Az ország egész területén orvoshiánnyal küzdenek az egészségházak. Szabadka város több kültelepülésén is kevesebb orvos dolgozik, mint amennyire az előírások szerint szükség lenne, egyes rendelőkben csak bizonyos napokon fogadják a betegeket. Tavankúton például a múlt héten egyáltalán nem tartott nyitva az egészségház, valamint orvoshiány van Palicson is.
A Szabadkai Egészségházak év végi értékelő sajtótájékoztatóján már elhangzott, a 2015-ös évben is nehezítette a munkát az orvoshiány, kénytelenek voltak folyamatosan átcsoportosítani a munkaerőt, s így lesz ez ebben az évben is, hiszen a létszámstop miatt tilos az új munkaerő felvétele. A Szabadkai Egészségházak keretében jelenleg 130 orvos dolgozik, noha a foglalkoztatási terv 144 orvos alkalmazását irányozza elő.
Az, hogy kevesebb orvosnak több pácienst kell ellátnia két dolgot eredményez: az orvosok túlterheltek, a rendelőkben pedig sokat kell várakozni. Az évértékelő sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy amennyiben az egészségügyi tárca 2016 elején sem engedélyezi orvosok felvételét, az intézmény kénytelen lesz egyes rendelők működését a minimálisra csökkenteni.
Dobó Márta, a palicsi helyi közösség közgyűlésének elnöke lapunknak elmondta, a múlt év végén kereste fel őket a palicsi egészségház vezető orvosa, dr. Karas Zorica, s abban kérte a helyi közösség segítségét, próbáljanak meg közösen módot találni arra, hogy megkönnyítsék számukra a munkát. Tavaly óta ugyanis az eddigi négy helyett három általános orvos dolgozik a rendelőben, ahol 11 ezer karton van.
– A palicsi egészségházban évek óta nincs gyermekgyógyász sem, s tavaly óta a fogorvosi rendelő ajtaja is zárva van, illetve a laboratórium is csak hetente két alkalommal fogadja a betegeket. A nyáron nyugdíjaztatták az egyik általános orvost, így most hárman maradtak, holott tudomásom szerint 11 ezer kartonra már öt általános orvos kellene, hogy jusson. Az általános orvos hiánya Palicsot és Ludast, a gyermekgyógyász, a fogorvos, és a laboratórium viszont öt helyi közösséget fed, Palicsot, Ludast, Hajdújárást, Királyhalmát és Nagyradanovácot – magyarázta Dobó Márta, majd hozzátette, a helyi közösség, közgyűlési döntés értelmében kéréssel fordult az önkormányzathoz december közepén, hogy valamiképpen találjon megoldást az orvoshiányra. Ebben a kérésben szerepel, hogy Palicsnak öt általános orvosra, két gyermekgyógyászra és két fogorvosra lenne szüksége.
– Ebben a kérdésben természetesen a helyi közösség nem illetékes, viszont a polgárok kérdéseire, kéréseire megpróbáljuk megtalálni a válaszokat, és az itteni vezető orvos is hozzánk fordult segítségért. Azt, hogy nehézségekkel küzdenek, a doktornő is megerősítette, s bízunk benne, hogy találunk rá közösen megoldást – mondta Dobó Márta.
Gondoknak néz elébe januártól a felnőttek fogorvosi szolgálata is a városközpontban. Mint már arról beszámoltunk, a minisztérium határozatot hozott arról, hogy meg kell állapítani a fogorvosi szolgálatokban a munkaerő-felesleget. A foglalkoztatási terv alapján a Szabadkai Egészségház 32 fogorvost, illetve 48 fogászati nővért és fogtechnikust alkalmazhat a kötelező egészségbiztosítás szükségleteinek kielégítéséhez. A szabadkai fogorvosi szolgálat kereteiben jelenleg 89-en dolgoznak, ezért kénytelenek voltak a racionalizáció miatt kilenccel csökkenteni az alkalmazottak számát. E leépítés miatt a palicsi és a sándori rendelők fogorvos nélkül maradtak.
Az idei évi tervek közé tartozik egyébként a palicsi rendelő átfogó renoválása, ami a tetőszerkezet javítását, a padló cseréjét és az épület vízszigetelését jelenti. Ennek köszönhetően a palicsiak és a környékbeliek jobb feltételek mellett vehetik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat. Amennyiben azonban nem hoznak pozitív döntést az új munkaerő alkalmazásának jóváhagyásáról, továbbra is napokat kell majd várni az ellátásra, illetve a városba kell utazni a sürgős vérvételi eredményekért, fogorvosi és gyermekorvosi ellátásért.