2024. július 20., szombat

Korszerű ügyfélfogadás

Hárommillió dinár az ügyfélfogadási sorrend és az archívum elektromos kezelésének bevezetésére

A szabadkai önkormányzat mintegy 3 millió dinárt nyert a közigazgatási és önkormányzati minisztérium által kiírt pályázaton, amit az ügyfélszolgálati iroda korszerűsítésére fordít majd. A szabadkai önkormányzat a fejlesztéshez szükséges pénzösszegre már a korábbi években is pályázott, tudtuk meg Slavko Paraćtól, a városi képviselő-testület alelnökétől a tegnapi sajtótájékoztatón, amikor Szabadkára látogatott Duško Radaković, a közigazgatási és önkormányzati minisztérium államtitkára.

– A szabadkai önkormányzat projektumának célja, hogy a polgárok minél gyorsabban és hatékonyabban elintézhessék hivatalos ügyeiket. El kell mondanom, hogy Szabadka rendszeresen részt vett a minisztérium különböző pályázatain, ahonnan különböző pénzösszegeket kapott. Ez az ötödik alkalom, amikor sikeres pályázatot adtak át. Jelen pillanatban is nyitva van egy pályázat, amire pályázni lehet – emelte ki Duško Radaković.

– Ezt a hárommillió dinárt arra kaptuk, hogy az ügyfélszolgálati irodában bevezethessük az ügyfélfogadási sorrendet és elektromos archívumot készíthessünk. Ezzel megkönnyíthetjük a polgárok hivatalos ügyeinek intézését, illetve azzal, hogy identifikációs számot kapnak a polgárok, be tudják határolni, hogy mikor, melyik pultnál kerülnek sorra, illetve kihelyezett monitorokon figyelemmel követhetik majd, hogy hány percet kell még várakozniuk – tudtuk meg Duško Guslovtól, a polgármester befektetésekkel és fejlesztéssel megbízott tanácsadójától, majd hozzátette: – Ez egy igazságos módja az ügyfélfogadásnak. Kaptunk már a polgárok részéről olyan megjegyzéseket, hogy soron kívül folyik az ügyfelek fogadása, ezzel az új rendszerrel pedig mindenki saját maga követheti, hogy mikor kerül sorra. Ugyanakkor az ügyfélfogadási irodában dolgozók is szervezettebben dolgozhatnak, illetve egyes pultok is tehermentesülnek. Valamint arra is lehetőségünk nyílik, hogy figyelemmel kísérhessük a munka hatékonyságát, illetve a panaszok hitelességét – mondta.

Újságírói kérdésre, miszerint a közigazgatási és önkormányzati minisztérium bejelentette, hogy fizetéscsökkentésre számíthatnak az önkormányzatban dolgozók, valamint leépítéssel is számolniuk kell, és a minisztérium hogyan tervezte véghezvinni, Duško Radaković elmondta, hogy a munka racionalizálásáról van szó, illetve az alkalmazottak szakképesítéséről.

– Törvényes úton szeretnénk megoldani az önkormányzati adminisztrációs részlegen dolgozók számának racionalizálását. Szerbia területén összesen 22 ezer alkalmazott dolgozik az önkormányzatokban. A tervek szerint ezt a számot 12 ezerre kellene lecsökkenteni, azzal, hogy nemcsak racionalizációról van szó, hanem az alkalmazottak képzettségi szintje szerint való elosztásáról is, illetve az önkormányzatok korszerűsítését is jelentik a változtatások. Azt szeretnénk, ha az önkormányzatok teljes egészében a polgárok igényeinek kiszolgálására szolgálnának. Vagyis amellett, hogy a polgárok gyorsan elintézhetik hivatalos ügyeiket, a befektetők is könnyebben és gyorsabban beszerezhetik a szükséges okmányokat, hogy így minél gyorsabban új munkahelyek létesülhessenek – mondta Duško Radaković, majd hozzátette: – Az első fázisban az önként távozók mennének el, majd a nyugdíj előtt állók. De ki kell hangsúlyoznom: a kvalifikációs struktúra kidolgozásán van a hangsúly ezekben a döntésekben. Olyan emberekre van szükség, akik minden szempontból kielégítik a munkahely követelményeit és kezelni tudják a műszaki eszközöket – mondta.

Slavko Parać arra az újságíró kérdésre válaszolva, hogy hogyan viszik végbe ezt a törvényrendelkezést a szabadkai önkormányzatban, elmondta, addig, amíg a minisztérium nem küldi el hivatalosan ezt a határozatot, addig azt sem tudja megmondani, hogy hogyan hajtják végre ezt a döntést. Egyelőre az sem biztos, hogy van-e munkaerő-felesleg a szabadkai önkormányzatban.