Szabadka külvárosában, a Csantavéri úton található gyárépület előtt tiltakozik az egykoron sikeres Agroseme Panonija Kft. mintegy ötven alkalmazottja. A problémák ennél a vállalatnál is a magánosításkor, 2003-ben kezdődtek. A munkások ma már nem tudnak tovább hallgatni, nincs miből ételt venniük, négy havi bér kifizetésével tartoznak nekik. Semmi mást, csupán igazságot szeretnének: amiért megdolgoztak, fizessék ki és rendezzék végre státusukat.
Ana Pavluković, a vállalat szakszervezetének elnöke lapunknak elmondta, kényszerszabadságon vannak mindannyian, nem kapták meg júniusi, júliusi, augusztusi, s most már szeptemberi bérüket sem. A munkások többsége nagyon nehéz körülmények között él. A vállalat vezetősége nem törlesztette az alkalmazottak járulékait sem 2011, 2012, 2014 és 2015 években, az egészségügyi biztosításuk is lejár október elején.
– Teljesen magukra maradtunk, az Agroseme igazgatója pedig, annak ellenére, hogy tudja: jelenleg is itt tartózkodunk, nem jelent meg a vállalatban. Az Agroseme Panonija alvállalataként működő Agrolab nevű vállalatban négy alkalmazott dolgozik, akiknek hat havi fizetéssel tartoznak, járulékaikat 2008 óta nem fizetik, egészségügyi biztosításuk pedig két éve nincs. Elég volt, nem bírjuk tovább! Eddig hallgattunk, megértőek voltunk, de egyszerűen nem tudunk már miből megélni. Addig itt maradunk, amíg nem oldódik meg a helyzetünk. Az Agroseme Panonija fennállásának 50. évfordulóját kellene ünnepelnie, ehhez képest ezzel kell szembesülnünk, hogy nem látjuk a megoldást. Ahelyett, hogy díjaznák a munkásokat, megaláznak bennünket egy olyan helyzet miatt, amiért nem mi vagyunk a felelősek. Nem ezt érdemeljük – mondta Ana Pavluković.
Milan Popović, a Függetlenség Szakszervezet elnöke tegnap délután részt vett az alkalmazottak csendes tiltakozásában a vállalat épülete előtt. Popović lapunknak azt hangsúlyozta, a legnagyobb gond az, hogy az Agrosemének tulajdonképpen nincs vagyona, csupán az a néhány gép, amelynek értéke nagyon kicsi. Minden mást eladtak már a hitelezők. A vagyon többségét a Köztársasági Vagyonügyi Igazgatóság tette pénzzé, amely valahogy meg kellett, hogy fizettesse a követeléseit. Az árverésen ezt megvásárolta az a vállalat, amely most az Agroseme vagyonának a többségi tulajdonosa, de az alkalmazottai felé semmilyen kötelezettséggel nem rendelkezik.
– A munkások be sem tudnak menni dolgozni, mert a vállalat nem rendelkezik semmivel sem, ami a munkához kellene, nincsenek épületei, nincsenek silói, az már mind az Advance Seed tulajdona. Emellett persze az is gond, hogy nincs munka. Tíz nappal ezelőtt volt egy tárgyalásunk, ahol részt vett a polgármester is, és a többségi tulajdonos képviselője is. Arról beszéltünk, hogy mivel az alkalmazottak egy részét átvette ez a vállalat, vagyis az Advance Seed, átvenne még néhány alkalmazottat, az elmaradt bérek kifizetésében pedig segítenének, annak ellenére, hogy nincs ilyen kötelezettsége. Arról azonban nem tudott nyilatkozni és nem is akart szerződést aláírni, hogy erre mikor kerülhet sor, mert hitelt kellene felvennie, hogy ezeket a tartozásokat rendezze – magyarázta Milan Popović.
Az Agroseme Panonija az egyik legsikeresebb vállalat volt a városban, a magánosítás, vagyis 2003 előtt 500 alkalmazottja volt. Jelenleg 47-en dolgoznak a vállalatnál. Az Agroseme 2012-ben elkerülte a csődeljárást, de 2012 júniusa óta folyamatosan zároltak a számlái, mintegy 280 millió dinárral.