2024. július 20., szombat

Ritka példány

Tegnap, miután sejtmintát vettek a szakemberek, szabadon engedték a földikutya faj befogott példányát

Tegnap engedték szabadon a földikutyát, melynek fajából harminc év után most sikerült a Palics-Ludas és a magyarországi Eötvös Lóránt Tudományegyetem szakembereinek élő egyedet befogni a Szabadkai homokpusztán. A földikutya egy igen ritka állatfaj, amely egész életét a föld alatt tölti, így a tudománynak is nagyon kevés információja van róla.

A befogott példányból tegnap a hajdújárási Látogató Központ biológiai laboratóriumában sejtmintát vettek, ami arra szolgál majd, hogy további információkat kapjanak a ritka állatról, illetve igazolhassák a harminc évvel ezelőtti vizsgálatok adatait.

Mint azt Vesna Vidertől, a Palics-Ludas Közvállalat környezetvédelmi szakcsoportjának vezetőjétől megtudtuk, amikor 2003-ban a Szabadkai homokpuszta környékét környezetvédelmi területté nyilvánították, akkor született meg az ötlet, hogy meghatározzák többek között a földikutya élőhelyét. Ugyanis korábbi tapasztalatokból tudták a szakemberek, hogy a földikutya természetes élőhelye éppen a Pannon-alföld sztyeppéi, vagyis Vajdaságban a Delibláti és a Szabadkai homokpuszta. Annak a tartományi projektumnak köszönhetően, amely a vajdasági ritka fajok megfigyelésével foglalkozik, lehetőség nyílt az ötlet megvalósítására. Folyamatosan követték a földikutya mozgását, ebbe a folyamatba kapcsolódtak be a magyarországi szakemberek. A megfigyeléseknek és a kiváló terepismeretnek köszönhetően, az együttműködés eredménye az lett, hogy egy héttel ezelőtt rábukkantak a földikutya faj egy élő példányára.

Tegnap a szakemberek a kis emlős körméből vágtak le egy darabot, hogy sejtmintához jussanak, majd pedig az elfogott földikutyát visszaengedték a szabadba, a természetes élőhelyére.