyar Művelődési Központban ugyan most a nyári pihenésé a főszerep, azok a gyerekek azonban, akik az Aranykapu Játszóház nyári programján részt vesznek, már azon is elgondolkodhatnak, hogy szeptembertől csatlakoznának-e valamelyik szakosztályhoz. Sorozatunkban a szabadkai és környékbeli művelődési egyesületek munkáját mutatjuk be. Az iratkozás szeptembertől zajlik.

CSIRIPELŐK ÉS SZALAGFŰZŐ

Muhi Melinda a Szalagfűző leánykórus vezetője elmondta, a Népkörben még a kilencvenes években a Szöllősy házaspár alapította a népdalkórust, majd amikor ők elhagyták az intézményt, 2002 óta a Szalagfűző működik.

– Ma már egyre több és több felkérés van, a tavalyi év volt az egyik legkiemelkedőbb a Szalagfűző életében, amikor részt vettünk a szerbiai népzenei tehetségkutatón, a Šljiviken, és a középdöntőig jutottunk egyetlen magyar csoportként. Tagjaink elsősorban középiskolások, ezért is változó a tagságunk, sokan elmennek egyetemre, de a régi tagjaink állandóan visszatérnek, akár egy-egy fellépés erejéig. Az utóbbi időben a legkiemelkedőbb együttműködésünk a gombosi Arany János Művelődési Egyesülettel volt, közös koreográfiát állítottunk össze, ekkor volt először az, hogy a Szalagfűző megmozdult a színpadon. Az együttműködésünk a Šljiviken kezdődött, később az Interetnón közösen léptünk fel, és azóta minden fellépésükre meghívnak bennünket. Ilyenre kerül most is sor Kelebián, vasárnap, a szentmisét követően a templomudvarban, ahol egy közös produkcióval lépünk fel. Az utánpótláshiány nálunk is igen komoly gond, minden évben nagy erőfeszítés, hogy találjunk öt-hat embert, akik a csoportot alkotják. Ezért nagyon jó ötlet Bodrogi Hajnalka kezdeményezése, hogy alakuljon egy kisebb csoport, akik onnan kinőnek, automatikusan átkerülnek hozzánk, s nem a középiskolákból csalogatjuk be őket, így van egy folytonosság. A Szalagfűző alakulásakor mi nagyon sokat képeztük magukat. Ekkor döntöttünk úgy, hogy elsősorban vajdasági és azon belül is gombosi, horgosi, moholi dalokat énekelünk. Persze mást is megtanulunk, de ezek a kedvenceink – meséli.

Kanalas Zsófia a Csiripelő lánykórus vezetője, elmondta: a csoport három éve alakult, két éve már a Szólj síp szólj népzenei versenyen is részt vesznek. A Csiripelők 12 és 16 év közötti lányok.

– Idén alakult egy kisebb csoport, amelynek 12 tagja van, a Gingalló csoport, ők pedig alsós gyerekek. Amikor a Csiripelő lánykórus megalakult, akkor gyermekdalokkal kezdtük a munkát, majd fokozatosan tértünk át a vajdasági könnyebb népdalokra. A kicsiknél is ez a helyzet, a legtisztább, legkönnyebb a gyermekdalokon keresztül elsajátítani a népdalt. Minden korosztály a korához illő dalokat kell, hogy válogasson – mondta el.

FABULA RASA GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ GRUND

A Fabula Rasa Gyermekszínjátszó Grund 2008-ban alakult a Népkör felkérésére, Greguss Zalán és Ralbovszki Csaba vezetik a csoportot. Akkor kizárólag csak általános iskolások voltak a csoport tagjai, ma pedig már a nyolcadik évadon, és 13 bemutatón vannak túl. Színjátszás folyamatosan volt a Népkörben, és ezt dicsérték is a kultúrpolitikusok az elmúlt években – mondta Greguss Zalán.

