2024. július 17., szerda

Kibetonoztuk a Palicsi-tavat

Nemcsak a szennyezés megfékezése, hanem az ökológiai feltételek is fontosak egy tó életében – Vannak halak a Palicsi-tóban, de ezeket a fajtákat le kell halászni

Néhány évvel ezelőtt azért nem javallták a Palicsi-tóban való fürdőzést, mert magas volt a fekáliában szaporodó baktériumok száma, ma azonban ezek a baktériumok már az előírásoknak megfelelő mennyiségben fordulnak csak elő a tóban. A negyedik „turisztikai” szektorban viszont még mindig nagyon sok az alga, s emiatt a víz minősége nem alkalmas a fürdőzésre. Žika Reh biológus szerint közel a megoldás.

Továbbra sem tanácsos benne fürdeni

Továbbra sem tanácsos benne fürdeni

Amikor a legfrissebb, augusztusra vonatkozó adatokat szerettük volna kézhez kapni a Palicsi-tó vizének minőségével kapcsolatban, kiderült, hogy valamiféle figyelmetlenség miatt az ajánlattevő részéről hosszú évek után a Közegészségügyi Intézet ebben a hónapban nem vett mintát a tó vizéből, és a levegő minőségét sem ellenőrizték ebben a hónapban.

– Nem jelentkezett senki a közbeszerzési felhívásra, illetve nem tettek eleget a feltételeknek, ezért augusztus folyamán nem végzik Szabadkán a levegőminőség mérését és a Palicsi-tóból sem vesznek mintát. A tó szempontjából ez nem annyira fontos, mint a levegőminőség szempontjából, amelyet egyébként mindennap kellene vizsgálni.

Žika Reh biológus, a város mezőgazdasági és környezetvédelmi titkárságának titkára lapunknak elmondta, minden alkalommal a Közegészségügyi Intézet végezte a megfigyeléseket. A törvény szerint közbeszerzési eljárást kell kiírni, s eddig minden alkalommal ők adták a legjutányosabb ajánlatot.

– Erre a felhívásra azonban nem volt a feltételeknek eleget tevő jelentkező, és bizonyos szakmai okok miatt meg kell ismételnünk a közbeszerzési eljárást. Várhatóan szeptember elsején indul a rendes megfigyelés – magyarázta Žika Reh.

A tavak esetében szezonális a megfigyelés, évente négy alkalommal készül egy teljes körű felmérés, azzal, hogy a tó specifikussága és érzékenysége miatt bizonyos paramétereket minden hónapban megfigyelnek. Ezek a paraméterek augusztusban nem kerülnek mérésre, viszont van egy teljes körű vizsgálati eredmény júliusból, amely hidrobiológiai, mikrobiológiai és fizikai-kémiai paramétereket is tartalmaz.

Volt időszak, amikor borsólevesre hasonlított a tó vize, ma már lényegesen tisztább (Fotók: Molnár Edvárd)

Volt időszak, amikor borsólevesre hasonlított a tó vize, ma már lényegesen tisztább (Fotók: Molnár Edvárd)

– Több alkalommal is beszéltünk már arról, hogy ha egyetlen paraméter is magasabb az egyes minőségi osztályokra előírt határértékeknél, akkor az automatikusan a magasabb minőségi osztályba sorolja a tavat a vízminőség szempontjából. A gond az a Palicsi-tó esetében, hogy egyes paraméterek a negyedik és ötödik osztályba sorolják a vizet. Amennyiben ezek a harmadik minőségi osztály előírásai szerint lennének, akkor a tó vize alkalmas lenne a rekreációra, fürdésre. Konkrétan a szervesanyag-tartalom, a kémiai és biológiai oxigénfogyasztás, a pH-érték, valamint az átlátszóság az, ami nem felel meg az előírásoknak. Ezek mind olyan paraméterek, amelyek a fitoplanktonok nagy mennyiségű virágzását okozzák. Annak ellenére, hogy a harmadik szektor jobb minőségű osztályba tartozó vize táplálja a negyedik szektort, negyedik szektorban rosszabb a víz minősége, mint a többiben. Ez jól mutatja, hogy a víz minősége nemcsak attól függ, hogy milyen víz érkezik a tóba, hanem az ökológiai feltételektől is. A negyedik szektor nagyon kibetonozott, hiszen az elmúlt években az volt a cél, hogy nagy medencét alakítsanak ki belőle, és ennek következményeit most tökéletesen látjuk. Ugyanaz a víz a hármas szektorban is harmadik osztályba tartozik, s a negyedik szektorban már az ötödik osztály határértékeit is túllépi. A vízben túl sok az alga, nincs konkurenciája, nincs elég magasabb rendű növény, például nincs elég nád az erőteljes part menti nádirtások miatt, és nincsenek meg megfelelő mennyiségben azok a szervezetek, amelyek algákkal táplálkoznak, mint például a dafnia. Mindez arra mutat rá, mennyire fontos a biológiai, ökológiai egyensúly a tó életében. Reménykedhetünk, hogy amennyiben biomanipulációval megoldjuk ebben a szektorban a problémát, akkor a víz minősége is jobbá válik. A mostani víz, amely a víztisztítóból érkezik, jó minőségű. Ma már visszatértek a zooplanktonikus rákok a második és harmadik szektorba, amelyek megeszik az algákat – magyarázta Žika Reh.

Véleménye szerint a mérések eredményeit óvatosan kell értelmezni.

– Senki sem vonja kétségbe, hogy a víz a negyedik szektorban az előírások szerint az ötödik osztályba sorolandó bizonyos paraméterek miatt. Figyelembe kell venni, hogy az előírások változtak 2012 óta, és hogy a Palicsi-tó vizének paraméterei már a múltban sem feleltek meg az előírt követelményeknek. A jó hír az, hogy azok a paraméterek, amelyek manapság túllépik a határértékeket, többnyire a fitoplanktonok túlszaporodásának köszönhetőek, és ezért azt gondoljuk, hogy biomanipulációval eredményesen javítható a tó mai állapota – magyarázta a biológus.

Ami az élővilágot illeti, a Palicsi-tó minden szektorában van hal, de a turisztikai részben, vagyis a négyes szektorban vannak a legnagyobb gondok.

– Sajnos a múltban nem megfelelően definiálták a következő kérdést: nem tudtuk eldönteni, hogy a Palicsnak halastóként kell-e működnie, vagy fürdésre szeretnénk-e használni, esetleg az-e a feladata, hogy a szennyvizet begyűjtse. A különböző halasítások és az ökológiai feltételek miatt csak azok a fajok maradtak meg, amelyek invazív halfajok, és nincs helyük ebben a tóban. Nem véletlen, hogy csak ezek maradtak fenn, kiszorították a többi fajt, mert nem válogatósak, mindent megesznek. Az ezüstkárászról és a kínai razbóráról (fűzfalevélhal) van szó. Mindkettő nagy ökológiai problémát okoz. Más táplálék híján rákokkal táplálkoznak, ezek pedig ahhoz kellenek, hogy megegyék a problémát okozó algákat. Algát viszont nem esznek, de minden más növényt szívesen fogyasztanak. Tönkreteszik a többi hal fészkeit, felkavarják a vizet. Tehát mindenképpen le kellene halászni őket, és meg kellene változtatni a tó halösszetételét. Ehhez a megfelelő körülmények megteremtése után ragadozó halakat kellene telepíteni a tóba – mondta Žika Reh.