2024. július 16., kedd

Műanyag szatyrokban élünk

Milan Kekanović, az Építőmérnöki Kar professzora újabb elismerésben részesült

A Szellemi Tulajdon Világszervezet elismerését kapta meg idén novemberben Milan Kekanović, a szabadkai Építőmérnöki Kar professzora, akinek számos innovációja, találmánya világszerte ismert és elismert. Ezúttal a Stirofert, egy energia-hatékony építőanyag kapta az elismerést. A díjról, a Stirofert felhasználásáról beszélgettünk a díjazottal.

A díjat a szerbiai innováció 95 éves évfordulója apropóján osztották Belgrádban, versenyről volt szó, négy csoportban osztottak díjakat, rendhagyó feltételekkel, amelyeknek nehéz eleget tenni, többek között, hogy nemzetközi szabadalomról legyen szó. A szabadalmak kategóriában hozta el az aranyérmet a szabadkai Milan Kekanović, aki elmondta, hogy a Stirofert szabadalmaztatása hat évbe telt, hiszen ha nemzetközileg is szabadalmaztatni szeretnénk a találmányunkat, akkor minden egyes országban ellenőrzik, hogy esetleg más innovációhoz mennyire hasonlít.

A Stirofert egy könnyű építőanyag, betonkonstrukció, sztiropor és mész vegyülete, amelynek köszönhetően az ebből épült ház nem igényel további szigetelést.

– Először Szabadkán használtuk a Stirofertet egy hozzáépítésnél, eredetileg egy pécsi gyárnak fejlesztettem ezt ki, amely közben tönkrement és ez az együttműködés nem jött létre. Szabadkán a Csíkos-nyomda épített ezzel, a Politechnikai Középiskola, a Műszaki Középiskolával szembeni tömbházak hozzáépítését ezekkel valósították meg, és nagyon jó eredményeket mutatott. A gyártás viszont Verbászon kezdődött meg, és Spanyolországgal is van együttműködés, csak a gazdasági válság ennek a sikerességébe is beleszólt. A környező országokban egyébként több helyen is épültek házak Stirofertből. Hazánkban kettő, mintegy háromezer négyzetméter alapterületű háztömb épült Mitrovicán Stirofertből, ezekben a lakásokban nyáron egyáltalán nem használnak klímát – magyarázta a professzor.

Az energiahatékonyságot már törvény szabályozza, azonban azt nem igazán tartják tiszteletben, így az újonnan épülő házakat is a klasszikus módon tervezik a tervezők, a professzor szerint egyszerűen azért, mert alábecsülik az ő munkájukat is, és a beruházó a legtöbb alkalommal gyorsan és olcsó terveket szeretne. Ezért ők is az egyszerű, hagyományos megoldásokat választják.

– Azonban a használatban megmutatkozott, hogy ezek az építőanyagok valóban jól viselkednek, télen és nyáron kiváltképp. A nyár ugyanis nagy gond, mert Szabadkán tulajdonképpen csak azokban a házakban kellemes a lét, amelyek régiek, vagyis úgynevezett vert falúak. A Stirofert ugyanúgy működik, mint ezek a házak. Átengedi a nedvességet, vagyis lélegzik a fal, viszont szigetel, így télen melegebb, nyáron pedig kellemesen hűvös. Őseink talán jobban ismerték a termodinamikát, mint mi, mert a régi anyagból készült házaikat nem szigetelték, csupán náddal, mi pedig leszigeteljük kívülről a falakat és azt hisszük, hogy megoldottuk a problémát.

Miközben a meleg továbbra is távozik a padlón, vagy éppen a mennyezeten keresztül, a fal pedig nem tud lélegezni, így a nedvesség bennmarad, izzad az ablak, penészednek a falak. Nyáron pedig ez a szigetelés megakadályozza, hogy a hűvös estéken lehűljenek a falak és a ház, mert szép lassan átmelegszik a tér, lehűlni viszont nem tud. A ház egy műanyag szatyorként működik. Meleg és párás lesz benn a levegő, amit a szervezetünk nagyon nehezen visel. Az egyetlen megoldás pedig ebben a modern időben a klímaberendezés, ami rengeteg energiát fogyaszt, a benne lévő freon tönkreteszi az ózonréteget – magyarázta Milan Kekanović, aki szerint nagy tévedés az is, hogy például a tömbházakban csak a külső falakat kell szigetelni, a mennyezetet, padlót nem, mert ott van felettünk a szomszéd. A meleg mindenhol szökik, ahol nincs szigetelés.

Előbb-utóbb be kell látni mindezt, és el kell indulni ezen az úton, változtatni a hozzáállásunkon, energiatakarékos épületeket építeni.

– A Stirofert tulajdonképpen zsaluként működik, s építéskor csak oda kerül beton, ahová mi meghatározzuk. A sztiropor pedig, ami a Stirofert alapját adja, szigetel, könnyű, meleg, az építőanyagban lévő mész pedig egészséges, vagyis fertőtlenítő hatású. Emellett nagyon nagy a teherbíró képessége. Csaknem húsz százalékos megtakarítást érhetünk el, ha a mennyezeten is van szigetelésünk. A Stirofert, amellett, hogy nagyon jól szigetel, kétirányú a terhelhetősége, ami biztonságosabbá teheti a földmozgások esetében is. Ha mindent egybevetünk, s azt is számba vesszük, hogy előírás, hogy szigetelt, energiatakarékos épületet kell építenünk, akkor sem drágább ez a módszere az építésnek, mint a ma alkalmazott, hagyományos módszerek. A szakma azonban valamiért nem nyitott ezen megoldások iránt – mondta Kekanović.