2024. július 20., szombat

Rendezési tervre van szükség

A Palics–Ludas Közvállalatnak a szabadkai végrehajtó bizottság adott engedélyt a part menti objektumok felállítására

Az elmúlt időszakban nagy felháborodással fogadták nem csak a palicsiak, hanem a politikusok is a Palicsi-tó partján lévő építmények mellett kialakított újabb objektumokat. Két hete a palicsi helyi közösségben Maglai Jenő, a városi képviselő-testület elnöke és Puha Gábor, a palicsi helyi közösség elnöke sajtótájékoztatót tartott, amelyen illusztrációként használt képek segítségével mutattak rá a település azon mozzanataira, amelyek megoldásra várnak. Ilyen például az építési engedély nélkül elhelyezett kisebb-nagyobb, különböző célt szolgáló bódék jelenléte, az elhanyagolt területek, valamint a kisajátított közterületek is. A város vezetői akkor a Palics–Ludas Közvállalatot emelték ki a kaotikus helyzet felelőseként.

– A szabad strand a legnépszerűbb fürdőhely Palicson, talán azért, mert nem kell belépőjegyet fizetni, nincs megszabott házirend. Főként családok látogatnak el ide, illetve azok a fiatalok, akik élvezni szeretnék nem csak a tó vizét, hanem a mozgás lehetőségeit. Arra törekszünk, hogy karban tartsuk a zuhanyzókat a parton, hogy például a zöld algákat le tudják mosni magukról a fürdőzők. Nyilvános toaletteket működtetünk, valamint minden nap összegyűjtjük a szemetet. Ám a strandra látogatók ettől többet szeretnének – magyarázta Dragutin Miljković, a Palics–Ludas Közvállalat igazgatója. Elmondta, hogy a korábbi években a part mentén éttermek működtek, amelyek nagyon népszerűek voltak a látogatók körében. A vendéglátóipari létesítmények közül már több bezárt, de nyíltak újak is.

– A nyolcvanas években nyílt egy cukrászda, majd pedig egy hamburger sütöde. A legújabb intézmény egy csárda. Nyilvánvalóvá vált, hogy valamit fel kell kínálni a fürdőzőknek ezen a partszakaszon, ezért 2004-ben levéllel fordultunk a képviselő-testülethez. Tanácsot kértünk tőlük, ugyanis a víkendtelepre már létezett egy részletes rendezési terv, amit különböző okok miatt nem sikerült megvalósítani. Ezért az akkori végrehajtó bizottságnak azt ajánlottuk fel, hogy parcellázzák ki a strandot, hogy pályát alakíthassunk ki a strandlabdának, a kis futballnak, vízi kosárlabdának. Tavaly a szabad strandon 90 ezer ember fordult meg, vagyis a Palicsra látogatók, illetve fürdőzők háromnegyede itt pihent. Ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni – emelte ki az igazgató, majd hozzátette: – Engedélyt kaptunk akkor a végrehajtó bizottságtól, hogy ezt a projektumot véghez vigyük. Hirdetést adtunk fel montázs épületek elhelyezésére. Egy évre rá, vagyis 2005-ben megváltozott a törvény, ami már nem ismerte a montázs épület kategóriáját. Így az épületek működtetőivel szerződést kötöttünk arról, hogy a területet használják és gondozzák. Áramot adtunk ezeknek az objektumoknak, de mivel nincs lehetőség arra, hogy egészségügyi gócpontot építsünk fel, kénytelenek a nyilvános toaletteket használni. A kávézóknak pedig egy tartályuk van, ami összegyűjti a szennyvizet, így az nem kerül a tóba – magyarázta Dragutin Miljković. Kiemelte, jó az együttműködésük azokkal, akik a strandon sporteseményeket szerveznek, illetve a strand elején működő kis kávézó tulajdonosával is. Így meg tudták beszélni, hogy a bérleti díjat a fürdőzők biztonságára költik, vagyis azok a vendéglátóipari létesítmények, amelyek ott működnek, a bérleti díj fejében, a vízi mentők bérét állják. A vízi mentőket pedig a Palics–Ludas foglalkoztatja.

Az igazgató elmondta továbbá, hogy Palics többet kínál, mint amit kihasználnak. Határozatokra és részletes rendezési tervre van szükség, hogy a parton olyan objektumok létesüljenek, amelyekre szükség van és amelyek az előírások szerint működnek.

– Beismerem, hogy ebben az esetben minden improvizált módon van megoldva és ezt meg kell változtatni. Ez év februárjában levéllel fordultunk a városrendezési intézethez, hogy találjanak megoldást erre a helyzetre. Ugyanis amíg nem rendeződik ez a helyzet, nem tudunk profitot megvalósítani. Ám a választások miatt ez a kezdeményezés eddig még nem került a képviselő-testület napirendjére – mutatott rá.

Dragutin Miljković rátért a helyi közösséggel való együttműködésre is. Cáfolta, hogy nem tartják a kapcsolatot velük.

– Természetesen nem vagyunk naponta kapcsolatban, és gyakran nem kérjük ki a helyi közösség tanácsát. De bármikor a helyi közösség hozzánk fordult, támogattuk, segítettük a kezdeményezésüket. A mi feladatunk az, hogy idegenforgalmi kínáltunk legyen, és ne csak a helyiek látogassák a rendezvényeinket, hanem más településekről, városokból is Palicsra csábítsuk a látogatókat – mondta az igazgató.