2024. július 17., szerda

Képző-, díszítőművészet, tudatos mindennapok

A Népkör MMK szakosztályairól

A Népkör Magyar Művelődési Központban ugyan most a nyári pihenésé a főszerep, azok a gyerekek azonban, akik az Aranykapu Játszóház nyári programján részt vesznek, már azon is elgondolkodhatnak, hogy szeptembertől csatlakoznának-e valamelyik szakosztályhoz. Sorozatunkban a szabadkai és környékbeli művelődési egyesületek munkáját mutatjuk be. Az iratkozás szeptembertől zajlik.

OLÁH SÁNDOR KÉPZŐMŰVÉSZETI SZAKOSZTÁLY

Boros György 1997 óta vezeti a Népkör MMK képzőművészeti szakosztályát. Először csak gyermekekkel, 2000 óta pedig a felnőttekkel is ő foglalkozik. Keddi napokon vannak az összejövetelek, délelőtt a gyermekek, délután a felnőttek jönnek alkotni. Jelenleg 25–30 gyerek, és 15–20 felnőtt jár a csoportba.

– Az a jó, ha kedv és képesség is mutatkozik a gyermekeknél, akiket lehet hozni már akkor, amikor egyedül itt mernek maradni. A gyerekek egyébkét grafikával foglalkoznak. Először linómetszettel dolgoztunk, s mivel kisebb csoportról van szó, áttértünk az igényesebb rézkarcra, majd az akvatintára. Azért választottam ezeket a technikákat, mert a gyerekek az iskolában ezekkel nem ismerkednek meg. Kettős jelentőségű azonban ez, hiszen amellett, hogy új technikával ismerkednek, az ezekből készült munkákat több kiállításra, pályázatra is el tudjuk küldeni. A felnőtteket nehezebb formálni. Sokáig akrillal dolgoztunk, tavaly pedig megpróbálkoztunk náluk is a grafikával, monotípiával dolgozunk, illetve akvarellel. Ez az egyik legnehezebb festési technika – mondta Boros György képzőművész.

A szakosztály minden évben két tárlatot szervez, egy őszit és egy tavaszit. A tavaszin a felnőttek és a gyerekek is megmutatkoznak, s az elmúlt év alkotásai kerülnek bemutatásra. Az őszi tárlat meghívásos, amatőrök és akadémiát végzett festők is kiállítanak rajta, a szakosztályból pedig azok vehetnek részt, akik a nyár folyamán is alkottak valami kiemelkedőt.

A felnőttek alkotásait sem csak Szabadkán lehet megtekinteni, jelenleg a Topolyai Art Galleryben vendégeskedik a tavaszi tárlat. A szakosztály egyébként az idén nagyszabású Ex Libris kiállítást szervez, az Interetno keretében kerül sor a felhívás kiírására, a téma pedig a néphagyományok.

DÍSZÍTŐMŰVÉSZETI SZAKOSZTÁLY

A szakosztály 1980-ban kezdett el dolgozni Sepsi Júlia hivatalos hímzőnő szakmai irányításával. 1983-tól a szakosztály vezetője Vujkovné Lippay Etelka. Ebben az időszakban itt dolgozik a későbbi Q-csoport tagjainak egy része is, és a Lusa szalmakép-készítők csoportja is. A kor divatja szerint főleg kötéssel, horgolással, makramé készítéssel foglalkoznak.

1991-ben  veszi át Fenyvesi Margit a csoport vezetését, aki időközben elvégzi a Folklórközpont népi hímző tanfolyamát. A szakosztály keretében működik a selyemfestők, tojásazsúrozók, csuhébaba-készítők, szalmafonók, csipkeverők és frivolitáskészítők csoportja is. A csoportnak 17 nagymestere van. A MIRK-en az idén 11 pályázójuk közül 9-en nívódíjat kaptak, 4 tagjuk nagymesteri nívódíjat kapott. A csoportnak három olyan tagja is van, aki nívódíjas nagymester több kategóriában is.

– Gyerekekkel is foglalkoztunk sokáig, mi már akkor csináltunk táborokat a Népkörben, amikor máshol az országban sehol sem. A népi kézművesség minden ágát megtanultam alapfokon, hogy érdekessé tegyem a gyerekek számára is. Általában 15–20 tagja van a csoportunknak, 12-en vagyunk, akik állandóan pályázatokra is dolgozunk. Csipkét, frivolitást készítünk, néhányan szalmafonással is dolgozunk. A használati tárgyaktól a dísztárgyakig mindent készítünk, frivolitásból ékszerek készülnek, mindez megtalálható lesz majd az Interetno fesztiválon is – mesélte Fenyvesi Margit.

A csoportba az év bármely szakában jelentkezhetnek az érdeklődők. Az alkalmi kiállítások mellett munkáik állandóan megtekinthetők a Népkör előcsarnokában.

TUDATOS ÉLETKÖR KÖZÖSSÉG

Úri Szűcs Szilvia, a Tudatos Életkör Közösség szakosztályának vezetője kiemelte, a Tudatos Életkör egy olyan kezdeményezés, amely közösséget szeretne formálni, az ötlet pedig onnan jött, hogy néhányan úgy érezték, van egy csomó ember, aki másként gondolkodik dolgokról, és azt hiszik, hogy egyedül vannak.

– Több irányvonalat képviselünk, vannak kismamás és babás programok, amelyeket Balázs Vataščin Emese koordinál, illetve vannak háromhetente találkozóink, amelyek az Önzetlen szeretetszolgálatok. Ezek a találkozók a belső utak kereséséről szólnak, melyek járhatóak és irányíthatóak. Minden hónap második szombatján szervezzük a Szabadkai Szabad Szombatokat, itt piac, beszélgetések, filmvetítések vannak, egészséges ételek készülnek, lehet kóstolni, vásárolni. A beszélgetések témái a környezettudatos életmód, az önellátás, a szabadabb gyermeknevelés. A piac lényege pedig, hogy egészséges, vegyszer- és adalékmentes ételekhez juthassunk. Mintát szeretnénk mutatni, hogy lehet másként is élni, félelmek nélkül. Továbbá évente kétszer van egészségnap is, amelyen alternatív gyógymódokkal ismerkedünk, előadásokat tartunk és ekkor is van piac. Legközelebb pedig az Interetno fesztiválon lehet velünk találkozni, beszélgetni – mondta Úri Szűcs Szilvia, aki hozzátette, az a legfontosabb, hogy önmagával jól legyen az ember, mert ha folyamatosan a félelmet tápláljuk magunkban, akkor nem élünk, és akkor az egész életnek nincs értelme.