– 2012-ben vált ketté a csoport, amikor sokan középiskolások lettek. Ekkor alakult a Fabula Rasa Színjátszó Grund, ami már komoly amatőr társulatnak tekinthető, rendszeresen részt is veszünk az ilyen jellegű megmérettetéseken. Olyan darabokat láthattunk a gyermekszínjátszók előadásában, mint A dzsungel könyve, ami az első jelentős bemutatónk volt, ezt követte a Pál utcai gyerekek, az Örkény Egypercesek félórában, a Dömdödömdödömdödöm a Négyszögletű kerek erdőből. Ezt követően kettévált a csoport, így két  produkció készült egy évben. A középiskolások előadták a Stranger in The Nightot, a következő évben Tasnáditól pedig a Rovarokat vittük színre, a Holdbeli csónakost pedig a kicsik játszották. Tavaly a Szent Iván-éji álom című darabot játszották, a kicsikkel pedig a Lovaggá ütött vándort vittük színre. Több előadásunk színészei több alkalommal is legjobb színészi díjat nyerték el különböző versenyeken. A Titanic vízirevü volt az idei előadása a nagyoknak, a kicsikkel pedig egy alkotói projektet vittünk színpadra, ami az alapján született, hogy mi foglalkoztatja őket a mindennapok Szabadkáján – mesélte a munkáról Greguss Zalán.

Tavaly nem szerveztek tagtoborzást, viszont most ősztől várják a jelentkezőket.

– Ami az előadásokat illeti, az attól is függ, hogy hányan lesznek a csoportban, illetve, hogy mihez lesz kedvük a gyerekeknek, fiataloknak. Aminek nagyon örülök, hogy több tagunk részt vesz nagy, profi produkciókban, akár a Népszínházban, akár a Gyermekszínházban. Két színészünk pedig az idén felvételt nyert a Színművészeti Akadémián, Nyári Ákos és Verebes Andrea – tette hozzá.

NÉPTÁNCSZAKOSZTÁLY

Rumenyákovity Szilvia, a néptáncszakosztály egyik vezetője elmondta, a Népkör néptáncszakosztálya a legnépesebb szakosztály.

– Jelenleg 180 táncosunk van. A legkisebbek már 3 éves kortól kezdenek foglalkozni gyermekjátékokkal, énekkel, ritmusokkal ismerkednek, ami számukra jó alapot nyújt, hogy bekerüljenek a nagyobb csapatokba, ahol már szemlékre, fellépni járnak. A Népkör abban a legerősebb Vajdaságban, hogy a legtöbb szakképzett oktatója van. Vajdaságban egyre többen küzdenek oktatóhiánnyal. A Népkörben csúcsidőt élünk, minden évben új csoportot kell nyitnunk, mert 35 gyermek érkezett, ez állandó jelenség, és erre nagyon büszkék vagyunk. Arra is büszkék lehetünk, hogy nemcsak a Róna csapata képviseli a színvonalat, hanem a gyermekek is. Az idén is több kiemelt aranyéremmel tértünk haza, illetve a táncegyütteseink bekerültek a Fölszállott a páva gyermekévadjába. Nagyon büszkék vagyunk az oktatók munkájára és a szülőkre is, akik minden este elhozzák a gyerekeket a próbákra. Jelenleg a felnőtt táncegyüttesben is harminc tagunk van, akikkel nagyon nagy terveink vannak, őket visszahúzta a szívük a tanulás, a munka, a családalapítás után is. Mindenki érzelmileg kötődik az intézményhez és ez nagyon fontos, mert érezzük, hogy van egy biztonságos háttér mögöttünk. A táncegyüttesek nagyon nagy szerepet vállalnak az Interetno fesztiválból. Idén megszervezésre kerül a vajdasági magyar gyermektáncegyüttesek bemutatója, akár csapatban, akár szólóban megmutatkozhatnak a szakmai zsűri előtt. A felnőtt táncegyüttes pedig nemcsak önkéntesként vesz részt a fesztiválon, hanem ők nyitják majd meg a rendezvényt, amire már lassan három hónapja készülünk. Egy rendhagyó megnyitója lesz a fesztiválnak, többet viszont nem szeretnék elárulni. Jelenleg nagyon sok oktatónk van: Juhász Szécsi Viktória, Horváth Evelin, Kiss Andor, Pintér Krisztián, Tőke Gábor, Béres Szinita és Budincsevity Krisztián, valamint Rumenyákovity Karlo és Szilvia foglalkozunk a gyermekcsoportokkal és a felnőttekkel. Szeptembertől pedig várjuk a jelentkezőket – mondta Szilvia.