2024. július 20., szombat

Biztonságosabb építkezéseket

Az állami tulajdonban levő mezőgazdasági területek átruházását és gazdasági területté való átminősítését kérte a város

Hamarosan a szabadkai önkormányzat mintegy ötven hektár építési területtel rendelkezhet, mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Saša Vučinić, Szabadka polgármestere.

A polgármestertől megtudtuk, hogy az építési idényre készülve, kapcsolatba léptek Saša Dragin mezőgazdasági miniszterrel, hogy azokat a területeket illetően, amelyek állami tulajdonban vannak, és beleesnek a város építési területébe, hagyja jóvá a használatukat. A polgármester elmondásai szerint a miniszter ígéretet tett, hogy ezeket a földterületeket viszonylag rövid idő alatt át lehet ruházni a községre.

Végre lebontják a betonkonstrukciót?

– A tulajdonjogok felmérése egyelőre a bíróság kezében van, de abban reménykedünk, hogy a földterületek átminősítése november végéig megtörténik. Mintegy 52-56 hektár területről van szó azon a területen, ahol a Locher vállalat épülete is található, és a rendezési terv szerint építési területek. Ezután pedig a gazdasági vonal folytatásában további 100 hektár terület átminősítését szeretné megvalósítani. Ezzel megoldódna a város egyik legnagyobb problémája, ami már évek óta húzódik – emelte ki a polgármester.

Elmondta továbbá, hogy a város nem állt el attól a tervtől sem, hogy a második kaszárnyát és a hozzá tartozó területet megvásárolja. A múlt héten a polgármester levelet kapott a védelmi minisztertől, hogy amennyiben Szabadka továbbra is igényt tart ezekre a területekre, folytatódhatnak a tárgyalások. Így már a jövő évben megtehetik a szükséges lépéseket ennek a területnek a kiépítésére.

Saša Vučinić kiemelte továbbá, hogy létrehoztak egy munkacsoportot, amelynek a feladata az lesz, hogy felülvizsgálják a békovai repülőtér objektumainak állapotát, és felmérjék, milyen módon lehetne azokat karban- és fenntartani.

A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy mivel az elkövetkező időszakban is jelentős mennyiségű munkálatra kerül sor a város területén, felhívta a közvállalatok figyelmét arra, hogy a terepen dolgozó munkások számára biztosítsák a munkavédelmi feltételeket.

– Figyelembe véve, hogy az elmúlt időszakban több üzemi balesetre került sor a különböző építkezéseken, és noha természetesen eddig is odafigyeltek a közvállalatok az építkezések biztonságosságára, sajnos továbbra is vannak esetek, amikor nem ügyelnek ezekre a dolgokra. Határozat született arról, hogyan kell egy építkezést biztosítani, így a felügyelőségeket bevonva, fokozottabb figyelmet fordítunk majd nem csak az építkezésen dolgozók biztonságára, hanem a munkálatok környékén közlekedő polgárok biztonságára is – mondta a polgármester.

Megtudtuk továbbá, hogy tárgyalásokat folytatnak azzal a vállalattal, amely elkezdte az építkezést, és már megközelítőleg 20 éve nem fejezte be, hogy a Szabadegyetemnél lévő betonkonstrukció a tulajdonjogi viszonyok rendezése után lebontásra kerüljön.