2024. november 23., szombat

Az ország fele tablettával nyugtatja magát

A nyugtatók rövid távú kezelésekre alkalmasak, de sokan évtizedeken át szedik őket mindenféle ellenőrzés nélkül

A legújabb felmérések szerint minden második szerbiai polgár nyugtatókon él. A hivatalos statisztikai adatok azt mutatják, egy év alatt 4,1 millió doboz nyugtatót ivott meg az ország lakossága, az egészségbiztosítóban azonban állítják, ennél sokkal több fogyott lorazepamból, bromazepamból és bensedinből, annak ellenére, hogy ezek vényköteles gyógyszerek.

Gyömbér Harangozó Kinga, a Humanus Gyógyszertár gyógyszerésze lapunknak elmondta, valóban, a vérnyomáscsökkentő szerek mellett a nyugtatók azok, amelyekért a legtöbb esetben befordulnak a gyógyszertárba a polgárok. 

– A legtöbbet kiadott gyógyszerek a nyugtatófélék, attól függetlenül, hogy ezek a gyógyszerek vénykötelesek. Néhány évvel ezelőtt szabályozta a törvény, azóta vénykötelesek a nyugtatók. Azelőtt teljesen természetes volt, hogy az ember bejött a patikába, és mint egy kiló kenyeret megvette az ő számára, az ő általa megfelelőnek gondolt nyugtatót. A legtöbb esetben azt valamikor orvosi javallatra kezdte szedni, de lehet, hogy évtizedekkel ezelőtt. Kontrollon nem esett át, teljesen hozzászokott a szervezete. Ezek a nyugtatók rövid távú kezelésekre alkalmasak, ezeknek a terápiás javallata négy hét, a leszokással együtt. Ezeket a nyugtatókat nem lehet egyik napról a másikra elvenni az embertől, hanem fokozatosan csökkenteni a dózist. Amikor egyik napról a másikra megváltozott a törvény, akkor az emberek verték az asztalt, mert nem kapták meg a nyugtatóikat – mondta Gyömbér Harangozó Kinga, aki megerősítette, hogy az orvosok a legtöbb esetben lorazepam-, bromazepam- és bensedinféléket írnak fel a pácienseknek.

A szakember hozzátette, az emberek alvászavarokkal küzdenek, félnek a mindennapoktól, a munkahely elvesztésétől, anyagi körülmények miatt.

– A hozzászokás nagy mértékű ezeknél a nyugtatóknál. Amennyiben valaki hajlandó, akkor mi természetesen javasoljuk az alternatív, vagyis a gyógynövényes készítményeket. Ezek macskagyökér-kivonatot tartalmaznak a legtöbb esetben, kombinációban a komlóval. Szedhetőek hosszú távon, nem okoznak függőséget, és például a macskagyökér alvászavarokra is jól hatással van. Viszont tény, hogy ezek a készítmények sokszorosába kerülnek, mint a nyugtatófélék, amelyekhez valóban nagyon kevés pénzért hozzá lehet jutni. A javallatokat illetően azért kiemelném, hogy bármilyen készítmény szedését megelőzően gyógyszerésszel, orvossal mindenképp konzultáljon az illető, mert sajnos azt is tapasztaljuk, hogy sokan az interneten keresztül próbálják gyógyítani saját magukat. Ennek is megvannak a veszélyei, mert például a nyugtató hatásúnak számító orbáncfű sok esetben súlyosbíthatja a depressziót az adott személynél – mondta Gyömbér Harangozó Kinga gyógyszerész.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás