Az Ismerjük egymást? elnevezésű program jövő év márciusáig tart, és mintegy 650 szabadkai középiskolás diákot von be a projektbe.
– Az észak-bácskai régióban csak három projekt kapott támogatást, ebből az egyik a Vamadisz programja, mely három fő részből tevődik majd össze. Az első részbe 60 középiskolást vonnak be, akik részt vesznek néhány hétvégi előadáson, képzésen. Itt elsősorban az ifjúságot érintő azon problémákkal, konfliktusokkal foglalkoznak majd, melyek az etnikai és nemzeti hovatartozás kérdéséből adódnak – tudtuk meg Saláta Zoltántól, a program koordinátorától.
Mivel a konfliktusok javarészt a kommunikáció hiányából adódnak, az előadások a párbeszéd kialakulását, valamint a problémák megértését és orvoslását hivatottak elősegíteni. A program második részében a hatvan középiskolásnak további tíz diákot kell bevonnia a munkába egy kérdőív révén, mellyel a már fent említett problémákat próbálják felmérni. Harmadik lépésben történik a kérdőív adatainak feldolgozása, amit hivatalosan is publikálni fognak a program végén.
A képzés két nyelven fog folyni, két előadó közreműködésével. A tervek szerint az előadásokat a Diákotthonban tarják majd meg, de az is lehetséges, hogy valamely középiskola ad otthont a projektnek. A szervezők mindenképpen arra törekszenek, hogy a kiválasztott hatvan diák heterogén csoportot alkosson majd, vagyis szerb, magyar, horvát, roma és más nemzetiségű fiatalok vegyenek részt a munkában. A vegyes csoportok is a tolerancia kialakítását, egymás megismerését, elfogadását próbálják elősegíteni, a kapott adatok publikálása pedig útmutató lehet, mik az alapvető problémák az ifjúság körében, és hogyan lehetne kialakítani a kommunikációt és együttműködést a különböző etnikai csoportokhoz tartozó fiatalok között.
A Vamadisz mellett a VIFÓ és az Ifjúsági Öko Élet ifjúsági szervezetek is részt vesznek a munkában, melyet az Ifjúsági és Sport Minisztérium 1,3 millió dinárral támogat.