Szabadkához 36 helyi közösség tartozik, ebből 16 a városon kívül és 20 a városban található. Sorozatunkban a helyi közösségeinkben felmerülő problémákra és tervekre kívánjuk felhívni a figyelmet.
Csantavér csaknem 6500 lakosának még ma is mintegy kilencven százaléka magyarnak vallja magát, s ezzel az egyik leghomogénebb település Vajdaságban. Az elvándorlás ezen a településen sem ismeretlen jelenség, a helyiek azonban bíznak abban, hogy a fiatalok megtalálják a megélhetést falun is.
Csantavér említése Mátyás király nevéhez fűződik, aki 1462-ben, az akkor Csongrád megyei Chontafeyer nevű falut édesanyjának adományozta. Később csupán pusztaságként említik, majd amikor Szabadka elnyeri a Szabad Királyi Város címet, Csantavért is elkezdik betelepíteni.
Csantavéren néhány évtizeddel ezelőtt mintegy tízezren éltek, ma ez a szám megfogyatkozott, annak ellenére, hogy a településen két sikeres nagyvállalat, és több sikeres kisvállalkozó is van.
A településen a lakosság nagy része mezőgazdasággal foglalkozik, sertést, vagy marhát nevel. Az, hogy a fiatalok még bíznak az itt maradásban, szeretik Csantavért, mutatja az is, hogy 63 gyermek született tavaly.
MEGÉLHETÉS
A fő megélhetést a Gebi és a Farm Commerc adják, és van még néhány sikeres vállalkozás, mint a Fruitika, Bevira, a Kovács műhely. A fiatalok is szeretnének munkához jutni, csak lelket kell beléjük önteni, hogy kedvet kapjanak ahhoz, hogy helyben tudjanak boldogulni – magyarázza Földi Márta, a helyi közösség elnöke, majd hozzáteszi, innen is sokan elmentek külföldre, de bíznak benne, hogy falun is meg lehet találni a boldogulást, s a helyi közösség vezetősége ebben is szeretne segíteni a fiataloknak.
BERUHÁZÁSOK
A településen kisebb útjavításokra, aszfaltozásra került sor az elmúlt évben. Az idén pedig a Crvena zvezda, a Nagyfény felőli Vajdaság utcára, a Szőlősoron a második szőlősorra, és a Szenttamási utca egy részére kerül aszfaltburkolat – tudtuk meg Búrány Ferenctől, a helyi közösség elnökhelyettesétől.
Ami a legnagyobb segítség a helyieknek, az az akkumulációs tó, amelyet tavaly alakítottak ki önkormányzati és tartományi eszközök társításával Csantavér határában, a Csík-ér egyik holtágán. A tó elsősorban a felszíni vizek elvezetésére is szolgál majd, de a tervek szerint a szigeten erdősítenek majd, a tavat pedig rekreációs és idegenforgalmi célokra is használhatnák a helyiek. A fásítást az idén végzik el.
– Tavasszal a sziget területén egy helyi vállalkozónak köszönhetően, aki több mint kétezer fát ajándékoz a falunak, önkéntes munkaakcióval ültetjük majd el a fákat, illetve a falu más területein is zöldesítünk majd. Parkolóhely-szűkében vagyunk a falu központi részében, vasárnap és piacnapkor mindenhol parkolnak már autók, el vannak hanyagolva az útkereszteződéseink, ezeknek a rendezése is tervben van. Az esővíz-elvezetés sem működik, betemetődtek az árkok, ezért erre szeretnénk támogatást kérni, hogy fel tudjuk újítani, illetve új árkokat hozzunk létre. Tavaly a Komvallal közösen elkezdtük az útszegélyek tisztítását, ezt folytatjuk az idén is – mondta Kelemen Szilárd, a helyi közösség tanácsának elnöke.
