2024. július 17., szerda

Eladják a Sever vagyonát

Tönkrement az anyavállalat – A kisrészvényesek megakadályoznák a vállalat szétdarabolását

Az ausztriai A-Tec Industries csődje miatt, melynek tulajdonát képezi az ATB Sever vállalat is, a Sever vagyonának eladására készülnek. A vállalat vezetősége először úgy nyilatkozott, hogy ez a Severre nem lesz semmilyen hatással, de néhány nappal később megjelent a hirdetés a vállalati vagyon egy részének eladásáról, a munkások átvételével.

Vanja Dragojlović, a Kisrészvényesek Egyesületének elnöke kiemelte, pontosan az történik, amit már korábban megjósoltak, a vállalatot szétdarabolják és eladják, s hiába fordultak már sokkal korábban levélben a kormányhoz, semmilyen választ nem kaptak.

– Továbbra is azt akarjuk elérni, hogy vizsgálják felül és semmisítsék meg az adásvételi szerződést, ami kimondottan káros volt úgy a dolgozók, mint az állam számára. Megpróbáljunk bírósági úton megakadályozni, hogy a vállalat vagyonát mindaddig ne adhassák el, amíg a ki nem fizetett bérek miatti per a munkások és a Sever között le nem zárul, így próbáljuk megvédeni a kisrészvényesek érdekeit és ismét a kormányhoz fordulunk segítségért.

A privatizáció óta mintegy ezerhétszáz munkás került utcára, jelenleg nyolcszázötven munkása van a Severnek. A vállalat üzemrészlegeit a munkások egy részével együtt „adják el”, ami az elnök szerint közvetett úton újabb felmondásokat jelent.

– Szerintem az volt a végső cél, hogy tönkretegyék a vállalatot, mely világszinten ismert volt, egyben konkurenciát is jelentett. Nevetségesen alacsony áron adták el, gyanús körülmények között került át a vállalat 95 százaléka a tulajdonos kezébe, aki innentől kezdve bármit megtehet. Az előző kormányt hibáztatom mindezért.

Olajos Nagy Miklós a Polgári Kezdeményezés képviselőjeként elmondta, azzal a céllal alakultak meg, hogy megpróbálják elérni az ATB Sever privatizációjának kivizsgálását, vagyis, hogy a vevő eleget tett-e az adásvételi szerződésben vállalt kötelezettségeinek.

– A megígért 16,1 millió eurós befektetésből nem lett semmi, a tizenegy termelőprogramból mindössze kettő él még, a többit leállították. Az ígéretekből semmi sem teljesült. Ugyanazt kellene tenni, mint a Bratstvo Vagongyár esetében. Az államnak kellene közbeavatkoznia, és új partnert kellene találnia a Severnek, hogy az újra talpra álljon. Az önkormányzatnak itt is ki kellene állnia a vállalatért, ez a város érdeke is, mert lehet, hogy hamarosan újabb munkanélküliekkel kell számolni.