2024. július 20., szombat

Korhadt és törött deszkák

A móló felújítását a Férfi strandon jövőre tervezik

Nem oly régen az egyik legkedveltebb palicsi strand volt a fiatalok körében. Aki nem ment ki időben a Férfi strandra, nem talált magának helyet, hogy lepakolja holmiját a mólón. Varázsa abban rejlett, hogy amellett, hogy a partról is be lehetett menni a vízbe – ezt főként a gyerekes családok kedvelték, hiszen ott sekély volt a víz –, a „vízen” is lehetett napozni. Ma azonban ritkán lehet fürdőzőket látni a mólón, hiszen az éveknek, az időjárási viszonynak és a vandalizmusnak köszönhetően balesetveszélyessé vált.

– A móló tartószerkezetének egy része 30 évnél is idősebb. Annak idején ezt azért hozták létre, hogy a fürdőzők könnyebben a vízbe jussanak, illetve kialakítottak egy vízilabda medencét is a közepén. Abban az időben, vagyis a hatvanas években, amikor a mólót megépítették, Szabadka volt a vízi sportok központja. A válogatott vízilabdázók között jelentős számban voltak szabadkaiak is. A hoki válogatott játékosok közül 8-an éppen a Böge-háromszögből, vagyis a Kanizsai út, a Szegedi út és a Böge utcákkal határolt területről származtak – hallottuk Dragutin Miljkovićtól, a Palics–Ludas Közvállalat igazgatójától. Elmondta, hogy a móló felújítása során a régi mólót teljesen lebontották, majd a helyére állították fel a ma is látható mólót.

– A Férfi strandon levő móló felújítását 1974-ben kezdték. Az akkori projektum szerint a móló úgy nézett ki, mint most. Egy medencét is kialakítottak rajta, hiszen tavi vízilabda nélkül elképzelhetetlen lett volna akkor az élet. Kisebb változásokat 1986-ban hajtottak végre ezen a mólón, egy színpaddal bővítették ki, amit az akkori szabadkai színház elvárásának megfelelően. Ám a móló folyamatos fenntartása, illetve felújítása mindig pénzforrás hiányától küszködött. Így az alapokat relatív jól megépítették, ám a padlózat három gyenge ponttal rendelkezik. Nagyon kevés olyan fafajta létezik, amely ellenáll a gombáknak, illetve jól alkalmazkodik az időjárási viszonyokhoz. A gombák, illetve olyan organizmusok miatt kell az elhelyezett deszkákat kékköves oldatban leáztatni, amelyek előidézik a fa rothadását. Ez után kenik be fáradt olajjal. Jelen pillanatban is jelentős része az eredeti deszkáknak megmaradt. A tó közepe felé haladva azonban a deszkák a súlytól meghajolnak azért, mert ezeket a 6–7 méter hosszú deszkákat nem itatták át a kellő folyadékkal. Ezek a deszkák a szögeknél elkezdtek korhadni és törni – magyarázta az igazgató, majd hozzátette: – Mi 1997-ben és 1998-ban lecseréltünk néhány eltörött deszkát. Mintegy 64 köbméter fenyőfát vásároltunk akkor, ugyanis a fenyő viselkedik a legmegfelelőbben az ilyen körülmények között. Ám ez a mennyiség nem volt elég a belső deszkasor cseréjére. Az alsó padlózat relatív jó, néha törik, ám rendszeresen cseréljük, de a belső deszkasor nagyon rossz állapotban van. Terveink szerint jövőre a móló bal szárnyát teljesen felújítjuk. De itt már nem használhatunk fenyőt, ugyanis ezen a részen a móló állandóan nedves, a tölgy viselné a legjobban az ott uralkodó körülményeket, vagy rosszabb esetben akácfát tennénk oda – mondta. Megtudtuk, hogy az előkészítő munkálatokat őszre kezdik el. Ekkor szerzik be a szükséges faanyagot, hogy a deszkáknak legyen idejük kiszáradni. Egyelőre még nem áll a rendelkezésükre a szükséges pénzeszköz. A nyilvános objektumok fenntartásának címén igényelnek majd pénzeszközöket a munkálatokra.

Kiemelte, egyelőre a Palicsi-tavon nincs érdekesebb objektum, mint a móló, de abban reménykedik, hogy valamikor tavi várost alakíthatnak ki, ahol biztonságosabb módon szórakozhatnak majd a fürdőzők. Az idegenforgalmi főterv a Férfi strand helyére is polgári strandot tervezett, ám annak kialakítását a kor igényeire bízták.