2024. július 19., péntek

Iszapot áramfejlesztésre

Kiegyenlítik az ipari és a háztartási víz árát
Fotó: Molnár Edvárd

Az új szennyvíztisztító üzembe helyezésével mintegy 50 millió dinárral növekednek majd a vállalat kiadásai

A polgárok többek között a víz árán érzik a beruházást, mégis rendkívül fontos szerepet játszik a város életében az új szennyvíztisztító megépítése. A munkálatok a kivitelezők ígéretei szerint május végén befejeződnek, a tisztítót ekkor helyezik próbaüzembe, ami után a Palicsi-tóba jelentősen tisztább víz folyik majd.

Rábaközi Tamás, a szennyvíztisztító építésének koordinátora elmondta, az épületek elkészültek, már csak az utak kiépítése és a zöldövezet kialakítása maradt hátra.

– A villamossági szakemberek most kötik be az áramot és néhány nap múlva lehetőségünk nyílik arra, hogy elindítsuk a rendszert – emelte ki Rábaközi Tamás, majd elmondta, hogy a szennyvíz egy zárt szivattyúközpontba megy be, amibe finom rácsokat, illetve homokcsapdát építettek be. Mivel zárt, a rendszer szagmentes. A szivattyúból a hulladékvíz az ülepítőkbe kerül, majd az aerációs medencékbe, amelyek egy része fedett, így a szennyvíz nem érintkezik levegővel. Vagyis ez egy oxigénmentes hely, ahol a nitrátok kiválasztása folyik. Ezek után a víz a medencék többi részében forog, ahol nagy propellerek forgatják, illetve levegővel dúsítják azt.

Rábaközi Tamás elmagyarázta, hogy ez után kerül a már tisztított szennyvíz a másodlagos ülepítőkbe. Az iszapot digesztorokban gyűjtik, ahol zárt rendszerben rothasztják azt.

– A felszabadult metán két áramfejlesztőbe kerül, így elektromos áramot takarítunk meg. Vagyis saját áramfejlesztőnk lesz, amely 250–300 kilowatt áramot fejleszt majd, attól függően, hogy mennyi iszapunk lesz, illetve mennyi metánt tudunk előállítani. Ha a szennyvíz nagyon piszkos lesz, akkor több iszapunk keletkezik majd, illetve több metánt tudunk előállítani – magyarázta a szakember, majd hozzátette: – Természetesen működni fog a szennyvíztisztító régi része is. Így három kapacitást használunk majd, amelyek közül az egyik 36 ezer köbméter vizet képes megtisztítani naponta, amikor száraz az idő. De esős időben ennek a vízmennyiségnek a kétszeresét is át tudjuk tisztítani. Nagyon esős időszakokban pedig 102–105 ezer köbméter víz áteresztésére is képesek leszünk. Természetesen az esős időben tisztább a víz, de 72 ezer köbméter iszapos, piszkos vizet is meg tudunk tisztítani naponta. A megtisztított víz minősége pedig, amit a Palicsi-tóba eresztünk, az európai követelményeknek is megfelel – mondta.

A régi szennyvíztisztító felújítása folyamatban van, ugyanis azt is működésbe szeretnék helyezni május végén.

Saša Vučinić polgármester elmondta, hogy a munkálatokhoz szükséges anyagi támogatást kemény munkával tudták előteremteni. Kiemelte, az önkormányzat átutalta azt az összeget, amit erre az építkezésre szántak.

– Már csak 474 ezer euró átutalása maradt hátra, amit a költségvetésben elkülönítettük erre a célra – emelte ki a polgármester.

Ez a beruházás 2012-től magával vonja a vízfogyasztás árának növekedését, vagyis kiegyenlítik a víz árát a gazdasági árral. A polgármester elmondásai szerint a víz árának kiegyenlítését elhalasztották, de ha ma egyenlítenék ki az ipari fogyasztást a háztartási fogyasztással, a víz 110–115 dinárba kerülne. Elmondta, hogy az idén várhatóan emelkedni fog a víz ára, de még nem egyenlítik ki a két árat.

Cseke Imre, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatója elmondta, hogy a szennyvíztisztítóba való beruházás jelentősen leterheli a vállalat költségvetését.

– A hitelt 2019-ig kell kifizetnünk, ami részletekben fog történni, vagyis az első kifizetés június 17-én lesz, a második pedig december 17-ig. A hitel euró alapú, így a részlet dinárértéke is az euró árfolyamától függ. Az idei törlesztőrészlet megközelítőleg 71,5 millió dinár, ami nagy megterhelést jelent a közvállalat számára – hallottuk Cseke Imrétől, majd hozzátette: – Azt nem tudnám megmondani, hogy mennyibe kerül majd a szennyvíztisztító rendszerének fenntartása, de azt már most tudom, hogy mintegy 30 millióval többet kell elkülönítenünk a karbantartásra, a különböző vegyszerekre pedig további 20 millió dinárra van szükség. Vagyis legalább mintegy 50 millió dinárral növekednek majd a kiadásaink – mondta.