2024. július 20., szombat

Közbiztonság a vállalatokban

A munkahelyi sérülések a leggyakoribbak

Felmérések szerint a munkahelyi, majd a háztartási, illetve a közlekedési sérülések a leggyakoribbak, azzal, hogy a legsúlyosabb sérülések a közúti balesetekben fordulnak elő, majd a munkahelyen, és a legenyhébbek a háztartási sérülések. Ezért is fontos az elsősegélynyújtás ismerete.

A Vöröskereszt fontos aktivitásai közé tartozott a kilencvenes években az elsősegélynyújtás, hiszen az autóiskolákban, az általános iskolákban, középiskolákban és a munkahelyeken is fontos elemét képezte a közbiztonságnak. Sajnos az idő múlásával az iskolák tantervében szinte teljesen mellékes szerepet kapott, a kezdő sofőrök csupán elméleti tudást szerezhetnek, egyes vállatok pedig egyáltalán nem fektetnek erre hangsúlyt.

Szendi Zsolttól, a szabadkai Vöröskereszt szakmunkatárástól megtudtuk, éveken keresztül mellékessé vált az elsősegély oktatása. Három évvel ezelőtt a Szerbiai Vöröskereszt megfogalmazta a vöröskeresztről szóló törvényt, amelyben saját kötelezettségeiket, aktivitásaikat összegezték, és amibe az is benne foglaltatik, hogy ez az a szervezet, amely elsősegélyt oktathat és bizonylatot adhat ki az elvégzett tanfolyamokról. Rámutatott, annak ellenére, hogy a szabadkai Vöröskereszt szakmunkatársai 2004 óta próbálják felhívni a vállalatok figyelmét arra, hogy mennyire fontos szerepet játszik a munkabiztonság szempontjából az elsősegély ismerte, az igazi áttörésre az elmúlt időszakban, mintegy másfél éve került sor, miután megszületett a munkahelyi biztonságról szóló törvény.

– Az elmúlt másfél év alatt 250 alkalmazottat képeztünk ki, különböző vállatokból – hallottuk Szendi Zsolttól. Hozzátette, hogy 12 elméleti és gyakorlati órát hallgatnak le azok, akiket vállalatuk megjelöl. A kiosztott diploma két évig érvényes, ezt követően frissíteni kell az elsajátított tudást. Rámutatott, egyre több vállalat tulajdonosa ismeri fel az elsősegélynyújtás ismeretének jelentőségét, mégis csupán egy olyan szabadkai vállalattal tartják a kapcsolatot, akik nem csak a tudás megszerzéséért kérik ki a Vöröskereszt szakmunkatársainak tanácsát, hanem a közbiztonság fokozása érdekében is.

– Betartották minden javaslatunkat, vagyis oda helyezték el az elsősegélydobozokat, ahová ajánlottuk. Természetesen ők tudják legjobban, hogy a gyártás melyik fázisa a leginkább balesetveszélyes. Ezt figyelembe véve javasoltuk a dobozok elhelyezését. És mi ellenőrizzük a felszerelésüket is. Ez a vállalat a munkát is úgy szervezi meg, hogy minden műszakban legyen olyan alkalmazott, aki tud elsősegélyt nyújtani – mondta a szakmunkatárs. Elmondta, még mindig szükség van arra, hogy a vállalatokban tudatosítsák, hogy az elsősegélynyújtás nélkülözése nem csak a munkaerő kieséséhez vezethet, hanem a kártérítés kifizetése sérülés esetén is jelentősen megterhelheti a céget.

– Fontos azt is kiemelni, hogy az agy 4 másodperc alatt hal el, valamint az ember 30-60 másodperc alatt vérzik el. A fejlett országokban, például Amerikában 4 perc alatt ér ki a mentő. Nálunk, amennyiben a segítség késése tragikus következményekkel jár, mindenki a hibásokat keresi, de arra senki nem gondol, hogy amíg várjuk a segítséget, mi mindet tehetünk, akár megmenthetjük valaki életét – mutatott rá Szendi Zsolt.