– Novemberben átadtuk a felújított színházépületet, ami minden csantavérinek nagy örömet okozott. Évadnyitóként Kálmán Imre legismertebb operettjét, a Csárdáskirálynőt hozzuk el, az Újvidéki Színház előadásában, február 6-án láthatja ezt a csantavéri közönség – ismertette a terveket Földi Márta, majd hozzátette, a színházterem mindenki számára nyitva áll, a művelődési szervezetek, az iskola, valamint olyan civil szervezetek számára is, aki nagyobb horderejű rendezvényt szeretne itt tartani. Azok, akik szeretnék igénybe venni a színháztermet, a helyi közösségben kell, hogy az igényeiket átadják, hogy egyeztetni tudják, és kerek egésszé tudják formálni a programot.
Az épületen egyébként még folynak a kisebb javítási munkálatok, voltak hiányosságok a kivitelezésben, ezt február 2-ig elvégzi a kivitelező, az ígéretek szerint, tudtuk meg Földi Mártától.
Tavaly adták át a településen a Takács Gáspár, valamikori plébánosról elnevezett közösségi házat, amely a templom udvarában található. Ebben a házban elszállásolhatók majd a diákok, gyerekek, akik Csantavérre érkeznek, táborba, hiszen a helyi plébános nagyon aktív, a fiatalokat, gyermekeket összefogja.
A SZENNYVÍZ TISZTÍTATLANUL FOLYIK A CSÍK-ÉRBE
Ami a vízellátást illeti, van ugyan vízvezeték Csantavéren, azonban Búrány Ferenc azt mondja, a teljes hálózatra ráférne a felújítás. A szennyvízelvezetés azonban nagyobb gond a településen.
– Mindössze a központi részben van szennyvízelvezetés, de az is tisztítatlanul folyik a Csík-érbe – mondja Kelemen Szilárd. A falu nagy részében a háztartásoknak saját emésztőgödre van. Egy időben működött a szennyvíztisztító, de tönkrement. A főkollektor kiépítéséhez szükséges projektdokumentáció elkészült, csak pénz kellene hozzá. A szeméttelep mellett talán ez a legnagyobb gondja a falunak – mondja Kelemen Szilárd.
Búrány Ferenc a szeméttelep kapcsán hozzáteszi, a falu nyugati határában van egy szeméttelepük, de az emberek beöntik a bejáratba a szemetet, csak hogy minél előbb leléphessenek, és a környező szántókat sem kímélik. A Komval ugyan elszállítja rendszer szerint a háztartásokból a hulladékot, de a helyiek, és a környékbeliek is elhozzák ide a szemetüket, mert nem kell érte fizetni.
– Építési törmeléket, a nyáron egy kamion csontot hozott valaki. Amikor már be se lehet menni, akkor Szabadkáról küldenek gépet, s az összetúrja egy helyre. A kommunális rendőrség is tehetetlen – mondja Búrány Ferenc.
Csantavéren több alkalommal is azért jártunk, mert nagyon rossz volt a közbiztonság, sok volt a rablás, az emberek sokszor el sem mertek menni otthonról. Az elmúlt egy-két évben viszont a közbiztonság jó. – Nagyon jó az együttműködés a helyi rendőrökkel, hatan dolgoznak a faluban, van egy nyomozónk is, és csak jót tudunk mondani a munkájukról – mondta Búrány Ferenc.
FOGADÓNAP A HELYI KÖZÖSSÉGBEN
– Minden hónap második keddjén 16 és 18 óra között fogadónapot tartunk, meghallgatjuk a problémákat és igyekszünk orvosolni, nagyon jók a visszajelzések. Talán az volt eddig a gond, hogy hiába mondták el a problémáikat az emberek, nem történt semmi. Apró cselekvések elegendőek, s a polgárok felajánlják a segítségüket. Bízunk benne, hogy folytatódnak a beruházások, ehhez nagyban hozzájárul a VMSZ városi szervezete, s a sikerességhez VMSZ-es városvezetésre is szükség van, hiszen mi szinte csak az önkormányzati támogatásra számíthatunk – mondta Földi Márta.