2024. július 20., szombat

Központi homokbánya kellene

Az illegális szeméttelepeket zöldövezetek kialakításával lehet megszüntetni – A Palicsi-tó iszaptalanítására keresnek megoldást

Szabadka életében egyre fontosabb helyet foglal el a környezetvédelem. Úttörőként az országban éppen ebben a városban dolgozták ki a helyi környezetvédelmi akciótervet, aminek adatait csak fel kell frissíteni. Az önkormányzat számos probléma megoldásán dolgozik, így a legnagyobb gondok egyikére, a homok illegális kitermelésére is megoldást szeretne találni.

– Szabadka három éve folytat küzdelmet a parlagfű ellen és négy év óta mérik a város területén az allergiás tüneteket kiváltó pollen koncentrációját a levegőben. A Közegészségügyi Intézet pedig ebben az évben pollenprognózist is készít – hallottuk Suzana Dulićtól, a városi tanács környezetvédelemmel és kommunális ügyekkel megbízott tagjától a tegnapi sajtótájékoztatón, aki hozzátette: – Az idén mintegy 80 hektár területen nyírtuk le a füvet. A tartományi környezetvédelmi titkárságtól kaptunk anyagi támogatást, ám ezt az összeget olyan helyi közösségek között osztottuk szét, amelyeknek nincs lehetőségük önerőből elvégezni a fűnyírást – mondta. Kiemelte, hogy a polgárok rendelkezésére áll egy telefonszám, ahol azokat a területeket jelenthetik be, ahol parlagfűre bukkantak. A felügyelőség közbenjárására a terület tulajdonosa kénytelen lesz ott levágni a füvet.

– Szerencsére ezidáig nem került büntetésre sor, hiszen minden közbenjárás után elvégezték a szükséges kaszálást. Az állam ugyan még nem hozott olyan rendelkezést, amely kötelezné a polgárokat a parlagfű irtására, de mi ezt megtettük községi szinten – mutatott rá a környezetvédelmi tanácsos. Megtudtuk, hogy elkészítették a város térképét, amely a parlagfű koncentrációs megjelenését ábrázolja. Ennek köszönhetően rendszeres kaszálást végezhetnek ezeken a területeken, csökkentve ezzel a pollen megjelenését a levegőben. Jövőre a közterületek mellett figyelni szeretnék a mezőgazdasági földterületeket is, hogy a parlagfű irtását még hatékonyabb módon végezhessék el.

Suzana Dulić elmondta továbbá, hogy szélvédelmi övezetek kialakításán dolgoznak továbbra is. Még tavaly elkezdték az akciójukat, ám ennek a projektumnak a legnagyobb részére 2–3 héten belül kerül majd sor. Az egymillió fa elnevezésű országos akciónak köszönhetően pedig a szabadkai szeméttelepen elültethettek néhány fát, megakadályozva ezzel a hulladék terjedését a lakott terület irányába. Elmondta továbbá, hogy zöldövezetek kialakításával szeretnének az illegális szemétlerakatoknak véget vetni.

Kitért a Palicsi-tó állapotának javítására is.

– Harminc éve annak, hogy elvégezték a Palicsi-tó szanálását. Sajnos akkor, amikor a víztisztítót építették, több olyan intézkedést nem végeztek el, ami szükséges lett volna a tó vízminőségének megőrzésére. Az új víztisztítóból már tiszta víz folyik majd bele a tóba, ám továbbra is gondot okoz a felgyülemlett iszap. Jelenleg a szükséges dokumentációk begyűjtésén dolgozunk, hogy megoldást találjunk az iszap problémájára – tudtuk meg Suzana Dulićtól.

Elmondta továbbá, hogy a város számára a másik legnagyobb problémát a homok illegális kitermelése jelenti.

– Egy központi bányára lenne szükség. A Városrendezési Intézet készített egy tanulmányt, aminek alapján javaslatot tettek arra, hogy központi bánya hol helyezkedhetne el. Amint kialakítjuk ezt a bányát, megszüntetjük az illegális homokkitermelést is – emelte ki a környezetvédelmi tanácsos.

A kóbor kutyák problémájára is kitért. A kóbor kutyák begyűjtését a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat végzi. Az önkormányzat működtet egy kutyamenhelyt, amely 200 kutya befogadására képes. Suzana Dulić rámutatott, hogy bár egy korszerű kutyamenhelyről van szó, illetve a kutyák humánus befogásáról, nagyobb befogadóképességre van szükség.