2024. november 25., hétfő

Hulladékkezelés a kórházban

Megoldódni látszik az egészségügyi hulladék-probléma

A szabadkai Városi Közkórházban helyezték elsőként üzembe az új hulladékkezelőt, mely a veszélyesnek minősülő egészségügyi hulladékot sterilizálja és aprítja fel, így a szeméttelepre kerülve nem veszélyezteti a környezetet. A kórház egyúttal egy új és korszerűen felszerelt mentőautót is kapott.

Az ország több városában terveznek ilyen hulladékkezelőket létrehozni, melyre mintegy hétmillió eurót különítettek el. A projektum az Egészségügyi Minisztérium, a Tartományi Egészségügyi Titkárság és az Európai Újjáépítési Ügynökség támogatásával valósul meg, melyet 2006-ban kezdtek meg, és jövő év júniusáig kell, hogy elkészüljön. Összesen hetvennyolc gépet helyeznek majd üzembe az országban, az elsőt pedig Szabadkán indították be tegnap, mely lefedi az észak-bácskai régió által termelt hulladék feldolgozását és sterilizációját.

A felszerelés lehetővé teszi a használt tűk, vatták, gézek, epruvetták, illetve minden olyan anyag sterilizációját és feldolgozását, melyet a kórház és az ambulanciák termelnek. Erre a célra rendelkezésre áll egy jármű is, mely ezt a hulladékot a szeméttelepre szállítja.

– A berendezés 1200 kilogramm egészségügyi hulladékot képes feldolgozni naponta.– A hulladékot összegyűjtjük, lemérjük, sterilizáljuk, ledaráljuk, ezután pedig a szeméttelepre szállítjuk – magyarázta a hulladékkezelés folyamatát Goran Bićanin, a kórház igazgatója, aki köszönetét fejezte ki a titkárságnak és a minisztériumnak, hogy támogatásukkal ez a projektum megvalósulhatott.

– Nagy öröm számomra, hogy az évek óta tartó probléma, amit az egészségügyi hulladék jelentett, végre megoldódik, és Szabadka lehet az első város az országban, ahol a hulladék kezelése beindult. Fontos szempont, hogy ezzel jelentősen hozzájárulhatunk a környezet megóvásához is – nyilatkozta Saša Vučinić, Szabadka polgármestere.

A Tartományi Egészségügyi Titkárság, a Köztársasági Egészségügyi Alap és Szabadka polgárainak összefogása révén a kórház egy új mentőautót is kapott, melynek kulcsait dr. Csengeri Attila, tartományi egészségügyi titkár adta át. A nyolcmillió dinárt érő mentőautó nemcsak külsejében tér el a megszokottól, a legkorszerűbb berendezésekkel is felszerelték. Nagyobb belső térrel rendelkezik, így többen tudnak foglalkozni a beteggel a szállítás alatt, el tudják végezni a vitális funkciók ellenőrzését illetve azok fenntartását, tartalmaz EKG-gépet, defibrillátort, pacemakert, lélegeztetőgépet, vákuum-matracot, és speciális hordágyat a gerincsérültek részére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás