2024. november 25., hétfő

Vizsgálják a levegő szennyezettségét

Az Azohem környékén élők a tartományi felügyelőséghez fordultak

A tartományi környezetvédelmi felügyelőség elrendelte a szabadkai Azohem műtrágyagyár közvetlen környékén a zajártalom és a levegő szennyezettségének mérését. A szennyezettséget mérő készüléket a gyárral szomszédos telken, Kovács Ferenc udvarában állították fel, és tizennégy mintát gyűjtöttek össze. A lakosok arra számítanak, hogy a kapott eredmények elegendőnek bizonyulnak majd, hogy a gyár végképp beszüntesse működését és elköltözzön onnan.

Kovács Ferenc elmondta, hogy mivel az utóbbi hónapokban nem történt sok változás az Azohem ügyében, a tartományi környezetvédelmi felügyelőséghez fordult, levelében beszámolt a tarthatatlan helyzetről, és a segítségüket kérte. Kovács elmondta, Dragan Sekulić tartományi környezetvédelmi felügyelő elrendelte a vizsgálatokat, melynek az Azohem állja a költségeit, s erre az időre a gyár is leállt a működéssel. A levegő szennyezettségének mérése a napokban fejeződött be, mely két héten keresztül tartott, s összesen tizennégy mintát gyűjtöttek be, naponta cserélve a szűrőket. A mintákat az újvidéki közegészségügyi intézet emberei elemezték, de Kovács szerint az eredményeket várhatóan nem fogják nyilvánosságra hozni, és csak a felügyelőséget, valamint az Azohem tulajdonosát tájékoztatják majd.

– Hihetetlen, hogy huszonnégy óra alatt mennyi szennyeződés rakodik le a szűrőkben. Annyit máris tudunk, hogy a mintákból világosan kimutathatók bizonyos méreganyagok és nyomokban műtrágyát is tartalmaznak. Nem is fontos, hogy pontosan ismerjük a mérés eredményeit, az egészségünkön lemérhető a gyár működésének káros hatása. Remélem, hogy a kapott minták alapján végre el tudjuk érni, hogy az Azohem elköltözzön innen, hiszen ez nem ipari negyed. Ha nem manipulálnak a vizsgálat eredményeivel, akkor reális esélyünk van erre – mondta Kovács.

A gyár az elmúlt hónapokban több ízben is leállt, majd újra dolgozni kezdett, a teherautók pedig több ízben is szállítottak nyersanyagot a termeléshez. A Makkhetes utcáit nemcsak az Azohem teherautói teszik tönkre, a homokkitermelés miatt közel ötven tonnás kamionok közlekednek a környéken, mellyel lassan teljesen tönkreteszik az aszfaltot. Kovács Ferenc arról is beszámolt, hogy mióta felépült a gyár, vihar idején rengeteg villámot vonz a környékre, ami azelőtt nem volt tapasztalható. Az ott élők remélik, mielőbb intézkednek az ügyben, és végre megoldódik az évek óta húzódó ügy.

Fotó: Molnár Edvárd

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás